trauma

Trauma – przyczyny, objawy i sposoby leczenia traumy

Trauma, ostatnio bardzo często trafiamy na to słowo. Najczęściej występuje po bardzo ekstremalnym przeżyciu. Jest to uraz w sensie psychologicznym . Bardzo często występuje po nieoczekiwanym wydarzeniu i może spowodować zaburzenia psychiczne lub somatyczne. Osoba która bierze udział w traumie zazwyczaj jest świadoma. Jednak bardzo często szybko stara się wyprzeć wydarzenia z pamięci. Najtrudniejsze i długotrwałe jest dochodzenie do siebie po traumie. Zdarza się że taka osoba nie jest w stanie wrócić do stanu zanim nastąpił uraz psychiczny.

Przyczyny traumy

Trauma spowodowana jest nagłym czynnikiem zewnętrznym zagrażającym życiu lub zdrowiu. Np takim jak: wypadek komunikacyjny, napad, pobicie, śmierć bliskiej osoby, gwałt . Zwykle prowadzi ona do zmian które utrudniają nam funkcjonowanie w życiu codziennym. Czynnik ten może wystąpić jednorazowo lub powtarzać się regularnie np. przemoc domowa, prześladowanie, problemy finansowe itp.

Objawy traumy

Objawy traumy pojawiają się niemal natychmiast po doświadczeniu urazu psychicznego. Ostra reakcja na stres może obejmować objawy takie jak, trudności z koncentracją uwagi, łatwe rozpraszanie uwagi, tzw. „dziury w pamięci”,  obsesyjne myślenie o wypadku, poczucie dezorientacji. Są to typowe objawy dla lęku.

Mogą nastąpić również problemy emocjonalne, poczucie bezradności, poczucie braku kontroli, koszmary nocne, skrajne zmiany nastroju, wybuchy gniewu wściekłości, niepokój, wstyd, poczucie bycia obserwowanym, nadmierne zamartwianie się, ataki paniki, roztrzęsienie, depresja, poczucie przytłoczenia, obawa, że zdarzy się niebezpieczna sytuacja .

Do częstych objawów po przeżytej traumie zaliczamy objawy somatyczne takie jak, zaburzenia rytmu serca, letarg, wyczerpanie, nadmiar energii, nudności, wymioty, biegunka, chroniczny ból, zawroty głowy, kołatanie serca, nadwrażliwość na dźwięk i światło, zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Konsekwencją traumy może być zespół stresu pourazowego jak i zespół wtórnego stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego- zaburzenia stresowe, pourazowe. Czyli specyficzny rodzaj zaburzenia lękowego. Może wystąpić nawet do kilku lat po przeżytej traumie.

Zespól wtórnego stresu pourazowego , dotyczy on najczęściej osób które ze względu na swoją pracę maja kontakt z traumatycznymi dla innych wydarzeniami. Występuje wśród lekarzy, policjantów, strażaków, ratowników medycznych.

Trauma – Leczenie

Leczenie traumy zależne jest od tego w jakim czasie od przeżytej sytuacji pacjent zgłosi się po pomoc. Im dłużej taka osoba zwleka ze zgłoszeniem się do specjalisty, tym trudniej jest jej pomóc. Wiele osób ma problem z mówieniem wprost o tym co wydarzyło się w ich życiu.

Osoby takie potrzebują dużo czasu aby otworzyć się i opowiedzieć terapeucie o urazie psychicznym jakiego doświadczyły. Warto jednak pamiętać, że z wieloma urazami psychicznymi nasz organizm potrafi poradzić sobie sam. Jeśli oczywiście nastąpi odpowiednie wsparcie psychiczne z otaczającego nas społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *