Anoreksja w ciąży

Anoreksja w ciąży – czy może się przydarzyć? Jak leczyć pregoreksję?

Anoreksja w ciąży może się przydarzyć ciężarnym. Ciążoreksja, odmiennie anoreksja w ciąży bądź pregoreksja (od ang. pregnancy – ciąża oraz łac. anorexia – anoreksja) to schorzenie żywienia, jakiego podstawą jest głodzenie się i/lub powodowanie wymiotów w okresie ciąży. Pregorektyczka obawia się naturalnych rezultatów ciąży – przyrostu wagi, zaokrąglenia bioder, zwiększenia brzuszka oraz większego biustu – gdyż, w jej przekonaniu, psują one jej sylwetkę. W związku z tymże dąży do owego, aby w okresie ciąży wyglądać tak, jakby w niej nie była. W tymże celu wykorzystuje rygorystyczne diety oraz aktywnie ćwiczy, przedkładając tymże samym dbanie o doskonałą sylwetkę nad prawidłowy rozwój dziecka.

Wyraz pregoreksja powstał z zestawienia angielskich słów pregnancy – ciąża oraz anorexia – anoreksja oraz odnosi się do jadłowstrętu emocjonalnego u pań spodziewających się dziecka. Zjawisko to przeważnie dotyczy pań cierpiących wcześniej na zakłócenia żywienia, dla jakich ciąża jest „wyzwalaczem” następnego epizodu dolegliwości. Zdarza się jednakże również tak, iż obsesja na punkcie wagi ciała oraz potrzeba kontroli swego organizmu po raz pierwszy pojawiają się właśnie w czasie czekania na dziecko.

Elementy zagrożenia pregoreksji

Kto może zachorować na pregoreksję? Odpowiedzieć można w tenże sposób, iż zachorować może kobieta, jaka nie miała wcześniej symptomów schorzeń żywienia. To prawda. Jednakże biorąc pod uwagę nadmienione podstawy dolegliwości, czy można stwierdzić, iż jest ona zdrowa? Wydaje się, iż nie, ale tylko ciąża wzbudziła w niej istniejące już wcześniej pogardzenie własną kobiecością oraz swym ciałem. Poszczególni specjaliści twierdzą, iż jest to symptom anoreksji oraz dotyczy cierpiących na anoreksję, chociażby gdy wcześniej waga kobiety utrzymywała się w granicach normy. Aspekty pregoreksji niewątpliwie częściej zauważa się u pań, jakie wcześniej cierpiały na anoreksję bądź bulimię. Ciąża to wyjątkowy okres dla kobiety oraz każda spośród nich winna stanąć przed szansą doświadczenia owego stanu. Jednakże należy podejść do owego z odpowiedzialnością nie jedynie za siebie, ale również za kształtujące się dziecko. Najlepiej, aby kobieta cierpiąca na anoreksję przed zajściem w ciążę była zupełnie wyleczona oraz mogła właściwie się do tego przygotować.

Co zrobić kiedy zaobserwujemy symptomy pregoreksji?

Ciąża jest niezwykle istotnym oraz wyjątkowym okresem dla kobiety. To nie jedynie czas czekania przyjścia na świat kochanego dziecka, lecz również zmaganie się z wieloma trudnościami oraz zmianami (zmiany hormonalne, zmiany w wyglądzie) jakie przynosi sama ciąża oraz jej rozwój. Więc niezwykle istotna jest obserwacja przyszłej matki i zapewnienie jej oparcia oraz odpowiedniej opieki. Jeśli są u niej zachowania, jakie zaczynają nas martwić, należałoby już na starcie niezwykle subtelnie powiedzieć jej o tymże oraz pokazać własną troskę. Musimy także pamiętać, iż jeśli kobieta faktycznie przejawia symptomy pregoreksji może nie chcieć z nami o tymże rozmawiać i chociażby zamknąć się w sobie. To dość normalne oraz naturalne zachowanie w takiej sytuacji. Dzieje się tak, gdyż zaczynamy poruszać temat trudny, temat tabu, jaki jest przykry, lecz także ciężki do wyjawienia. Jeśli napotkamy się z taką odpowiedzią – dajmy czas przyszłej matce oraz nie naciskamy na nią.

Anoreksja (pregoreksja) w ciąży – czym zagraża?

Kiedy dieta w ciąży nie zawiera potrzebnych składników, zarodek spełni własne potrzeby zabierając wymagane elementy z organizmu mamy. W wypadku, kiedy w okresie ciąży przyszła mama je zbyt mało artykułów zawierających wapń, mogą pojawić się u niej kłopoty z kośćmi lub zębami. Identycznie jest z ćwiczeniami oraz wysiłkiem fizycznym – nie należy z nich rezygnować, ale zachować umiar. To prawda, iż dużo zależy od owego, czy ciąża rozwija się dobrze, w jakim wieku jest ciężarna, lecz ze względu na zagrożenie wystąpienia zawrotów głowy oraz przyśpieszonego bicia serduszka, aktywne trenowanie sportu (np. na siłowni), zwłaszcza podczas ostatniego trymestru, nie jest niepożądane. Serce ciężarnej pracujące pod podwyższonym obciążeniem, nie zawsze jest w stanie sprostać dodatkowemu treningowi fizycznemu

Jak leczyć pregoreksję?

Pregoreksję należy leczyć, ponieważ stosowanie poprzez wiele miesięcy ubogiej diety oraz wyczerpujących ćwiczeń może zaszkodzić dziecku. Osoby, jakie widzą, iż ciężarna w ich środowisku okazuje zachowania mogące wskazywać na pregoreksję, powinny z nią poważnie, szczerze pogadać. To zadanie nie jedynie dla ojca dziecka, lecz także dla pozostałych członków rodziny bądź bliskiej znajomej. Pregoreksja ze względu na fakt, iż nie jest uznana za chorobę bądź schorzenie, nie podlega fachowemu leczeniu. Jednakże cierpiąca z powodu pregoreksji kobieta winna z pewnością zwrócić się o pomoc do psychologa bądź psychiatry.

Najlepiej, aby terapia wykonywana była w porozumieniu ze specjalistą prowadzącym ciążę. Chociaż anoreksja ciężarnej nie jest często znanym terminem, to winno się ją leczyć jak pozostałe zakłócenia żywienia (anoreksję lub bulimię). Istotny jest czas, ponieważ natychmiastowa interwencja może zminimalizować zagrożenie, iż zakłócenia żywienia wpłyną na rozwój dziecka. Niestety, przekonanie kobiety chorującej na pregoreksję do rozpoczęcia kuracji jest niezwykle ciężkie, gdyż zwykle nie widzi ona wagi kłopotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *