otępienie

Otępienie – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie otępienia

Otępienie – spowodowane uszkodzeniem mózgu, znacznie obniża sprawność umysłową. Wbrew niektórym potocznym opiniom otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą uszkodzić mózg i doprowadzić do obniżenia się sprawności umysłowej.

W najcięższych przypadkach osoba z otępieniem nie jest w stanie w żaden sposób być aktywną zawodowo, społecznie, nie jest w stanie wykonywać czynności dnia codziennego, może mieć spore trudności z komunikacją i nawiązywaniem kontaktu z innymi, jak i z aktywnością zapewniającą zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, a tym samym pozostaje całkowicie zależna od osób trzecich, wymagając ciągłej opieki pielęgnacyjnej.

Otępienie przyczyny

Otępienie może pojawić się w przebiegu chorób neurodegradacyjnych, zakaźnych i naczyniowych. Za większość przypadków otępienia odpowiada jednak choroba Alzheimera. Wywołuje ona otępienie o typie alzheimerowskim.  Innym rodzajem jest otępienie wielozawałowe– po wystąpieniu wielu udarów mózgu. Po każdym taki udarze obserwuje się skokowe i trwałe pogorszenie funkcjonowania chorej osoby.

Główne przyczyny otępienia to: Choroba Alzheimera, choroba Picka, choroba Parkinsona, z ciałami Lewy’ego, choroba Huntingtona, choroba Creuzfeldta-Jakoba, neuroborelioza, zakażenie wirusem HIV, nadużywanie alkoholu, awitaminoza B12, nadczynność tarczycy, udar mózgu.

Objawy otępienia

Najprościej i najczęściej otępienie kojarzy nam się przede wszystkim z zaburzeniami pamięci, szczególnie z kłopotami do zapamiętywania nowych rzeczy, a dobrym kojarzeniem zdarzeń odległych. Osoba taka nie może przypomnieć sobie imion, nazwisk, nazw przedmiotów. Ma problem z komunikacją, staje się bardzo zależna od innych osób nawet przy najprostszych codziennych czynnościach.

Otępienie diagnoza

Otępienie dużo częściej jest diagnozowane u kobiet niż mężczyzn. Na zachorowanie bardziej narażone są osoby z wykształceniem średnim i podstawowym.  Osoby samotne, stroniące od ludzi. Otępieniu często towarzyszy depresja.

Jeżeli ktoś bliski w naszym otoczeniu zauważy któreś z objawów lub będziemy to my sami powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu postawienia prawidłowej diagnozy.

Badania, które mają na celu rozpoznanie otępienia to: tomografia komputerowa, badanie tarczycy, morfologia w kierunku anemii, badanie w kierunku niewydolności wątroby, rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna, badania genetyczne.

Leczenia otępienia

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że leków na otępienie nie ma. Jest to choroba, z której nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Dziś jednak wiadomo, że można poprawić jakość życia osoby chorej. Stosuje się leki wpływające na zaburzenie szlaku acetylocholinowego – inhibitory cholinoesterazy hamujące rozkład acetylocholiny np. donepezil, rywastygmina i galantamina antagoniści NMDA (memantyna). Jako substancje wspomagające stosuje się witaminę E, selegilinę, ekstrakty z Ginkgo biloba.

Stosuje się również różnego rodzaju terapię, które stymulują pracę mózgu. Proces ten możemy spowolnić, zminimalizować objawy choroby. Nie jesteśmy jednak w stanie go zatrzymać. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i wdrążone leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *