Zespołu niespokojnych nóg

Zespołu niespokojnych nóg – domowe sposoby na ich eliminowanie

Zespołu niespokojnych nóg – statystyki wykazały, że ponad 5 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na umiarkowaną lub ciężką formę zespołu niespokojnych nóg (ang. Restless leg syndrome – RLS).

Co więcej, problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci w wieku szkolnym.

Do objawów RLS zaliczają się:

  • bóle w stopie
  • dyskomfort w okolicach stóp
  • ciągłe pragnienie wstrząsania stopami.

Większość objawów pojawia się w godzinach nocnych. Nie jest to problem poważny i nie niesie za sobą żadnych skutków zdrowotnych, ale znacząco wpływa na jakość życia i zdolność wykonywania codziennych czynności.

Zespołu niespokojnych nóg – przyczyny schorzenia

Istnieją dwa typy RLS – pierwotny i wtórny. Pierwszy jest zwykle dziedziczony. Drugi z kolei spowodowany jest problemami zdrowotnymi, czyli anemią, uszkodzeniem nerwów, zaburzeniami czynności nerek lub chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa.

RLS często występuje w wyniku stosowania niektórych leków, na przykład przeciwdepresyjnych. Powodem bywa też częste sięganie po kawę, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Lekarze często zalecają swoim pacjentom łagodne leki, witaminy, środki uspokajające lub ćwiczenia.

Jak złagodzić objawy?

Kiedy z powodu RLS budzimy się w nocy powinniśmy jak najszybciej wstać. Eksperci zalecają również rozciąganie tuż przed snem. Powinieneś usiąść na podłodze z wyciągniętymi nogami i powoli zginać tułów. Co więcej, możesz ćwiczyć jogę, która obejmuje rozciąganie, głębokie oddychanie i relaks. Unikaj spożywania napojów zawierających kofeinę, takich jak zielona lub czarna herbata i kawa, ponieważ mają negatywny wpływ na krążenie krwi i jakość snu.

RLS może również wystąpić w wyniku niedoboru żelaza iw tym przypadku należy spożywać potrawy bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, śliwki i buraki.

Domowa herbata na RLS

Składniki:

  • łyżka kwiatów rumianku
  • pół litry przegotowanej wody
  • niewielka ilość soku z cytryny
  • jedna łyżeczka miodu
  • jedna łyżeczka
  • łyżka rozgniecionej różanicy

Wlej trochę wrzącej wody, dodaj liście rumianku i rożanicę. Przykryj i odstaw na kilka minut. Odcedź mieszaninę i dodaj sok z cytryny. Pij herbatę kilka razy dziennie tuż przed snem.

Aromaterapia

Wymieszaj pięć kropli oleju z bazylii, 5 kropli oleju z majeranku oraz 3 krople oleju migdałowego. Masuj stawy tą mieszaniną każdej nocy przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *