Złamanie kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Złamanie kości śródstopia stanowi jedną czwartą wszystkich przypadków uszkodzenia stopy. Złamanie na zdjęciu rentgenowskim można odróżnić od zwichnięcia lub siniaka. Metoda leczenia i okres regeneracji zależą od ciężkości złamania oraz cech organizmu.

Złamanie kości śródstopia – przyczyny

U kobiet, mężczyzn i dzieci występują złamania kości śródstopia z powodu:

 • Urazy, wypadki
 • Upadek, skakanie z wysokości
 • Uderzanie w śródstopie ciężkim przedmiotem
 • Silny, stały nacisk na stopy sportowców, ludzi przy ciężkiej pracy fizycznej
 • Choroby układu kostnego.

Złamanie kości śródstopia – objawy

Złamanie kości śródstopia może być zamknięte lub otwarte, z lub bez przemieszczenia kości. Charakterystyczne oznaki złamania:

 • Kiedy dojdzie uderzenia w stopę, można usłyszeć trzask kości
 • Ostry ból przy próbie stania na nodze
 • Obszar złamania staje się czerwony i opuchnięty
 • Przy otwartym złamaniu kości wystają z rany.

Podczas upadku ze schowanymi stopami, na przykład schodzenia ze stopni autobusu, potwierdzany jest uraz piątej kości śródstopia, prowadzącej do małego palca. Złamanie piątej kości u podstawy nazywa się złamaniem Jonesa. Uszkodzenie struktury 1 i 2 kości śródstopia obserwowane u sportowców: łyżwiarzy, hokeistów, baletnic. Objawy złamania kości śródstopia wymaga natychmiastowego leczenia. Pomoc udzielona w ciągu pierwszych kilku godzin zapobiegnie powikłaniom i zwiększy skuteczność leczenia złamania.

Złamanie kości śródstopia – leczenie

Zaraz po urazie osoba poszkodowana powinna usiąść lub położyć się, aby złagodzić uraz złamanej stopy. Usunąć buty, nałożyć kompres na obrzęk na 20 minut. Powtórzyć zimny kompres po pół godzinie. Wskazane jest uniesienie chorej kończyny, aby zmniejszyć obrzęk i unieruchomić stopę elastycznym bandażem. Można zażyć lek przeciwbólowy (np. Ibuprofen). Po radiografii, w oparciu o charakter złamania, ortopeda zaleci leczenie złamania kości śródstopia.

Leczenie zachowawcze złamanie kości śródstopia

Leczenie zachowawcze ma sens przy następujących złamaniach:

 • Nieprzemieszczone złamania leczy się stosując szynę, ciasny bandaż. Przez kilka tygodni nie można opierać się na stopie
 • Przy złamaniach z małym przesunięciem nakładany jest opatrunek gipsowy na 4 tygodnie. Stopa znajduje się w funkcjonalnym spoczynku, podczas chodzenia lub stania opierając się o kule.
 • Opóźnienie w opiece medycznej w przypadku urazu śródstopia spowoduje zmniejszenie ruchomości stopy, ból podczas chodzenia, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów.

Leczenie chirurgiczne złamanie kości śródstopia

Operacja jest wykonywana z silnym przemieszczeniem fragmentów kości. Główne metody interwencji chirurgicznej:

 • Leczenie o niewielkim wpływie na złamanie kości śródstopia z przemieszczeniem jest przezskórnym mocowaniem drutów. Pod kontrolą RTG przez fragmenty kości przechodzą druty (szprychy) ze stali nierdzewnej. Po wygojeniu kości są one usuwane
 • W przypadku rozdrobnionych złamań tkanka jest cięta, fragmenty są mapowane, mocowane za pomocą metalowych płytek i śrub.
 • Czasami podczas operacji nerwy i ścięgna stopy są uszkodzone, fragmenty są nieprawidłowo zbierane. Jest to obarczone kulawizną, zmianą kształtu stopy, bólem, obrzękiem.

Odzyskiwanie zdrowia po złamaniu kości śródstopia

Pełne wyleczenie kości śródstopia nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Złamanie Jonesa jest szczególnie źle przechodzone z powodu powolnego krążenia piątego regionu śródstopia. Okres powrotu do zdrowia może trwać do sześciu miesięcy.

Wczesny okres regeneracji po złamaniu kości śródstopia

Dopóki gips nie zostanie usunięty, nie można stawać na stopie. Można zginać i rozprostować nogę w kolanie, leżąc na plecach na przemian podnosić nogi na niewielką wysokość. Odżywianie ma duże znaczenie przy leczeniu złamania kości śródstopia. Dieta powinna obejmować:

 • Łatwo przyswajalne, chude białko – drób, królik, wołowina
 • Żywność bogata w fosfor – ryby, orzechy, jaja, wątroba
 • Ser twarogowy bogaty w wapń.

Ze względu na ograniczoną mobilność lekarze zalecają zmniejszenie spożycia kalorii poprzez usunięcie z diety: mąki, produktów: słodkich, tłustych, wędzonych, pikantnych. W przeciwnym razie uzyskana waga spowoduje nadmierne obciążenie słabej stopy.

Po usunięciu gipsu

Gips jest usuwany po około 3-5 tygodniach. Rehabilitacja w celu przywrócenia normalnej pracy kończyn polega na:

 • Masażu
 • Fizjoterapii
 • Ćwiczeniach terapeutycznych
 • Noszeniu butów ortopedycznych, specjalnych wkładek.

Sukces leczenia złamania kości śródstopia zależy od dokładności zaleceń medycznych.

Masaż

Masaż eliminuje zastój krwi i limfy, łagodzi ból, poprawia odżywienie tkanek stóp. Po usunięciu unieruchomienia w miejscu złamania stosuje się ruchy spiralne i tarcia. Dopuszczalne są przerywane wibracje i uderzenia punktowe. Czas leczenia rozpoczyna się od 10 minut, stopniowo zwiększając do 25 minut. Kurs masażu trwa od 15-20 sesji. Skuteczność masażu ręcznego zwiększa się w połączeniu z hydromasażem i terapią wysiłkową.

Ćwiczenie terapeutyczne

Kompleks ćwiczeń dobierany jest indywidualnie przez instruktora do terapii wysiłkowej. Można wykonywać ćwiczenia: siedząc na krześle obracać stopy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i z powrotem. Rozrzuć ołówki, małe zabawki na podłodze i, siedząc na krześle, zbierać je palcami do pudełka. W pozycji siedzącej stąpać od pięty do palców. Ćwiczenia wykonywać 2-3 razy dziennie, zaczynając od 5 minut i stopniowo zwiększając obciążenie. Po gimnastyce dobrze jest zrobić relaksującą kąpiel stóp z wywarem rumiankowym.

Fizjoterapia

Zestaw procedur fizjoterapeutycznych do leczenia złamań kości śródstopia: elektroforeza, terapia magnetyczna, fonoforeza, kąpiele parafinowe, hydromasaż.

Procedury poprawiają krążenie krwi, zwiększają trofizm kości i tkanki mięśniowej, przyspieszają podział osteocytów. Złamanie kości śródstopia jest częstym zjawiskiem, diagnoza i leczenie urazu przeprowadzane jest w placówce medycznej. Przywrócenie uszkodzonych struktur kostnych może trwać do sześciu miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *