Krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa w ciąży – jak przygotować się do badania? Wyniki

Krzywa cukrowa w ciąży, jest badaniem, jakie niejednokrotnie określane jest także testem obciążenia glukozą, testem tolerancji glukozy bądź krzywą glikemiczną. Krzywa cukrowa to badanie, jakie zdobyło bardzo złą sławę pośród przyszłych matek. Fakt, nie należy ono do najwygodniejszych. Po pierwsze wymaga wypicia niezwykle słodkiego płynu – 75 g glukozy/szklankę wody. Poniektóre przyszłe matki skarżą się, iż podczas badania wystąpiły u nich nudności, nudności, potliwość, zawroty głowy. Większość pań nie ma jednakże z tymże kłopotu.

Krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa to badanie tolerancji glukozy. Tak nazywana krzywa glikemiczna u pań ciężarnych jest badaniem finansowanym poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Krzywa cukrowa w ciąży to wprost niezbędne badanie u kobiet spodziewających się potomstwa, robione chociażby u pań, jakie nigdy wcześniej nie cierpiały na cukrzycę. Dolegliwość może się odkryć u zdrowych kobiet w rezultacie przemian hormonalnych, jakie występują podczas rozwoju zarodka. Zagrożenie cukrzycy ciążowej jest większe u kobiet, w rodzinie jakich zauważono wypadki owego typu zaburzenia. Większe zagrożenie cukrzycy w ciąży dotyczy także pań z nadwagą oraz otyłych, jak i kobiet, jakie w ostatniej ciąży narodziły dziecko ważące ponad 4,5 kg. Cukrzyca ciążowa częściej występuje także u pacjentek z zespołem policystycznych jajników.

Krzywa cukrowa w ciąży – kiedy się ją robi?

Poziom cukru we krwi ciężarnej jest niezwykle istotnym parametrem, jaki winien być systematycznie śledzony ze względu na to, iż cukrzyca ciężarnych jest popularnym oraz równocześnie poważnym powikłaniem ciąży. Już na starcie ciąży, blisko 9.–10. tygodnia, robi się pomiar glukozy na czczo z surowicy krwi. Chociażby gdy wynik jest odpowiedni, poleca się późniejsze kontrolne badania, i również badanie krzywej cukrowej. Cukrzyca ciążowa jest poważnym zaburzeniem wykrytym w ciąży, polegającym na nietolerancji cukrów oraz wzroście poziomu cukru we krwi. Standardowa cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest pomiędzy 24. i 28. tygodniem ciąży oraz zazwyczaj przechodzi z porodem. Gdy glukoza przewyższa normę już w pierwszych tygodniach ciąży, informuje to zapewne o wcześniej będącej cukrzycy.

Jak przygotować się do badania?

Badanie to nie potrzebuje profesjonalnego przygotowania. Na badanie krzywej cukrowej przychodzi się na czczo, najlepiej wczesnym rankiem. Trzeba pamiętać o tymże, aby ostatni posiłek spożyć do 12 godzin przed uzyskaniem pierwszej próbki krwi. Z kolei gdy idzie o dzień przed badaniem, zakazane jest jedzenie alkoholu, palenie papierosów i intensywna pracę ruchowa. Żeby móc zrobić krzywą cukrową, trzeba również dostarczyć na badanie 75 g glukozy zakupionej w aptece i niewielki kubek oraz małą butelkę wody mineralnej.

Krzywa cukrowa – jak wygląda badanie?

Badanie krzywej cukrowej jest niezbędne oraz musi je zrobić każda kobieta w ciąży pomiędzy 24. i 28. tygodniem ciąży. Podczas badania krzywej cukrowej pielęgniarka pobiera od przyszłej matki trzy próbki krwi. Pierwszą – tuż po dotarciu do punktu pobrań. Kobieta, która przychodzi na badania musi pamiętać, żeby być na czczo. Od ostatniego posiłku musi minąć co najmniej osiem godzin. Chociażby najdrobniejsza ilość pokarmu zjedzona przed badaniem może zakłócić jego wynik oraz sprawić, iż całą procedurę trzeba będzie ponowić.

O czym świadczy wynik badania glukozy w ciąży?

Przy odpowiednim efekcie pierwszego testu glukozy w ciąży (wykonywanego przed 10. tygodniem) oraz równoczesnym przekroczeniu normy w teście obciążenia przeważnie okazuje się, iż kobieta cierpi na tzw. cukrzycę ciążową. Dostanie ona wówczas skierowanie na następne badania i do specjalistę diabetologa. Odpowiedni rezultat krzywej cukrowej, jaki zawiera się w normie przy wszystkich trzech wskazaniach glukozy, to potwierdzenie, iż ciężarna nie cierpi na cukrzycę.

Czemu to takie istotne?

Cukrzyca ciężarnych to jedno spośród najpoważniejszych zaburzeń dla rozwijającego się w twoim ciele dziecka. Podnosi ona zagrożenie poronienia. Również służy wystąpieniu makrosomii. Dziecko, jakie otrzymuje zbyt dużo insuliny przez krew mamy może zbyt szybko rosnąć, co przynosi za sobą szereg ogromnych niebezpieczeństw. Pozostałe ciągłości cukrzycy ciążowej dla małego to choroby serca, nerek, przewodu pokarmowego lub układu nerwowego.

Cukrzyca ciążowa a zdrowie dziecka

Czas zrobienia testu OGTT nie jest przypadkowy. To tylko pod koniec drugiego trymestru cukrzyca ciążowa jest szczególnie badalna. Wcześniej ma ona mały wpływ na rozwój płodu. Gdy jednakże nie zostanie odkryta na właściwym etapie, może spowodować szereg powikłań. Przede wszystkim cukrzyca ciążowa zagraża makrosomią płodu (pow. 4 kg). Zbyt duża waga dziecka wywołana jest podwyższonym poziomem insuliny bądź hormonem insuliny w wypadku, kiedy dolegliwość musi być wyrównywana środkami. Dzieje się tak, gdyż u matki cierpiącej na cukrzycę ciążową transport aminokwasów i kwasów tłuszczowych w łożysku występuje znacznie szybciej aniżeli u kobiety zdrowej. U dziecka tymczasem dochodzi do zwiększonych możliwości przechowywania substancji zapasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *