Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu

Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu – co nas czeka?

Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu zawsze dla każdej kobiety jest bardzo stresująca. Brak menstruacji po porodzie nie musi znaczyć, iż nie występuje owulacja. Gdy pragniesz mieć gwarancję, czy Twoje cykle są owulacyjne, należałoby poznać własny organizm, wykorzystując naturalne techniki ustalenia płodności. To istotne, ponieważ mnóstwo pań uważa, iż karmienie piersią, jakie blokuje miesiączkę, zabezpiecza poprzez zajściem w ciążę.

Muszą jednakże zostać spełnione nadmienione wcześniej warunki niezwykle dynamicznego karmienia. Więc, gdy nie planujesz następnej ciąży, pamiętaj o zabezpieczeniu siebie bądź partnera w tymże czasie. Pamiętaj, iż wszelkie określone wyżej przykłady stanowią uogólniony materiał informacyjny. Gdy jednakże masz wątpliwości połączone z powrotem prawidłowego cyklu miesiączkowego, powinnaś skonsultować się z własnym specjalistą bądź położną, jacy udzielą Ci fachowej pomocy oraz informacji opartych wprost o ocenę Twojego wypadku.

Krwawienie tuż po porodzie to nadal nie okres

Należałoby podkreślić, iż krwawienie, jakie jest u pań tuż po porodzie naturalnym, jak również po cesarskim cięciu, nie jest menstruacją. To tzw. odchody połogowe. Macica, jaka wykonała dużą pracę podczas porodu, musi się po nim odbudować oraz zagoić, obkurczyć. W wydzielinie znajduje się śluz, krew i pozostałości błon embrionalnych z macicy. Najpierw odchody połogowe mają czerwony odcień, później pojawiają się zakrzepy. Pod koniec ich barwa może stać się różowawa czy brązowawa. U poszczególnych pań wytwarzanie odchodów połogowych trwa niewiele przeszło tydzień, u pozostałych – chociażby pięć tygodni. Oczyszczanie macicy trwa krócej w wypadku matek, jakie karmią piersią oraz niejednokrotnie są w ruchu. Cały mechanizm niezwykle przypominają obfitą oraz długą menstruację. W okresie jego trwania najlepiej używać podkładów poporodowych bądź bawełnianych podpasek.

Cykl miesiączkowy po cesarskim cięciu

Gdy spodziewasz się, iż po cesarskim cięciu, po upływie paru tygodni, pojawi się stara znajoma, systematyczna menstruacja, możesz się zawieść. Nim cykl miesiączkowy po porodzie dostosuje się, może upłynąć trochę czasu (chociażby parę miesięcy). Zmianie może ulec odcień, forma oraz aromat wydzieliny. Najprawdopodobniej na starcie okres będzie występować nieregularnie, może być bezowulacyjny. Może trwać krócej bądź… dłużej, krwawienie może być bardziej ostre oraz obfite bądź… odmiennie, może mu towarzyszyć dyskomfort większy aniżeli przed okresem bądź… mniejszy (przeważnie jednakże mamy nie narzekają już na niezwykle ogromny dyskomfort menstruacyjny).

Jak widzisz nie tutaj żadnej reguły. Istotne jest, abyś pamiętała, iż brak okresu nie znaczy, iż jesteś zabezpieczona przed zajściem w ciążę. Wprawdzie laktacja ma wpływ na miesiączkowanie, lecz nie jest to żadna technika antykoncepcji. Zatrzymanie menstruacji to efekt oddziaływania prolaktyny, hormonu, jaki pobudza produkcję pokarmu. Podczas karmienia piersią poziom prolaktyny szybko rośnie oraz blokuje wytwarzanie odmiennego hormonu – FSH, jakiego zadaniem jest pobudzanie jajników.

Jak wyglądają pierwsze krwawienia po porodzie?

Pierwsze menstruacje mogą być trochę bardziej obfite, lecz za to przeważnie mniej nieprzyjemne. Pojawienie się menstruacji nie ma wpływu na ilość oraz jakoś kobiecego pokarmu. Najistotniejsze, aby pamiętać o tymże, iż brak menstruacji po porodzie nie znaczy, iż nie można zajść w ciążę. Gwałtowne oraz duże krwawienie z dróg rozrodczych, zmęczenie organizmu, podniesiona temperatura, ból brzucha i pozostałe niebezpieczne przypadłości pojawiające się w pierwszym miesiącu po porodzie należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

U pań niekarmiących piersią menstruacja po porodzie pojawia się błyskawicznie. Zwykle powraca natychmiast po czasie połogu, więc po 6-8 tygodniach liczonych od chwili urodzin dziecka. Mnóstwo zależy od owego, czy laktacja w ogóle wystartowała, czy dziecko piło mleko mamy chociaż poprzez parę dni bądź tygodni. Chociażby karmienie mieszane może spowolnić menstruację. Gdy menstruacja nie występuje pomimo, iż matka nie karmi piersią, należałoby skonsultować się z ginekologiem.

Owulacja po porodzie

Owulacja nie musi powracać dokładnie w tymże samym czasie po porodzie, co menstruacja. W poszczególnych wypadkach owulacja pojawia się wcześniej aniżeli krwawienie miesiączkowe, natomiast w pozostałych to krwawienie jest pierwsze. Co do tego nie można mieć gwarancji. Wiadomo tymczasem, iż owulacja, i wraz z nią możliwość zajścia w ciążę jest bardzo, bardzo niska poprzez pierwsze sześć tygodni po porodzie. Owulacja jest zatrzymywana również podczas dynamicznego karmienia piersią. Dziecko ssące pierś stymuluje u mamy produkcję prolaktyny, jaka hamuje owulację (pojawia się wówczas bezpłodność laktacyjna).

Potrzeba do owego jednakże odpowiedniej ilości owego hormonu, natomiast ta ilość zależy od indywidualnych zdolności każdej kobiety. U poszczególnych pań brak owulacji utrzymuje się poprzez cały czas karmienia piersią, u pozostałych owulacja pojawia się, gdy dziecko rzadziej ssie pierś. Obniżenie częstości karmienia piersią obniża ilość prolaktyny oraz podnosi szanse na owulację. Owulacja nie nastąpi z ogromnym prawdopodobieństwem, gdy dziecko będzie karmione tylko piersią (co może mieć miejsce do szóstego miesiąca życia) oraz co 4-6 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *