Jak zostać dentystką? O kobietach w stomatologii

Stomatolog to zawód, który chyba nigdy nie zniknie – ktoś w końcu musi zajmować się zdrowiem naszych zębów. Co ciekawe, ta specjalność w medycynie jest zawodem zdominowanym przez kobiety – około 80% stomatologów pracujących aktualnie w Polsce to dentystki. Jak wygląda ścieżka zawodowa stomatolożki i jak doszło do tego, że to kobiety najczęściej dbają o jamy ustne polskich pacjentów?

Droga do zostania dentystką

Wybierając tę ścieżkę zawodową, musisz wiedzieć, że czeka Cię bardzo, bardzo dużo ciężkiej pracy – nie tylko na obleganych i wymagających studiach, ale również potem. Kariera stomatolożki zaczyna się już w szkole średniej: dostanie się na kierunek lekarsko-dentystyczny to niemałe wyzwanie. Potrzebne Ci będą naprawdę dobre wyniki z matury z chemii i biologii, niektóre uczelnie w rekrutacji biorą też pod uwagę matematykę. Po dostaniu się na studia czeka Cię dziesięć miesięcy rzetelnej nauki. Te pięć lat będzie wymagało od Ciebie ogromnej ilości zapału, nakładu pracy, czasu i poświęceń – to wyboista, niełatwa część drogi do zostania stomatolożką, jest jednak chyba najważniejsza. To w trakcie studiów nabywasz umiejętności konieczne do pracy w zawodzie stomatologa. Kiedy zdasz już egzamin kończący studia i otrzymasz dyplom, Twoja edukacja jeszcze się nie kończy. Po złożeniu wniosku o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu do Okręgowej Izby lekarskiej czeka Cię dwunastomiesięczny staż w gabinecie dentystycznym, po którym otrzymasz uprawnienia do prowadzenia samodzielnej działalności. To rok na poznanie zawodu w praktyce, równie ważny co poprzednie pięć lat nauki.  Na koniec stażu podchodzi się do LDEK-u, czyli Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Dopiero po zdaniu egzaminu możesz podjąć pracę jako dentystka i rozpocząć naukę w konkretnej specjalizacji – do wyboru jest między innymi chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, stomatologia dziecięca czy periodontologia. Dobry dentysta może podjąć się pracy zarówno w publicznej, jak i prywatnej klinice lub rozpocząć prowadzenie własnej działalności stomatologicznej. To duża inwestycja zarówno finansowa, jak i czasowa, ponieważ przed otwarciem własnego gabinetu musisz pracować w zawodzie przez co najmniej dwa lata – z czasem jednak decyduje się na to rozwiązanie wiele dentystek.

Kobiety w stomatologii

Stomatologia nie zawsze była zawodem zdominowanym przez płeć piękną – początki tej dziedziny to okres, w którym zawodu podjąć się mogli jedynie mężczyźni. Ówcześnie panował pogląd, jakoby kobiety nie miały wystarczających predyspozycji umysłowych do zostania lekarzem, ponadto zarzucano im brak siły psychicznej potrzebnej do przeprowadzania operacji. Pierwszą dentystką była Emily Roberts Jones, żona stomatologa, która po kryjomu uczyła się zawodu swojego męża i w tajemnicy leczyła niektórych pacjentów. Po śmierci mężczyzny Emily kontynuowała jego praktykę, otwierając kobietom drzwi do podjęcia się zawodu dentystki. Dzięki swojej ciężkiej pracy, determinacji i ambicji kobiety od drugiej połowy XIX wieku zaczęły być przyjmowane na kierunek lekarsko-dentystyczny – 150 lat później to właśnie one wiodą prym wśród stomatologów na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *