Bezpieczne leki w ciąży

Bezpieczne leki w ciąży – jakie leki można w ciąży?

Bezpieczne leki w ciąży – czy takie są? To zagadnienie już od lat budzi wiele wątpliwości. Leki w ciąży budzą dużo kontrowersji, natomiast przede wszystkim lęk pośród przyszłych matek. Jedno jest pewne, o tymże czy dane lekarstwa w ciąży możesz stosować, zawsze winien stanowić specjalista. Do samodzielnego leczenia rozmaitych przypadłości w ciąży należy podchodzić niezwykle uważnie. Lepiej chuchać na zimne, ponieważ dla dziecka niebezpieczne mogą być chociażby środki dostępne bez recepty, jak nawet typowe proszki od bólu głowy, zwiększające wytrzymałość lub środki witaminowe. Wyjątkową uwagę zachowaj w pierwszym trymerze ciąży. W tymże okresie występują wszelkie narządy wewnętrzne dziecka, i poniektóre lekarstwa mogą tenże rozwój zakłócić.

Wykorzystywanie środków w ciąży

Pierwszym krokiem winna być konsultacja u specjalisty. Bez jego konsultacji przyszła matka nie winna stosować żadnych środków. Specjalista być może powie, iż dolegliwość można wyleczyć odmienną techniką oraz nie musi to być metoda farmakologiczny. Kobieta w ciąży winna stosować środki w ostateczności. Czasami starczy zmiana diety lub sięgnięcie do sposobów naszych babek, więc do środków naturalnych. Środki dozwolone w ciąży można pogrupować we współzależności od ich wpływu na organizm. Można mówić o środkach pozytywnych oraz bezpiecznych.

Czy można stosować środki w okresie ciąży?

Po pierwsze, należałoby spytać specjalisty prowadzącego, jakie środki są bezpieczne w okresie ciąży oraz można bez obawy stosować. Po drugie, gdy będziesz czuć jakieś przypadłości, obowiązkowo zgłoś się do specjalisty, jaki zdecyduje o sposobie działania. Musisz wiedzieć, iż żadne środki nie są bezpieczne w okresie ciąży. Są jednakże lekarstwa, jakie należy brać z konieczności, z powodu ostrej dolegliwości. Istnieje także grupa środków potrzebnych, jakie kobieta brała z powodu dolegliwości długotrwałej, także przed ciążą, oraz dla utrzymania zdrowia nie może ich odłożyć. Niewątpliwie wszelkie wysoko przytoczone można stosować jedynie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, szczególnie owe wykorzystywane w chorobach długotrwałych, aby były jak najmniejszym niebezpieczeństwem dla zarodka.

Środki przeciwbólowe a ciąża

Poniektóre środki przeciwbólowe mają niekorzystny wpływ na kształtujący się zarodek, więc przed ich wykorzystaniem należy skonsultować się ze specjalistą. Odradzane są pomiędzy innymi ibuprofen, naproxen i polopiryna. Ryzyko połączone z aspiryną pojawia się przy systematycznym stosowaniu ogromnych jej ilości, przy sporadycznym wykorzystywaniu właściwie nie szkodzi płodowi. W poszczególnych wypadkach należy stosować aspirynę w okresie ciąży, np. kiedy kobieta ma predyspozycje do zatorów krwi, jakie mogą doprowadzać do poronienia. Stosowanie owego środka wraz z heparyną pomaga przeciwdziałać tworzeniu się zakrzepów.

Jest ona również potrzebna, kiedy specjalista podejrzewa zagrożenie stanu przedrzucawkowego. Zagrożenie jest większe, kiedy ciężarna ma wysokie ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, chorobę nerek bądź była już w takim stanie. Gdy kobieta w ciąży potrzebuje preparatu przeciwbólowego bądź ma gorączkę, wygodniejszym doborem jest paracetamol. Ważne jest, żeby używać go zgodnie z instrukcją, natomiast w razie niepewności skonsultować się ze specjalistą.

Jakie leki można stosować w ciąży?

Są jednakże sytuacje, gdy stosowanie środków poprzez kobietę ciężarną jest potrzebne. Zdarza się, iż potrzebne jest kontynuowanie kuracji dolegliwości długotrwałej, kobieta może zachorować, mogą u niej nastąpić dolegliwości połączone z ciąża, jak choćby cukrzyca ciążowa. Podczas 9 miesięcy ciąży może się naprawdę mnóstwo wydarzyć. Leki w ciąży mogą być stosowane wtedy, kiedy korzyści dla mamy przewyższają potencjalne zagrożenie dla zarodka. Jednakże niezwykle istotne jest, żeby wykorzystywanie każdego środka było skonsultowane ze specjalistą prowadzącym ciążę.

W okresie ciąży bezpiecznie mogą być wykorzystywane witaminy rozpuszczalne w wodzie i witaminy D oraz E, jednakże jedynie pod warunkiem, iż wykorzystywane są w polecanych ilościach. Dozwolone jest także wykorzystywanie poszczególnych antybiotyków, zarówno do używania wewnętrznego, jak również zewnętrznego. Więc także, gdy specjalista ocenił, iż wykorzystywanie antybiotyku jest potrzebne, pamiętaj, iż są takie, jakie mogą być bezpiecznie wykorzystywane w ciąży.

Antybiotyk w ciąży

Wyjątkową grupą środków są antybiotyki. Znaczna część spośród nich jest bezwzględnie przeciwwskazana w trakcie ciąży, są to pomiędzy innymi: tetracykliny, sulfonamidy, fluorochinolony, aminoglikozydy. Pozostałych antybiotyków nie należy stosować podczas pierwszego trymestru ciąży (np. metronidazol). Wykorzystywanie penicylin oraz podobnych do nich cefalosporyn uznaje się za bezpieczne. Wyjątkową uwagę należy zachować także podczas stosowania środków przeciwgrzybiczych. W tymże wypadku bezpieczne są amfoterycyny oraz terbinafiny.

Środki ziołowe w ciąży

W ciąży nie winno się stosować środków z żeń-szeniem (zawiera małą ilość estrogenu) lub dziurawcem (może zwiększać przebarwienia skóry). Chociażby tak pospolite zioła, jak koszyczek rumianku, kwiat lipy lub liście maliny bywa, iż powodują szkodliwe reakcje (rumianek może alergizować, kwiat lipy oraz liście maliny mogą wywoływać przekrwienie skóry mamy oraz równocześnie większy odpływ krwi z łożyska). Wykorzystywanie ziół omówmy ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *