Przepuklina kresy białej

Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina kresy białej uznawana jest, jako jeden spośród przeważnie powstających typów przepuklin. Określa się, iż z kłopotem tymże boryka się 3-10% społeczności w średnim wieku. Trzykrotnie rzadziej dotyka panie aniżeli panów. Nie jest obca osobom aktywnym fizycznie (zwłaszcza u sportowców), chociaż przyjmuje ona małe rozmiary. Kresa biała (linia biała) jest to miejsce związania mięśni obu stron brzucha. Znajduje się pomiędzy mostkiem i połączeniem łonowym.

Tworzą ją łączące się włókna ścięgien mięśni poprzecznych oraz skośnych brzucha. Przepuklina kresy białej na samym starcie nie daje dużych symptomów. Pojawia się delikatny ból i ból w strefie nadbrzusza oraz pępka. Zazwyczaj objawy zwiększają się po intensywnym treningu fizycznym, podczas wypróżniania lub ogromnego odkasływania. Wówczas także guzek jest niezwykle dobrze wyczuwalny pod skórą.

Przepuklina kresy białej – czym jest?

Kresa biała to miejsce, w jakim łączą się mięśnie znajdujące się po obu stronach brzucha. Umiejscowiona jest w centralnej linii ciała, pod skórą, pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym mostka i połączeniem łonowym. Tworzą ją rozciągliwe włókna ścięgien mięśni poprzecznych oraz skośnych brzucha. Przepukliną określa się uwydatnienie pełnego narządu bądź tkanek poza granicę jamy (przeważnie brzusznej) w miejsce o zmniejszonej wytrzymałości. Przepuklina występuje w efekcie uszkodzenia powłok jamy ciała oraz ogromnego nacisku lub ogromnego ciśnienia. Przypadłość ta dotyka przeważnie osoby z otyłością, panów, którzy mają kłopoty z oddawaniem moczu (wywołane różnymi dolegliwościami), kobiety w ciąży, śpiewaków operowych i osoby pracujące fizycznie. Przepuklina kresy białej, przeważnie pojawia się w strefie pępka, między wyrostkiem mieczykowatym i pępkiem bądź tuż pod pępkiem.

Przepuklina kresy białej – proces występowania

Kresa biała to pasmo tkanki łącznej, łączącej na całej długości prawy oraz lewy mięsień prosty brzucha. Przebiega w linii pośrodkowej ciała, od wyrostka mieczykowatego mostka, aż do związania łonowego. Stanowi niezwykle ogromny element ze względu na fakt, iż włókna z przedniej oraz bocznej przestrzeni obu mięśni gładkich przekładają się, przechodzą na drugą stronę, tworząc ogromne zwiększenie powłok jamy brzusznej. W kresie białej znajduje się pępek, jakiego przepuklina jest jednakże traktowana jako niezależna jednostka patologiczna. Przepuklina kresy białej występuje jako efekt utrzymywania się zbytniego ucisku trzewi na ścianę jamy brzusznej. Najpowszechniejszą podstawą jest spora otyłość u panów – ciśnienie w brzuchu jest wówczas kilkukrotnie większe aniżeli zazwyczaj, natomiast w trakcie kaszlu bądź kichania rośnie chociażby kilkunastokrotnie. Wywołuje to ogromne parcie trzewi na ścianę jamy brzusznej.

Podstawy

Pomimo iż przepuklina kresy białej przeciętnie powszechniej jest u mężczyzn, predysponowane do niej są panie w ciąży. Kresa biała w ciąży podlega oddziaływaniu tychże samych hormonów, jakie przygotowują miednicę do przejścia dziecka poprzez kanał rodny. Owe hormony. m.in. relaksyna, rozluźniają strukturę tkanki łącznej, wywołując większą elastyczność w stawach i pozwolą na rozsunięcie się mięśni brzucha w obszarze kresy białej, żeby zrobić miejsce dla rosnącego zarodka. W drugim oraz trzecim trymestrze znamiennie podnosi się obszar brzucha, co skutkuje rozejściem się mięśni prostych brzucha na boki. Obniżony opór w rozluźnionych włóknach kresy białej stanowi dogodne miejsce dla wrót przepukliny.

Symptomy przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej jest podkreśleniem tkanek jamy brzusznej pod skórą – zazwyczaj tłuszczu przedotrzewnowego (rzadziej fragmentu organów). Może powstać na pełnej długości pomiędzy mostkiem i połączeniem łonowym. Ma formę małego guzka, jaki jest znacznie zauważalny podczas badania palpacyjnego. Z zewnątrz jest pokryty tkanką podskórną oraz skórą. Zmiana jest widoczna na powłokach brzusznych poprzez cały czas bądź pojawia się w trakcie kaszlu, parcia podczas wypróżniania się, treningu fizycznego bądź w czasie pochylania tułowia do przodu. Symptomy przepukliny kresy białej to regularne pobolewanie w nadbrzuszu, jakie zwiększa się w trakcie robienia poszczególnych ruchów bądź podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pacjent może skarżyć się na wrażenie ciągnięcia w okresie pochylania się do przodu. Nieraz zdarza się, iż chorobom bólowym asystują wymioty, nudności bądź wzdęcia.

Przepuklina kresy białej – leczenie

Przepuklina kresy białej nigdy nie winna być lekceważona gdyż może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia chorego. Ważne jest również możliwie jak najwcześniejsze rozpoczęcie oceny, ponieważ przepuklina na pewno się nie cofnie. Może tylko podlegać zwiększeniu co w rezultacie będzie prowadziło do kłopotów z jelitami. Leczenie odbywa się zazwyczaj poprzez zabieg operacyjny. Operacja ma przede wszystkim na celu naprawę i zwiększenie zniszczonej ściany jamy brzusznej. Są to zazwyczaj zabiegi laparoskopowe, jakie pozwolą uniknąć dużych cięć w obszarze jamy brzusznej natomiast chory może w przeciągu paru dni powrócić do domu. W okresie takiego zabiegu wstawiany jest profesjonalny element zrobiony z tworzywa syntetycznego, jaki zamyka otwór dla przepukliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *