Rezonans magnetyczny – na czym polega i kiedy jest zalecany?

Rezonans magnetyczny jest jednym z podstawowych i najbardziej dokładnych badań obrazowych. Pozwala na szybką i co najważniejsze skuteczną diagnozę różnego rodzaju schorzeń. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne, niejednokrotnie mogące uratować życie.

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala na szybkie, skuteczne i precyzyjne diagnozowanie wszelkich urazów, schorzeń oraz chorób. Diagnostyka, która odbywa się na poziomie stricte komórkowym może pomóc między innymi w wykryciu zmian neurologicznych, nowotworowych (w tym wykrywaniu przerzutów), a także w monitorowaniu postępów choroby i dobieraniu odpowiedniej metody leczenia.

Na czym polega badanie rezonansem i czy jest ono w pełni bezpieczne?

Rezonans magnetyczny w nomenklaturze medycznej określany jest także skrótami MRI i RM. Jest to jedno z najbardziej pomocnych w diagnostyce badań obrazowych, wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia wykorzystującego zjawisko fal radiowych i pola magnetycznego. Urządzenie, które potocznie nazywane jest aparatem do rezonansu, działa w oparciu o proces wysyłania do ludzkich komórek pola magnetycznego. To pole magnetyczne powoduje reakcję atomów wodoru, które są częścią komórek, w ten sposób, iż dopasowują one swoje ustawienie do kierunku działania pola. Ta właśnie zmiana kierunku wychwytywana jest przez specjalną aparaturę i przekształcana na obraz w monitorze.

Rezonans magnetyczny jest o wiele bezpieczniejszym badaniem niż chociażby tomografia komputerowa czy klasyczny rentgen. Wszystko to dzięki braku szkodliwego promieniowania jonizującego. Samo badanie jest w miarę komfortowe i co najważniejsze bezbolesne. Trwa od kilkunastu minut do nawet godziny – w zależności od tego, jaka część ciała poddawana jest badaniu. Jedynymi minusami są konieczność przebywania w bezruchu we wnętrzu aparatu przypominającego tunel oraz hałas wydobywający się z urządzenia, który można wyciszyć poprzez założenie słuchawek lub włożenie do uszu zatyczek.

Dla kogo przeznaczone jest badanie rezonansem magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym ma bardzo szerokie spektrum diagnostyczne i może być stosowane do diagnostyki praktycznie każdego układu w ludzkim ciele. Warto wspomnieć, że przy pomocy rezonansu można wykonać badanie diagnostyczne głowy i szyi, kończyn, stawów, korpusu. Wśród najważniejszych rekomendacji do wykonania badania zdecydowanie można wymienić:

  • ocenę stanu układu kostno-stawowego,
  • diagnostykę głowy, jamy brzusznej, stawów (kolanowy, skokowy, biodrowy), kręgosłupa,
  • diagnostykę zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, krążeniowym,
  • rozpoznanie i diagnostykę wad wrodzonych,
  • diagnostykę chorób nowotworowych, stwardnienia rozsianego.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Choć samo badanie jest w pełni bezpieczne, to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Są one przede wszystkim związane z występowaniem silnego pola magnetycznego. Badania powinny unikać osoby, które posiadają wszczepione urządzenia elektryczne: kardiowerter-defibrylator, rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy czy pompa insulinowa. Badanie również nie jest wskazane dla kobiet, które są w pierwszym trymestrze ciąży.

Przed rozpoczęciem badania koniecznie trzeba poinformować personel medyczny o tym, że posiadamy w ciele metalowe ciała obce, gdyż w trakcie rezonansu mogą one ulec przemieszczeniu uszkadzając tkanki. Chodzi tu również o takie elementy, jak stenty, sztuczne zastawki, aparaty ortodontyczne, protezy czy implanty zębowe.

Gdzie zrobić badanie i ile ono kosztuje?

Badanie rezonansem magnetycznym należy niestety do jednych z droższych, głównie ze względu na specyfikę i wykorzystanie zaawansowanej technologii. Cena za badanie może wynosić od około 200 do nawet 2000 złotych – w zależności od regionu, rodzaju placówki oraz części ciała, które ma być poddane badaniu. Dla przykładu, listę placówek, które wykonują badanie rezonansem magnetycznym na terenie Warszawy można sprawdzić na stronie https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/warszawa. Strona umożliwia porównanie cen oraz umówienie się na badanie w wybranej placówce.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Przed rezonansem magnetycznym lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, zwłaszcza jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że rezonans zostanie przeprowadzony z użyciem kontrastu. Kontrast, czyli podawany zazwyczaj dożylnie środek cieniujący, sprawia, że obrazowane struktury są bardziej widoczne na uzyskiwanym obrazie. Badania, o których mowa, to sprawdzenie poziomu kreatyniny we krwi oraz wskaźnika GFR. Dzięki nim można określić, czy nerki pacjenta działają prawidłowo – jest to szczególnie ważne, ponieważ kontrast usuwany jest z organizmu wraz z moczem.

Dodatkowo zaleca się:

  • być na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem,
  • założyć strój bez elementów metalowych (sprzączki, guziki, suwaki itd.),
  • w dniu badania nie stosować makijażu, lakieru do włosów, balsamów rozświetlających bądź innych kosmetyków, które mogą zawierać metaliczne drobiny,
  • zabrać ze sobą dokumentację medyczną z poprzednich badań obrazowych (lub innych) oraz dokumentację metalowych obiektów oraz urządzeń elektrycznych, które posiadamy w ciele.

Pacjent układany jest na specjalnym łóżku (najczęściej w pozycji leżącej na plecach), które wsuwane jest automatycznie do urządzenia przypominającego tunel. Wnętrze „tunelu” jest oświetlone i wentylowane. Jest też dosyć wąskie, co szczególnie sprawia dyskomfort osobom z klaustrofobią. Ważne jest, aby pacjent pozostawał w bezruchu, dzięki temu można uzyskać wyraźny, nierozmazany obraz badanego narządu czy części ciała.

Osoby nadzorujące badanie przebywają w osobnym pomieszczeniu i zdalnie wydają polecenia na przykład dotyczące chwilowego wstrzymania oddechu. W każdej chwili można im zgłosić ewentualne niedogodności.

Po badaniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej lub nie zostaną podane środki uspokajające, można bez większych kłopotów wrócić do codziennego życia. W przypadku rezonansu z kontrastem należy odczekać około godziny w placówce, aby sprawdzić czy nie wystąpiło uczulenie na środek cieniujący. Następnie należy spożywać duże ilości wody, aby pozbyć się go z organizmu.

Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *