Elektrowstrząsy

Elektrowstrząsy – na czym polegają, bezpieczeństwo, zabieg

Elektrowstrząsy to psychoterapia popularna w pierwszej połowie XX wieku. Chociaż w tamtym okresie stosowano je masowo, dziś jest znacznie mniej powszechna. Elektrowstrząsy są stosowane tylko w ciężkiej depresji i stanach dysocjacyjnych (dla których są bardzo skuteczne i często jest to jedyna terapia). Pacjent jest znieczulony i podczas nieprzytomności wywoływany jest atak.

Na czym polegają elektrowstrząsy

Elektrowstrząsy to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, w którym małe prądy elektryczne są przepuszczane przez mózg, celowo wywołując krótki atak. Wydaje się, że Elektrowstrząsy powodują zmiany w chemii mózgu, które mogą szybko odwrócić objawy niektórych stanów zdrowia psychicznego.

Elektrowstrząsy często działają, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne i gdy pełny przebieg leczenia jest zakończony. Duża część stygmatyzacji związanej z elektrowstrząsami polega na wczesnych terapiach, w których wysokie dawki elektryczności były podawane bez znieczulenia, co prowadziło do utraty pamięci, złamań kości i innych poważnych skutków ubocznych.

Bezpieczeństwo

Elektrowstrząsy są dziś znacznie bezpieczniejsze. Chociaż ektrowstrząsy mogą nadal powodować pewne skutki uboczne, obecnie wykorzystuje prąd elektryczny podany w kontrolowanym ustawieniu, aby osiągnąć jak największe korzyści przy jak najmniejszym możliwym ryzyku.

Zalecenia

 • Ciężka depresja, zwłaszcza gdy towarzyszy jej oderwanie od rzeczywistości (psychoza), chęć popełnienia samobójstwa lub odmowa jedzenia.
 • Depresja oporna na leczenie, ciężka depresja, która nie poprawia się wraz z lekami lub innymi lekami.
 • Ciężka mania, stan intensywnej euforii, pobudzenia lub nadpobudliwości, który występuje jako część choroby afektywnej dwubiegunowej. Inne objawy manii obejmują zaburzenia podejmowania decyzji, zachowania impulsywne lub ryzykowne, nadużywanie substancji psychotycznych i psychozy.
 • Katatonia, charakteryzująca się brakiem ruchu, szybkimi lub dziwnymi ruchami, brakiem mowy i innymi objawami. Jest to związane ze schizofrenią i niektórymi innymi zaburzeniami psychicznymi. W niektórych przypadkach katatonia jest spowodowana chorobą medyczną.
 • Pobudzenie i agresja u osób z demencją, które mogą być trudne do leczenia i negatywnie wpływają na jakość życia.

Elektrowstrząsy mogą być dobrą opcją leczenia, gdy leki nie są tolerowane lub inne formy terapii nie działają. W niektórych przypadkach stosuje się ektrowstrząsy:

 • Podczas ciąży, kiedy nie można przyjmować leków, ponieważ mogą one zaszkodzić rozwijającemu się płodowi
 • U starszych osób dorosłych, które nie tolerują skutków ubocznych leków
 • U ludzi, którzy wolą terapię ektrowstrząsami od przyjmowania leków
 • Kiedy ektrowstrząsy odniosły sukces w przeszłości

Ryzyko

Chociaż ektrowstrząsy są na ogół bezpieczne, ryzyko i skutki uboczne mogą obejmować:

 • Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić dezorientacja, która może trwać od kilku minut do kilku godzin. Możesz nie wiedzieć, gdzie jesteś i dlaczego tam jesteś. Rzadko dezorientacja może trwać kilka dni lub dłużej. Zamieszanie jest ogólnie bardziej zauważalne u osób starszych.
 • Utrata pamięci. Niektóre osoby mają problemy z zapamiętaniem zdarzeń, które miały miejsce tuż przed leczeniem lub w tygodniach lub miesiącach przed leczeniem lub, rzadko, z poprzednich lat. Ten stan nazywany jest amnezją wsteczną. Możesz również mieć problemy z przypominaniem sobie zdarzeń, które miały miejsce podczas tygodni leczenia. Dla większości ludzi te problemy z pamięcią zwykle ustępują w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu leczenia.
 • Fizyczne skutki uboczne. W dniach leczenia niektórzy ludzie doświadczają nudności, bólu głowy, bólu szczęki lub bólu mięśni. Na ogół można je leczyć lekami.
 • Powikłania medyczne. Jak w przypadku każdego rodzaju procedury medycznej, zwłaszcza takiej, która wymaga znieczulenia, istnieje ryzyko powikłań medycznych. Podczas elektrowstrząsów zwiększa się częstość akcji serca i ciśnienie krwi, a w rzadkich przypadkach może prowadzić do poważnych problemów z sercem. Jeśli masz problemy z sercem, elektrowstrząsy mogą być bardziej ryzykowne.

Czego możesz się spodziewać

Procedura elektrowstrząsów trwa około 5-10 minut, z dodatkowym czasem na przygotowanie i regenerację. Elektrowstrząsy można wykonać podczas hospitalizacji lub w trybie ambulatoryjnym.

Aby przygotować się do zabiegu:

 • Będziesz miał znieczulenie ogólne. Można więc spodziewać się ograniczeń dietetycznych przed zabiegiem. Zazwyczaj oznacza to brak jedzenia lub wody po północy i tylko łyk wody do przyjmowania porannych leków. zespół opieki zdrowotnej udzieli ci szczegółowych instrukcji przed zabiegiem.
 • Pielęgniarka lub inny członek zespołu wkłada rurkę dożylną do ręki lub ręki, przez którą można podawać leki lub płyny.
 • Będziesz miał elektrody umieszczone na głowie.
 • Na początku procedury otrzymasz te leki dożylnie: środek znieczulający, abyś był nieprzytomny i nieświadomy procedury, środek zwiotczający mięśnie, który pomaga zminimalizować napad i zapobiegać urazom.

Podczas zabiegu:

Urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi umieszczony wokół jednej kostki zapobiega przedostawaniu się leków zwiotczających mięśnie do stopy i oddziaływaniu na mięśnie. Po rozpoczęciu procedury lekarz może monitorować aktywność napadową, obserwując ruch w tej stopie. Monitory sprawdzają mózg, serce, ciśnienie krwi i zużycie tlenu. Możesz otrzymać tlen przez maskę tlenową. Możesz również otrzymać osłonę ust, aby chronić zęby i język przed zranieniem.

Kiedy śpisz i mięśnie są rozluźnione, lekarz naciska przycisk na maszynie. Powoduje to, że niewielka ilość prądu elektrycznego przechodzi przez elektrody do mózgu. Powodując napad, który zwykle trwa krócej niż 60 sekund.Z powodu środka znieczulającego i zwiotczającego mięśnie pozostajesz zrelaksowany i nieświadomy napadu. Jedynym zewnętrznym wskazaniem, że masz drgawki, może być rytmiczny ruch stopy, jeśli wokół kostki znajduje się mankiet do pomiaru ciśnienia krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *