Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – dlaczego się pojawia? Leczenie rwy kulszowej

Rwa kulszowa w ciąży to dosyć częsty kłopot. W tymże czasie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian przeciążeniowych więzadeł oraz mięśni, otaczających kręgi i miednicę. Wraz z rozwojem dziecka zmienia się kształt kręgosłupa, co wywołuje długotrwałe bóle zazwyczaj dolnego odcinka pleców. Nacisk korzeni nerwowych w tymże miejscu może wywoływać ogromne promieniujące bóle, aż do stopy. Więc także panie powinny systematycznie podczas ciąży pamiętać o rozluźnieniu mięśni i wybierać właściwą pracę ruchową, jaka odciąży ciało od tak ogromnego ciężaru, którym jest dziecko.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to przykry, ostrzy ból w dole pleców (okolice lędźwi), przenikający poprzez pośladki oraz nogi, po stopy. Nie musi mieć charakteru ciągłego.

Rwa kulszowa: podstawy

Rwa kulszowa w ciąży przeszkadza, kiedy galaretowate jądro miażdżyste wysunie się z krążka, w jakim się mieści oraz zacznie naciskać na początki nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest największym, i równocześnie najgrubszym nerwem w organizmie człowieka, uzupełniającym grupę tylną mięśni uda, goleń oraz stopę. Galaretowate jądro miażdżyste obejmuje pierścień, jaki funkcjonuje jak łożysko, jednakże nieraz dochodzi do przedstawionego wyżej postawienia, rezultatem czego czujemy dyskomfort. Co może spowodować do wysunięcia się jądra z krążka? Przede wszystkim takie zaburzenia jak dyskopatia oraz schorzenie nerwów. Co istotne, ciąża nie jest elementem, jaki podnosi zagrożenie przypadłości połączonych z rwą kulszową. Nie czuje się jej na skutek ścisku dziecka na nerw kulszowy. Rwa kulszowa w ciąży jest zatem zawsze wywołana owymi samymi podstawami, co u osób niebędących w stanie błogosławionym. Nieraz dana ciężarna podejrzewa u siebie atak rwy kulszowej, gdyż myli go z innymi bólami miednicy oraz pleców.

Jakie są symptomy rwy kulszowej w ciąży?

Żeby nie pomieszać symptomów rwy kulszowej w ciąży z innymi bólami kręgosłupa lub pleców, zwróć uwagę na parę typowych cech dla owej przypadłości. Zaburzeniu towarzyszy ogromny, emitujący ból, jaki zaczyna się w strefie lędźwiowej, przechodzi poprzez pośladki, biodra, tylną część uda, aż po stopę. Charakterystyczne symptomy to mrowienie, palenie oraz odrętwienie nogi. Możesz czuć zmęczenie mięśni, i również zakłócenia czucia w jednej bądź obu nogach. Ból podczas ataku rwy kulszowej jest tak ogromny, iż może uniemożliwiać chodzenie, i chociażby typowe funkcjonowanie. Dla większości matek jest ciężki do wytrzymania nocą, poprzez co efektywnie utrudnia sen. Może mieć charakter miejscowy bądź rozprzestrzeniony. Zazwyczaj, lecz niekoniecznie, obejmuje jedynie jedną stronę tułowia oraz nie musi mieć charakteru ciągłego.

Do jakiego specjalisty iść z rwą kulszową w ciąży?

Przy ataku rwy kulszowej w ciąży należałoby udać się do ginekologa, aby zobaczył, czy ból nie ma ścisłego związku z ciążą (zwłaszcza, gdy nie ustępuje po 2-3 dniach). Gdy nie, w dalszej kolejności zaleca się odwiedzenie ortopedy, neurochirurga, neurologa bądź specjalistę rehabilitacji lekarskiej. W tym wypadku pomóc może także wykwalifikowany fizjoterapeuta, jaki zasugeruje właściwe ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha, pleców oraz miednicy. Zdarza się, iż ból jest tak uciążliwy, iż rwa kulszowa potrzebuje zwolnienia lekarskiego

Leczenie rwy kulszowej w ciąży

Panie w ciąży, jakie mają kłopot z rwą kulszową powinny skontaktować się z doskonałym fizjoterapeutą. Specjalista przedstawi ćwiczenia wspierające miednicę, mięśnie brzucha oraz pleców. Doskonałym pomysłem jest również noszenie profesjonalnego pasa, jaki umieszcza się pod brzuchem, aby minimalizował nacisk na kręgosłup. Jeśli doszło do zakłócenia działania nerwu kulszowego, niezbędne jest zrobienie badania rezonansem magnetycznym. Test tenże można robić u ciężarnych pań, lecz zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Wedle informacji statystycznych połowa osób dotkniętych rwą kulszową powraca do zdrowia w przeciągu sześciu tygodni, natomiast aż 90% po 12 tygodniach. Po narodzeniu dziecka można stosować środki przeciwbólowe, lecz w trakcie ciąży są one niedozwolone ze względu na zagrożenie powikłań ciążowych. Przed porodem należałoby zatem sięgnąć po domowe środki na rwę kulszową. Gdy jesteś w ciąży oraz dokucza ci rwa kulszowa, przykładaj gorący bądź chłodny okład do bolesnych części ciała na 10 minut.

Rwa kulszowa a poród

Jeśli zbliża się czas porodu, natomiast Tobie dokucza rwa kulszowa, skonsultuj ze specjalistą. Silny atak rwy może być możliwym wezwaniem do cięcia cesarskiego. Na bazie wywiadu oraz badań specjalista podejmie decyzje czy poród siłami natury w Twoim wypadku jest możliwy. Specjalista, żeby odciążyć kręgosłup, może także polecić poród w innej pozycji aniżeli na wznak – np. w wodzie. Przypadłości połączone z rwą kulszową są przykre, lecz z reguły nie mają wpływu na przebieg samej ciąży. Oddziałują jednakże na kondycję przyszłej matki. Kiepskie nastawienie wywołane nieustannym bólem powoduje, iż ciężarna jest zdenerwowana. Jeśli ból jest nie do wytrzymania, natomiast Ty jesteś poprzez to drażliwa oraz nerwowa, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty. Określi on możliwe podstawy kłopotów z kręgosłupem oraz wskaże najodpowiedniejszą technikę leczenia w Twojej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *