Kliwia

Kliwia – roślina ozdobna zawierająca niebezpieczne alkaloidy

Kliwia należy do roślin ozdobnych wyróżniających się czerwonymi bądź pomarańczowymi kwiatami. Jest to gatunek w pełni trujący. Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku użytkowania określonej rośliny powinniśmy wykazać się bardzo dużą ostrożnością podczas prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.

Kliwia pochodzi z rodziny amarylkowatych z Afryki Południowej.Sprowadzona została do Europy w początkach XIX wieku. Nazwa pochodzi od imienia lady Clive, księżnej Northumberland, jednakże trudno znaleźć w źródłach powód takiego działania. W rezultacie prac o charakterze hodowlanym doszło do otrzymania form mających barwę kwiatów od jasnożółtej aż do ciemnopomarańczowej, z okwiatem bardziej bądź mniej rozdartym. Jednakże, odmiany te nie otrzymały nazwy. W uprawie obecny jest gatunek posiadający nazwę Clivia miniata, a także Clivia minata Variegata. Charakteryzująca się liśćmi żółtawo bądź białawo podłużnie prążkowanymi.

Kliwia

Kwiat bardzo dobrze przystosował się do polskich warunków i jest bardzo często spotykany jako roślina doniczkowa. Osiąga około 50-60 cm wysokości. Cechą charakterystyczną Kliwii są wąskie, długie ciemnozielone liście oraz występujące przez klika tygodni piękne kwiaty. Najbardziej popularne odmiany występujące w Polsce to kliwia szlachetna oraz pomarańczowa. Ze względu na fakt, że jest bylina długowieczna oraz to, że jest łatwa w utrzymaniu, często jest przedmiotem kupna.

Opisywana w artykule roślina wymaga wilgotnej atmosfery. W związku z powyższym warto umieścić doniczkę na kamyczkach na podstawce zwierającą wodę. Liście kliwii powinny być przemywane ręcznie z zastosowaniem gąbki nawilżonej letnią wodą. Podkreślić należy fakt, że w tym przypadku nie wolno stosować środków przeznaczonych do nabłyszczania roślin. Kliwia bardzo dobrze rozwija się gdy zastosujemy podłoże gliniaste.

Młode roślinki powinny być przesadzane każdego roku, wiosną do doniczek trochę większych. Rośliny starsze powinny być pozostawione w tym samym miejscu, tylko co 2 -3 lata powinna być wymieniana powierzchniowa warstwa gleby.

Kliwia – mocno trująca roślina

Kliwia jest to roślina bardzo urocza ale i niezwykle niebezpieczna. Związki toksyczne obecne są w całej roślinie, od grubych mięsistych korzeni przez skórzaste liście aż po kwiatki złączone w kuliste kwiatostany. Jednakże najsilniejsza toksyczność obecna jest w łodydze oraz nasadach liści. Te niebezpieczne związki, zawarte w tkankach roślinnych to alkaloidy, które należą do zasadowych związków organicznych. W przypadku, gdy dojdzie do dostania się ich do układu pokarmowego mogą pojawić się wymioty oraz nudności.

Wyróżniającym symptomem świadczącym o zatruciu jest kaszel oraz obecność ślinotoku, co jest rezultatem powstałych podrażnień jamy ustnej, a także przełyku. Dostanie się do układu pokarmowego człowieka dużej ilości związków określonych mianem alkaloidów może nawet wywołać konsekwencje w postaci zapaści oraz śmierci. Powinna być ona hodowana oraz zlokalizowana w miejscach, które wyróżniają się niedostępnością dla dzieci oraz zwierząt domowych. W sytuacji, gdy dostrzeżemy że nasza pociecha spożywa liście bądź kwiaty kliwii, koniecznie musimy dać dziecku węgiel oraz dużą ilość wody. W dalszym postępowaniu należy udać się z wizytą do lekarza.

Kliwia – ostrożne postępowania podczas pielęgnacja

Tak jak w przypadku każdej rośliny wyróżniającej się toksycznością, tak i w odniesieniu do kliwii, konieczne jest zachowanie dużej uwagi. Uwagi oraz ostrożności podczas przeprowadzania działań pielęgnacyjnych. Mimo tego, że kwiat ten rzadko przyczynia się do uaktywnienia objawów w postaci podrażnień skóry. Również skutków alergicznych, profesjonaliści kierują swoje zalecenia określające, że przesadzanie oraz obcinanie liści, a także kwiatów powinno być przeprowadzane z wykorzystaniem ochrony w formie rękawiczek.

Kliwia – niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych

Związki określane mianem alkaloidów, zawarte w tkankach roślinnych kliwii wykazują bardzo duże niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych, gdyż stworzenia te często obgryzają roślinność doniczkową, która występuje w ich zasięgu. W szczególności, jest ona istotnym źródłem niebezpieczeństwa dla kotów. W ich przypadku może doprowadzić do wymiotów oraz silnej biegunki. Bardzo częstym symptomem jest tutaj także podrażnienie, a nawet uszkodzenie błon śluzowych jelit, nerek, wątroby, krwawienie z przewodu pokarmowego. To wszystko może doprowadzić nawet do zgonu zwierzaka.

W przypadku spożycia fragmentu rośliny przez psa występuje bardzo silny ślinotok, kaszel oraz wymioty. Zwiększona ilość związków o charakterze toksycznym może doprowadzić do nieprawidłowości oraz silnych zaburzeń w:

  • zakresie pracy serca,
  • wahania ciśnienia krwi,
  • a ponadto drgawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *