Zwężenie zastawki mitralnej serca

Zwężenie zastawki mitralnej serca – przyczyny, objawy, leczenie

Zwężenie zastawki mitralnej serca – jedną z częściej występujących wad serca u dorosłych jest zwężenie zastawki mitralnej. Jest to choroba przewlekła, nieleczona może doprowadzić do poważnej niewydolności serca, a nawet śmierci.

Dlatego pojawienie się pierwszych objawów powinno być sygnałem do podjęcia natychmiastowego leczenia, pozwoli to uchronić przed poważnymi komplikacjami. U chorych mających to schorzenie zastawka zmniejsza ponad dwukrotnie swoją powierzchnię, co utrudnia przepływ krwi między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca.

Zwężenie zastawki mitralnej – przyczyny

Jedną z najczęściej występujących przyczyn zwężenia zastawki mitralnej są powikłania po przebytych chorobach infekcyjnych. Nieprawidłowo wyleczona angina czy zapalenie gardła mogą spowodować pojawienie się gorączki reumatycznej, a z kolei ta jest głównym powodem nabytych wad serca u dorosłych i dzieci. Według statystyk ponad połowa chorych borykających się ze zwężoną zastawką w przeszłości chorowała na gorączkę reumatyczną.

Innymi chorobami mogącymi wywołać zwężoną zastawkę są toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz mukopolisacharydoza. Powyższe choroby powodują zmiany zapalne wsierdzia na powierzchni zastawki, a w konsekwencji zgrubienie i zrośnięcie jej płatków oraz zaburzenia w otwieraniu. Zwężenie zastawki może też mieć miejsce przy pojawieniu się przeszkód zaburzających przepływ krwi, między innymi śluzaków ( guzów lewego przedsionka ), skrzeplin oraz pogrubiałego mięśnia sercowego.

Zwężenie zastawki mitralnej serca – objawy choroby

Zwężenie zastawki mitralnej może się rozwijać nawet przez okres do 30 lat od przebytej gorączki reumatycznej, przeważnie jest to 15-20 lat. Przez długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów, jeśli już zaczną się one pojawiać, to najczęściej występują:

  •         Zmniejszona tolerancja na wysiłek, jako skutek zaburzeń w napełnianiu krwią lewej komory serca
  •         Duszności, początkowo występujące przy wysiłku, a później także w spoczynku
  •         Szybkie męczenie się nawet przy wykonywaniu prostych czynności
  •         Często występujące, nawracające infekcje układu oddechowego
  •         Kołatanie serca
  •         Kaszel z wydzieliną zawierającą krew
  •         Przy dużym zwężeniu zastawki siny kolor warg, policzków i nosa

Zwężenie zastawki mitralnej serca – diagnostyka i leczenie

Pojawienie się któregoś z powyższych objawów to sygnał, żeby koniecznie udać się do lekarza. W wielu przypadkach już podczas osłuchu można usłyszeć charakterystyczny trzask otwieranej zakładki, połączony ze szmerem rozkurczowym przepływu krwi.

Jednak objawy te mogą jedynie sugerować wadę, w celu jej potwierdzenia wykonuje się odpowiednie badania diagnostyczne. Podstawowe z nich to echokardiografia, umożliwiająca zmierzenie powierzchni ujścia i szybkości przepływu krwi. Do obowiązkowych badań należą też EKG i RTG, wspomagająco mogą zostać wykonane koronografia oraz próby wysiłkowe.

Sposób leczenia zwężenia zastawki jest w dużej mierze uzależniony od stopnia zaawansowania choroby.

Zwężenie zastawki mitralnej serca – leczenie zachowawcze

Przy niewielkich zmianach i prawidłowej akcji serca leczenie farmakologiczne nie jest konieczne, wystarczy profilaktyka. Niekiedy stosuje się leki przeciwzakrzepowe, żeby zapobiec tworzeniu się zatorów.

Zwężenie zastawki mitralnej serca – leczenie półinwazyjne

Stosowane w bardziej zaawansowanych przypadkach, polega na rozerwaniu lub rozklejeniu pozrastanych płatków przy pomocy cewnika z balonem.

Zwężenie zastawki mitralnej serca – leczenie inwazyjne

Najbardziej zaawansowane stadia wymagają zabiegu chirurgicznego. Ma on na celu naprawę lub wymianę zastawki ( wszczepienie mechanicznej lub biologicznej protezy ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *