Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży – Jak uśmierzyć ból gardła w ciąży?

Ból gardła w ciąży jest powszechną dolegliwością, szczególnie w czasie wiosennym bądź jesienno – zimowym. Układ immunologiczny może nie być odpowiednio przygotowany do konfrontacji z chorobą. Jeśli bólowi gardła towarzyszą pozostałe objawy, takie jak bóle głowy, katar, dreszcze lub temperatura, ciężarna winna niezwłocznie zgłosić się do własnego specjalisty prowadzącego, w celu dopasowania właściwego leczenia, jakie będzie bezpieczne dla niej oraz dla dziecka.

Chociażby, jeśli ból gardła w ciąży jest jedynym symptomem, nie można go lekceważyć oraz należy od razu rozpocząć właściwe kroki, przeciwdziałające dalszemu postępowi choroby. Wespół z ciążą w organizmie kobiety występują niezliczone zmiany. Jej ciało musi sprostać wielu zadaniom, zagwarantować jak najlepsze warunki dla rozwoju zarodka, i równocześnie zachować mamę w jak najdoskonalszym zdrowiu. Nie zawsze się to udaje. Zbytnio obarczony system immunologiczny czasami zawodzi oraz pojawiają się warunki sprzyjające chorobom. Ból gardła to powszechna przypadłość w okresie ciąży. Chociaż dosyć dokuczliwa, zazwyczaj nie stanowi ryzyka dla zdrowia płodu.

Ból gardła w ciąży

Ból gardła może sygnalizować przeziębienie bądź znacznie groźniejszą dolegliwość. Gdy zobaczysz u siebie symptomy bólu gardła, możesz próbować leczyć się w domu. Na ból gardła w ciąży pomogą tabletki na gardło z apteki (nie używaj ich dłużej aniżeli 2-3 dni) i aerozole do gardła (bezpieczne dla pań w ciąży). W razie obiekcji zawsze należałoby poradzić się specjalisty. Gdy prócz bólu pojawi się temperatura, należałoby wybrać się do lekarza, jaki sprawdzi podstawy choroby. Być może potrzebne będzie podanie antybiotyków, np. w wypadku anginy. Poznasz ją po temperaturze oraz jasnym osadzie na gardle. Nie denerwuj się, poniektóre z antybiotyków nie tworzą niebezpieczeństwa dla dziecka.

Podstawy

Zmiany jakie występują w organizmie kobiety ciężarnej, choć dobre dla dziecka, nie zawsze muszą korzystnie oddziaływać na zdrowie mamy. Modelem są zmiany w układzie immunologicznym kobiety. Z jednej strony stwarza to dobre dla rozwoju zarodka warunki, z innej, może wywoływać prostsze łapanie choroby poprzez mamę. Nie wszelkie zarażenia muszą rozwijać się w stan zaziębienia lub większej dolegliwości. Dość niejednokrotnie jednakże w trakcie trwania ciąży kobieta może mieć kłopoty połączone z odczuwaniem lekkich symptomów patologicznych, m.in. suchości w gardle.

Przebywanie w klimatyzowanych miejscach, lub niewietrzonych, o zbytnio wysuszonym powietrzu (szczególnie zimą oraz w czasie grzewczym) służy wysychaniu śluzówki oraz podrażnieniu gardła. W takiej sytuacji ból gardła w ciąży nie zawsze musi informować o dolegliwości. Gdy drapaniu w gardle oraz połączonemu z tymże uczuciu bólu nie asystują cechy choroby wirusowej lub bakteryjnej niekoniecznie musi być wymagane leczenie tabletkami na gardło.

Co na ból gardła w ciąży?

W okresie ciąży wytrzymałość organizmu jest zmniejszona, więc także łatwiej złapać chorobę, zaziębienie, katar lub ból gardła. Ta ostatnia przypadłość może być połączona z anginą, zapaleniem gardła bądź zwykłym przeziębieniem. Gdy ból jest uciążliwy, towarzyszy mu temperatura oraz pozostałe symptomy patologiczne, niezbędna jest konsultacja u specjalisty. Ciężarna musi z nim skonsultować, jakie środki lub tabletki można jej stosować. Chociażby preparaty homeopatyczne lub środki ziołowe mogą niekorzystnie wpłynąć na maleństwo, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ma miejsce tzw. organogeneza, więc wykształcanie się najistotniejszych organów.

Pomimo iż większość leków na ból gardła jest dostępnych w aptece bez recepty, to przyszła matka winna skonsultować stosowanie którekolwiek środka ze specjalistą bądź zwrócić się o poradę do aptekarze. W pierwszej kolejności należy sięgać po środki o oddziaływaniu miejscowym, i wówczas w razie ich bezskuteczności po preparaty działające ogólnoustrojowo. Do środków znieczulających bezpiecznych w ciąży kwalifikuje się paracetamol (poprzez wszelkie trymestry ciąży) oraz ibuprofen (niewskazany w trzecim trymestrze ciąży). Gdy potrzebne wykaże się podanie antybiotyku, specjalista przepisze środek, jaki nie przejawia złego wpływu na dziecko.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży – płukanki

Na ból gardła w ciąży zaleca się szczególnie domowe sposoby. Jedną spośród pewnych opcji leczenia jest płukanie go wodą z solą. Dobre rezultaty otrzymuje się w efekcie regularnego płukania gardła co 2–4 godziny, poprzez co najmniej 2 minuty. Przyrządzenie płukanki jest niezwykle łatwe. W szklance ciepłej, zagotowanej wody rozpuszcza się do 3 łyżek soli kuchennej. Przejawia ona oddziaływanie przeciwbakteryjne oraz przeciwobrzękowe i przeciwdziała suchości w gardle. Kolejnym powszechnym środkiem na ból gardła w ciąży jest płukanie go płynem wody utlenionej. Takie wyjście zmniejsza ból, blokuje rozwijającą się chorobę i usuwa wirusy z jamy ustnej. Nadtlenek wodoru ma dodatkowo wartości antyseptyczne, oczyszczające. Z przeznaczeniem zwalcza choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze oraz pasożytnicze. Płukankę przygotowuje się, rozpuszczając łyżkę wody utlenionej (blisko 5 ml) w szklance wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *