alergiczne zapalenie jelita grubego

Alergiczne zapalenie jelita grubego – przyczyny i objawy, grupa ryzyka

Alergiczne zapalenie jelita grubego jest stanem zapalnym wymagającym leczenia, pojawia się jako efekt reakcji alergicznej. To uciążliwe schorzenie, niestety coraz bardziej popularne. Powodem jego występowania jest często niestosowna dieta, zwłaszcza nasyconą żywnością wysoko przetworzoną. U niemowląt ma charakter samoograniczający się, z czasem ustępuje. Kluczowymi czynnikami występowania są alergeny pokarmowe w postaci białka mleka krowiego.

Alergiczne zapalenie jelita grubego

Alergiczne zapalenie jelita wywołać może białko mleka krowiego, ale nie tylko. Najczęściej jest właśnie mleko i stad często mówi się o zapalenie jelita w wyniku spożycia mleka. Nie jest to jednak tak oczywiste, bowiem dotyczy niemowląt, które mleko krowie spożywają zaledwie pośrednio np. poprzez pokarm matki. Objawem alergii jest wygląd stolca.

Charakteryzuje się on luźną konsystencją i śladami śluzu, czasem podbarwieniem krwią. Konsekwencją tych objawów jest biegunka i spadek masy ciała, zahamowanie wzrostu i rozwoju. Czasem towarzyszącym objawem jest też gorączka oraz anemia.

Grupa ryzyka

Co ciekawe alergia na białko mleka krowiego to nie jedyny alergen powodujący zapalenie jelita grubego o podłożu alergicznym. Doświadczają go również niemowlęta karmione mlekiem sojowym. Za przyczyny reakcji alergicznej u niemowląt uznaje się niedorozwój układu odpornościowego i trawiennego oraz zbyt dużą przepuszczalność błony śluzowej.

Poza przypadkami w których alergia występuje od pierwszych tygodni życia może także pojawić się reakcja z czasem. Wywoływać ją może inny alergen pochodzący na przykład z pokarmów rozszerzających dietę a aktywujący alergię na białko mleka krowiego. Wówczas diagnostyka się komplikuje, jednak nie ulega wątpliwości, iż stanu zapalnego jelita nie można pozostawić bez leczenia.

Rozpoznanie i leczenie

Bardzo ważnym w diagnostyce alergicznego zapalenia jelita grubego jest wywiad środowiskowy. Ponadto wykonuje się badania laboratoryjne stolca i krwi pacjenta. Ocenia się nimi poziom albuminy w surowicy oraz morfologię pod kątem anemii. Gdy stan pacjenta jest zły wykonywane jest także USG i RTG jamy brzusznej, aby wykluczyć inne choroby dające podobne objawy.

W leczeniu kluczowa jest eliminacja mleka krowiego z diety, nawet mikroskopijnych dawek, bez względu na postać. Do dwóch tygodni od eliminacji alergenu objawy powinny ustąpić. Kolejno można modyfikować dietę metoda prób i błędów, jednak jest to kwestia indywidualna, zaleca się odczekanie z wprowadzeniem mleka krowiego do diety dziecka co najmniej dwóch lat. Czasem mimo upływu czasu alergia nie ustępuje do końca życia.

Alergia pokarmowa

Alergiczne zapalenie jelita grubego wskazuje najczęściej na późniejsze problemy alergiczne, jak alergia pokarmowa, krzyżowa itd. Statystyki wskazują iż obecnie co dziesiąte dziecko cierpi na alergie pokarmową związaną co najmniej z jednym alergenem. Obserwuje się dziedziczność alergii i tendencje do ich intensyfikacji wraz z nieodpowiednim stosowaniem diety oraz zanieczyszczeniem środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *