embolizacja

Embolizacja – mięśniaki macicy, zabieg embolizacji

Embolizacji to jedna z metod eliminacyjnych występujących mięśniaków macicy. Problem ten dotyka coraz więcej kobiet w szczególności mięśniaki macicy występują u kobiet w przedziale wiekowym 35-50. Embolizacja to nowoczesna metoda leczenia umożliwiająca nie usuwanie całego narządu rodnego czyli macicy. W przypadku wystąpienia guza dzięki tej metodzie również nie jest konieczne jego wycięcie.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to zmiany zwyrodnieniowe które zaliczane są do guzów rozwijających się w ścianie macicy. Niekiedy stosowana jest nazwa włókniaków przybierają zazwyczaj niezłośliwą postać. Ze względu na ich wielkość i lokalizację, możemy wyróżnić kilka typów mięśniaków.

Do najczęściej spotykanych form mięśniaków zaliczamy mięśniaki śród ścienne. Ich nazwa pochodzi od umiejscowienia w ściance macicy.

Innym rodzajem są mięśniaki podsurowicówkowe. Umiejscowione są one na zewnętrznej ścianie macicy. Z kolei mięśniaki podśluzówkowe rosną ku wnętrzu macicy, przyczyniając się do uwypuklenia jej śluzówki. W sytuacji, kiedy osiągną znaczne rozmiary mogą wypełnić wnętrze jamy macicy, natomiast w stadium zaawansowanym może mieć miejsce tzw. rodzenie mięśniaka – guz poprzez kanał szyjki macicy wydostaje się na zewnątrz.

Ostatnim rodzajem zmian tego typu są mięśniaki między więzadłowe występują w przestrzeni pomiędzy umiejscowionymi przy ścianach macicy blaszkami więzadła szerokiego.

Zabieg embolizacji

Embolizacja to niechirurgiczna, bardzo bezpieczna i prosta metoda leczenia mięśniaków. Efekt uzyskiwany po przeprowadzonym zabiegu budzi zadowolenie w szczególności pacjenta. Dzięki zamknięciu drobnych naczyń które doprowadzają do nich krew pacjenta w błyskawicznym tempie odczuwa ustąpienie dokuczliwych dolegliwości a także zmniejszenie objętości samych zmian mięśniakowych.

Tak jak w każdym zabiegu czy operacji można dopatrywać się ich plusów oraz minusów.

Do głównych i niewątpliwych zalet zabiegu embolizacji zaliczamy:

– minimalnie inwazyjna metoda leczenia mięśniaków,
– brak cięcia chirurgicznego,
– brak szwów,embolizacja
– brak blizn, zrostów itp.,
– bardzo krótka hospitalizacja. Z uwagi na to ż zabieg zazwyczaj trwa około jednej godziny nie jest konieczne pozostawanie w szpitalu dłużej niż dwie doby,
– zastosowanie znieczulenia miejscowego oraz leków przeciwbólowych,
– pacjentka w trakcie zabiegu jest w pełni świadoma,
– po zabiegu posiada pełną zdolność rozrodczą,
– nie ma konieczności długiej rekonwalescencji, pacjentka w ciągu kilku dni wraca do normalnego funkcjonowania,
– w trakcie jednego zabiegu istnieje możliwość leczenia wszystkich zdiagnozowanych mięśniaków,
– co bardzo istotne objawy w postaci nieprawidłowych krwawień ustępują zaraz po zabiegu,
– zabieg ten nie wymusza na lekarzach usunięcia całej macicy.

Wady embolizacji

Proporcjonalnie do ilości zalet zabiegu embolizacji wad jest bardzo niewiele. Jedną z nich jest odczuwany przez niewielką ilość pacjentek bólu podbrzusza przez jeden do dwóch dni od zabiegu. Bardzo rzadko i u niewielkiej liczby pacjentek możliwe jest wystąpienie niewielkiego stanu podgorączkowego w szczególności dotyczy tych kobiet u których mięśniaki miały bardzo dużą postać. Wadą w pierwszych dniach po zabiegu może być pojawienie się niewielkich plamień. Niekiedy wystąpienie pierwszej miesiączki może być minimalnie przyspieszone.

Zaburzenia miesiączkowania mogą występować wyłącznie przejściowo u około 1,5% kobiet które znajdują się w wieku poniżej 50 roku życia.

U pacjentek u których nie zostało zastosowane znieczulenie zewnątrzoponowe mogą występować bóle, niekiedy wymioty, miernie podwyższona temperatura ciała nieprzekraczająca 37,5 °C. Sytuacja ta jest reakcją organizmu mająca związek z ostrym, przejściowym niedokrwieniem mięśnia macicy .

Wskazania do zabiegu embolizacji

Podstawowym kryterium kwalifikującym pacjentkę do zabiegu embolizacji jest stwierdzenie obecności objawowych mięśniaków macicy. Bez większego znaczenia jest tu wielkość danych zmian choć z uwagi na zagrożenie powikłań należy usuwać wszelkie zmiany stwarzające zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Dlatego embolizacji poddawane są wszelkie mięśniaki. Ich kurczenie będzie bardziej odczuwalne w przypadku mięśniaków macicy o średnicy mniejszej niż 10/12 cm.

W czasie embolizacji leczymy wszystkie mięśniaki macicy, bez względu na ilość i lokalizacje.

Przeciwwskazania do zabiegu embolizacji

Istnieje wiele przeciwskazań przemawiających za nie wykonaniem zabiegu embolizacji. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:
– mięśniaki uszypułowane,
– ciąża,
– infekcje narządów miednicy,
– nowotwory złośliwe,
– dysfunkcyjna alergia na środek cieniujący (kontrast),
– niewydolność nerek,
– zaburzenia psychiczne,
– wkładka wewnątrzmaciczna.

Przebieg zabiegu

Po przeprowadzeniu konsultacji lekarskich i wykonaniu wszelkich dodatkowych badań lekarz może podjąć decyzję o konieczności wykonania zabiegu embolizacji.

Zabieg przeprowadza się na świadomej pacjentce z zastosowaniem znieczulenia. Lekarz specjalista wykonuje około 2 mm nacięcie w okolicy prawej pachwiny, a do tętnicy udowej lekarz wprowadza cieniutki cewnik. Czynności te wykonywane są pod nieustanna kontrolą obrazu RTG. Przed zabiegiem kobiecie podawany jest kontrast w celu określenia dokładnej lokalizacji naczyń które doprowadzają krew do mięśniaków.

Następnie lekarz przez cewnik wstrzykuje materiał embolizacyjny, blokując dopływ krwi do mięśniaka. Bez stałego zaopatrzenia w krew mięśniak macicy zaczyna „obumierać” i kurczyć się. Mięśniaki wydalane są z organizmu drogami rodnymi w postaci skrzepów lub całego obkurczonego mięśniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *