męskie przekwitanie

Męskie przekwitanie (Andropauza) – objawy, badania profilaktyczne

Męskie przekwitanie czyli andropauza to okres rozpoczynający się w okolicy pięćdziesiątego roku życia. Podobnie jak u kobiet wiąże się ze spadkiem produkcji hormonów, a to rzutuje na objawy i ogólny stan zdrowia.

Z tego też powodu nawet jeśli nie odczuwasz dolegliwości powinieneś pamiętać o profilaktycznych badaniach stanu zdrowia. Wielu mężczyzn nie udaje się na badania twierdząc iż wciąż ma sprawne jadra i nie odczuwa kłopotu z erekcją. Tymczasem nie to jest wyznacznikiem potrzeb badania.

Męskie przekwitanie (andropauza) i badania profilaktyczne

Andropauza to nic innego jak sukcesywny spadek poziomu hormonów w organizmie. Czasem może być całkowicie bezobjawowy, nie znaczy to jednak ze nie postępuje. W organizmie mężczyzny spada nie tylko stężenie testosteronu ale również estrogenów, melatoniny i hormonu wzrostu.

W wyniku tej zmiany nie pojawia się zanik sprawności seksualnej, w tym erekcji, ale mogą pojawić się zmiany w zachowaniu, problemy zdrowotne. Warto jest zatem kontrolnie badać się, by choroba nas nie zaskoczyła zaawansowanym stadium. U mężczyzn szczególny nacisk kładzie się na profilaktykę raka prostaty, jednak nie tylko.

Badaniu podlega stan serca, naczyń krwionośnych oraz płuc, ich wydolność. Po pięćdziesiątce wzmaga się ryzyko wystąpienia wieńcówki, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu czy rozwoju cukrzycy.

Męskie przekwitanie – objawy andropauzy

Wielu mężczyzn nie kojarzy objawów jakich doświadcza z andropauzą. Można do nich zaliczyć zaburzenia koncentracji, drażliwość, nerwowość, problemy ze snem jak tez gromadzenie się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w obszarze brzucha. Ponadto występuje spadek libido i pogorszenie sprawności seksualnej. Może dojść też do ubytków w masie mięśniowej.

Męskie przekwitanie – wskazane badania

Pośród badań jakie należy wykonać profilaktycznie znajduje się badanie urologiczne oraz pomiar stężenia PSA. Winno się badania te wykonywać co 2 do 4 lat. PSA jest glikoproteiną wydzielaną przez gruczoł krokowy. Wysokość PSA we krwi wskazuje na chorobę stercza, niekoniecznie od razu nowotwór prostaty.

Prócz badania PSA warto wykonać badanie proktologiczne. Co ważne na dwa dni przed pomiarem PSA wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna oraz powstrzymanie się przed aktywnością fizyczną. Badanie wykonuje się niekoniecznie na czczo.

Nie jest ono kosztowne, zatem warto w nie zainwestować nawet poza skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Prawidłowy wynik badania oscyluje wokół wartości 0,0-4,0 ng/ml. Jeśli okaże się iż nasz wynik wymaga konsultacji specjalistycznej nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Dodatkowe badania mogą nam jedynie pomóc lub wyeliminować podejrzenia.

Poza badaniami urologicznymi każdy mężczyzna winien zadbać o kontrolne badania krwi z uwzględnianiem poziomu cholesterolu. Czasem analiza krwi może wskazać na problemy z układem krążenia, ale nie tylko. Niska hemoglobina, czy wysoki cholesterol to wskazania do dalszych badań i minimalizowania przyczyn powodujących zaburzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *