Czy alergie wziewne to tylko wiosenny problem?

Problem alergii dotyczy sporej części społeczeństwa. Śmiało można stwierdzić, że różnego rodzaju uczulenia to jedna z najpowszechniejszych współczesnych dolegliwości, którą coraz częściej diagnozuje się u noworodków i niemowląt. Z naszego artykułu dowiesz się między innymi tego, czy alergie na pyłki występują tylko wiosną. Zapraszamy do lektury.

Alergia – choroba cywilizacyjna

Do najczęstszych rodzajów alergii zalicza się uczulenie na pokarmy oraz alergię wziewną. Inną dość powszechną przypadłością jest alergia kontaktowa, która związana jest z nadwrażliwością organizmu na niektóre substancje chemiczne, co powoduje zmiany skórne (np. reakcja na kosmetyki). Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, wiedza na temat tego, co nas uczula pozwala unikać kontaktu z alergenem, a tym samym zapobiegać ewentualnej reakcji organizmu. W przypadku alergii na pyłki nie jest to jednak takie proste. Nierzadko zdarza się też tak, że dopiero po kilku latach trwających objawów związanych z nadwrażliwością na pyłki udaje się postawić prawidłową diagnozę. Podjęcie odpowiedniego leczenia (właściwy lek na alergie, a także odczulanie) może przynieść znaczną ulgę w objawach, podnosząc codzienny komfort życia.

Testujmy się!

Jak już zostało powiedziane, specyfika alergii wziewnych polega na tym, że nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć występowania konkretnego alergenu w powietrzu, a tym samym utrudnione jest zapobieganie objawom. Choć powszechnie uważa się, że uczulenie na pyłki dotyczy jedynie sezonu wiosennego, w praktyce objawy takiej nadwrażliwości mogą pojawiać się właściwie przez cały rok, zwłaszcza u osób, które uczulone są na wiele różnorodnych grup alergenów. To wszystko sprawia, że ta postać alergii może być naprawdę niezwykle uciążliwa, zwłaszcza, że niektóre rośliny zaczynają pylić już zimą (np. leszczyna). Aby prawidłowo zdiagnozować tę częstą przypadłość, należy poddać się testom. Mogą to być testy skórne lub testy alergiczne z krwi. Bez postawienia właściwej diagnozy trudno jest podjąć właściwie leczenie.

Lek na alergie przyniesie ulgę w objawach

Do najpopularniejszych objawów alergii wziewnych należy zaliczyć przede wszystkim katar sienny oraz częste kichanie. Nierzadko alergicy borykają się z problemem wiecznie zatkanego nosa, obrzękiem powiek czy zapaleniem spojówek. Nasilenie objawów związane jest oczywiście z obecnością alergenu w powietrzu oraz jego ilością. Aby ograniczyć występowanie symptomów należy w miarę możliwości unikać miejsc, w których panuje duże stężenie alergenów. Z kolei alergie pokarmowe mogą objawiać się bólem brzucha, wymiotami czy biegunką. Innymi, mniej swoistymi symptomami uczuleń pokarmowych mogą być między innymi pokrzywka, duszności, katar czy kaszel. W przypadku zdiagnozowania alergii, w celu złagodzenia jej objawów, warto sięgnąć po lek na alergie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *