Achalazja przełyku

Achalazja przełyku – objawy chorobowe, powikłania i leczenie

Achalazja przełyku jest poważną chorobą wymagającą leczenia. Objawia się ona dysfagią, czyli zaburzeniem połykania spowodowanym przez zwężenie przełyku. Można ją pomylić ze schorzeniami tarczycy, nowotworem gardła, bowiem objawy są podobne. Nieleczona Achalazja może prowadzić do powikłań np. zapalenia płuc.

Achalazja przełyku

Zwężenie przełyku występuje rzadko i dotyczy funkcjonowania mięśni przełyku. To nieprawidłowa praca zdolnego zwieracza przełyku. W poprawnym działaniu zwieracz ulega rozluźnieniu i przekazywana jest zawartość do żołądka. Gdy napięcie mięśniowe jest zbyt duże zwieracz się nie rozwiera lub ulega zbyt małemu rozkurczeniu i następują w efekcie trudności w połknięciu pożywienia.

Przyczyny choroby nie są znane i bardzo różnorodne. Czasem powodem achalazji jest zmniejszenie komórek nerwowych odpowiadających za skurcz dolnego zwieracza przełyku. Przyczyny tego stanu mogą leżeć w układzie immunologicznym, ale także mogą wskazywać na nowotwór przełyku jak tez chorobę Chagasa. Obserwuje się tez u niektórych pacjentów tendencje genetyczne.

Objawy chorobowe

Pierwszym symptomem choroby jest dysfagia. Niemożność połykania i trudność w przełykaniu powinna zainteresować nas swoim stanem zdrowia, gdyż nie jest to stan fizjologiczny. Początkowo trudności dotyczą wyłącznie pokarmów stałych. Ma to związek z uszkodzeniem mięśni gładkich, ich dysfunkcją.

Z czasem dochodzi do uszkodzeń kolejnych mięśni i pacjent zaczyna odczuwać problemy w przełykaniu coraz to płynniejszych konsystencji pokarmów, w tym śliny. Przy przełykaniu może dochodzić do zachłyśnięcia się i krztuszenia, co powinno skłonić do badań i wizyty u lekarza. Wraz z tymi objawami obserwować można uczucie pieczenia w jamie ustnej. Wynika ono z zalegania w przełyku treści pokarmowych.

Co więcej może też dochodzić do cofania się treści. Chorzy często uskarżają się an kaszel i zgagę oraz bóle w klatce piersiowej przypominające uwierające w przełyku ciało obce. Wraz z tymi objawami następuje utrata apetytu oraz masy ciała.

Powikłania achalazji przełyku

Zaleganie treści pokarmowej w przełyku rodzi spore zagrożenie. To powodów zapaleń tworzących siew obrębie przełyku. Ponadto także sytuacja ta rodzi ryzyko przedostawania się treści pokarmowej do części układu oddechowego powodując zapalenie płuc. Ostatecznie choroba prowadzi o raka przełyku.

Kiedy zgłaszamy się z problemem w przełykaniu do lekarza powinniśmy otrzymać skierowanie na wykonanie badania RTG przełyku z kontrastem. Pozwoli ono uwidocznić przewężenia i podjąć skuteczne kroki lecznicze. Ponadto w toku diagnostyki wykonuje się badanie endoskopowe przełyku oraz monometrię czyli badanie ciśnienia w obrębie przełyku.

Achalazja przełyku – leczenie

Leczenie zwężenia przełyku jest konieczne, bowiem w przeciwnym razie prowadzi do ryzyka śmierci podczas zachłyśnięcia. Osoby chore winny uwzględnić stosowną dietę. Zaleca się by była to dieta półpłynna i papkowa. Niezbędne jest pilnowanie częstego spożywania niewielkich porcji i popijanie dużymi ilościami wody. Automatycznie dieta tego rodzaju wyklucza pokarmy które powodują refluks jak cytrusy, kawę czy alkohol.

Poza dieta i nawykami żywieniowymi ważna jest farmakologia. Podawane są pacjentom leki zmniejszające napięcie zwieracza przełyku. Leczenie może obejmować także botoks, który zwiotcza mięśnie przełyku. Czasem konieczne jest rozszerzanie przełyku endoskopem lub w drodze operacji. Wykonuje się wówczas nacięcia włókien mięśniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *