Stosowanie używek w ciąży

Stosowanie używek w ciąży – jaki wpływ na ciążę mają używki?

Stosowanie używek w ciąży jest surowo zabronione, ponieważ jeżeli ciężarna będzie stosowała używki, to wtedy będzie to miało katastrofalne skutki dla płodu. Jasną kwestią jest, iż w ciąży należy zdecydowanie odłożyć alkohol oraz papierosy. Efekty niekorzystnego działania tychże substancji na kształtujący się zarodek są naukowo udowodnione, natomiast akcje socjalne pomagają tworzyć świadomość pośród przyszłych matek.

Jednakże co z innymi używkami, takimi jak kawa lub herbata? Okazuje się, iż z nimi także należy uważać. Zamknięte w nich kofeina oraz teina, szczególnie w przesadnych liczbach, także mogą być niebezpieczne. Więc w okresie ciąży lepiej zastąpić czarną herbatkę ziołową, natomiast kawę wypijać sporadycznie bądź np. raz w miesiącu.

Używki a początek ciąży

Używki na starcie ciąży (kawa, alkohol, papierosy) poprzez pierwsze 2 tygodnie ciąży nie mają złego wpływu na przebieg ciąży. Okres zapłodnienia wychodzi na mniej więcej środek cyklu miesiączkowego oraz do momentu gdy winna nastąpić następna menstruacja kobieta nie wie, iż jest w ciąży. Może się wykazać, iż poprzez tenże okres paliła papierosy, lub piła alkohol, czy niezbyt zdrowo się odżywiała. Nie ma jednakże powodu do obaw, ponieważ poprzez owe dwa tygodnie od zapłodnienia zarodek jest bezpieczny. Zarodek w tymże czasie składa się z niewyspecjalizowanych komórek. Gdy na skutek niewłaściwego stylu życia dojdzie do naruszenia jakiejkolwiek komórki, to ta komórka jest niezwłocznie wyeliminowana oraz zmieniona poprzez nową komórkę. Gdy nie pojawi się menstruacja w planowanym czasie to należy uważać na to co się je oraz pije, ponieważ od owego czasu komórki płodu rozpoczynają się specjalizować oraz na tymże etapie mogą już występować choroby rozwojowe dziecka.

Antyzdrowotne zachowania pań w ciąży

Stanowią ogromne zagrożenie dla właściwego przebiegu ciąży i dla rozwoju zarodka. Dodatkowo nieodpowiednie zachowania zdrowotne pań oraz panów w czasie reprodukcyjnym mogą przyczyniać się do występowania schorzeń płodności. Do niebezpieczeństw dla zdrowia rozrodczego należy przede wszystkim palenie tytoniu, wypijanie alkoholu, stosowanie narkotyków i poszczególnych środków. Zarówno przed planowaną ciążą, jak również w jej trakcie oraz w czasie karmienia kobiety powinny unikać wszystkich używek. Niestety, mimo zwiększającej się świadomości społecznej oraz stałej edukacji wciąż wiele pań zdaje lekkomyślnie do własnego zdrowia oraz diety podczas ciąży.

Efekty picia alkoholu w ciąży

Poniektóre panie, popijając piwo, mówią, iż pomaga ono oczyszczać ich nerki. Pijąc kieliszek czerwonego wina, oświadczają, iż to na niedokrwistość. Przekonywania pań w ciąży są różnorodne, jednakże żadne spośród nich nie wytłumaczy takiego nielogicznego działania. Na świecie rodzi się zdecydowanie więcej dzieci z FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) aniżeli chociażby z zespołem Downa. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, jaką to mogą wypić panie w ciąży bez ogromnych konsekwencji dla nienarodzonego dziecka. FAS wywołuje przeważnie opóźnienie psychiczne, nieprawidłowości w rozwoju płodowym, jak oraz późniejszym, choroby oddziaływania mózgu, poważne zakłócenia uczenia się, jak i także zakłócenia psychologiczne. Nie zawsze FAS można wyraźnie rozpoznać. Szczególnie oczywiste są nieprawidłowości w wyglądzie oraz wady ciała dziecka. Mogą nastąpić także choroby serca, wady w działaniu mózgu i śmierć. Dzieci z FAS są naznaczone piętnem społecznym.

Narkotyki oraz leki – jak oddziałują na dziecko?

Zdaniem specjalistów panie ciężarne czasem same przyznają się do palenia papierosów, jednakże o tymże, iż palą, częściej informuje specjalistów zapach. Wcale nie informują tymczasem o tymże, iż wypijały w ciąży alkohol, natomiast narkotyki są tematem tabu. O tymże, iż sięgały po owe używki czasem prezentuje na to ich zachowanie, i wówczas robi się badania pod kątem egzystencji alkoholu lub pozostałych używek w ich krwi. Bywa, iż u maluchów zauważa się zespół abstynencki. Owymi kolejnymi używkami są podobno przeważnie marihuana oraz haszysz, jednakże niezwykle wiele ciężarnych sięga teraz po różnorodne środki, w tymże środki na depresję. Stosuje także oraz wykorzystuje wielu pozostałych środków i suplementów diety, w tymże artykułów, jakie nie są polecane, i chociażby nie powinny być wykorzystywane w ciąży.

Efekty palenia papierosów w ciąży

Nałogowe palaczki mogą mieć trudności z zajściem w ciążę, natomiast kiedy im się to uda, narażają na poważne konsekwencje i siebie, oraz trzymane w łonie dziecko. Występuje u nich większe zagrożenie ciąż pozamacicznych oraz przedwczesnych poronień. Najprawdopodobniej wynika to ze schorzeń odpowiedniej funkcji jajowodów, wywołanych nikotyną, oraz schorzeń w strukturze błony śluzowej macicy, co komplikuje zagnieżdżenie zapłodnionego jaja. Niezwykle niekorzystny dla kształtującego się zarodka jest tlenek węgla, jaki ogranicza przewóz tlenu do organizmu zarodka. Nikotyna z kolei wywołuje zwiększenie pracy serca zarodka i obkurczenie naczyń krwionośnych, co doprowadza do niedożywienia. Więc dzieci palaczek rodzą się słabsze oraz mniejsze – ważą zwykle o 250 g mniej aniżeli maluchy pań niepalących. Należałoby także wiedzieć, iż każda paczka papierosów podnosi zagrożenie wczesnego odklejenia się łożyska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *