Usunięcie tarczycy

Usunięcie tarczycy – rodzaje operacji, opis zabiegu

Usunięcie tarczycy jest zabiegiem mającym na celu usunięcie całego lub części tarczycy. Gruczoł tarczycy jest gruczołem w kształcie motyla znajdującym się z przodu dolnej szyi. Gruczoł tarczycy jest częścią układu hormonalnego (endokrynnego). Tarczyca produkuje hormony, które krew przenosi do każdej tkanki w ciele. Pomaga regulować przemianę materii – proces w którym organizm zamienia jedzenie w energię.

Odgrywa również rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządów i pomaga organizmowi zachować ciepło. Czasami tarczycy produkuje zbyt dużo hormonów. Może również powodować problemy strukturalne, takie jak obrzęk i wzrost cyst lub guzków. W przypadku wystąpienia tych problemów może być konieczna operacja tarczycy. Chirurgia tarczycy polega na usunięciu całości lub części tarczycy. Lekarz wykona tę operację w szpitalu, podczas gdy pacjent jest pod znieczuleniem ogólnym.

Przyczyny chirurgii tarczycy

Najczęstszym powodem operacji usunięcia tarczycy jest obecność guzków na tarczycy. Większość guzków jest łagodna, ale niektóre mogą być nowotworowe lub przednowotworowe. Nawet łagodne guzki mogą powodować problemy, które nieleczone pobudzą tarczycę do nadprodukcji hormonów (stan nazywany nadczynnością tarczycy). Operacja może korygować nadczynność tarczycy. Innym powodem operacji tarczycy jest obrzęk lub powiększenie tarczycy, określane jako wole. Podobnie jak duże guzki, wola może blokować gardło i przeszkadzać w jedzeniu, mówieniu i oddychaniu.

Rodzaje operacji tarczycy

Istnieje kilka różnych rodzajów operacji usunięcia tarczycy. Najczęściej są to lobektomia, subtotalna tyreoidektomia i całkowite wycięcie tarczycy.

Lobektomia

Czasami guz, zapalenie lub obrzęk dotyka tylko połowę tarczycy. Kiedy tak się stanie, lekarz usunie tylko jeden z dwóch płatków. Część pozostawiona powinna zachować część lub całość swojej funkcji.

Częściowe wycięcie tarczycy

Częściowe wycięcie tarczycy usuwa tarczycę, ale pozostawia niewielką ilość tkanki tarczycy, która zachowuje pewną funkcję tarczycy. Wiele osób poddanych tego typu zabiegom rozwija niedoczynność tarczycy, która występuje, gdy tarczycy nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Łatwo można to leczyć codziennymi suplementami hormonalnymi.

 Całkowite wycięcie tarczycy

Całkowita wycięcie tarczycy usuwa całą tarczycę i tkankę tarczycy. Ta operacja jest stosowana, gdy guzki, obrzęk lub stan zapalny wpływają na całą tarczycę lub gdy występuje nowotwór.

Opis zabiegu

Chirurg wykonuje poziome cięcie z przodu dolnej szyi tuż nad obojczykiem. Cały lub część dławika jest usuwany przez cięcie. Chirurg musi zachować ostrożność, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych i nerwów w szyi. Mała rurka (cewnik) może być umieszczona w okolicy cięcia, aby pomóc w odprowadzaniu krwi i innych gromadzących się płynów. Odpływ zostanie usunięty za 1 lub 2 dni. Nacięcia są zamykane szwami. Operacja usunięcia całej tarczycy może zająć do 4 godzin. Czas ten może być krótszy, jeśli tylko część tarczycy zostanie usunięta.

Powrót do zdrowia po zabiegu

Można powrócić do wykonywania większości normalnych czynności w dzień po operacji. Należy jednak odczekać co najmniej 10 dni (lub zanim lekarz wyrazi na to zgodę) i nie angażować się w forsowne ćwiczenia i cięższe prace. Gardło prawdopodobnie będzie bolało przez kilka dni.

Możliwe, że konieczne okaże się przyjmowanie preparatów przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub acetaminofen, aby złagodzić bolesność. Jeśli te leki nie zapewniają ulgi, lekarz może przepisać mocniejsze leki przeciwbólowe. Po zabiegu może rozwinąć się niedoczynność tarczycy . W takim przypadku lekarz zaleci pewną postać lewotyroksyny, aby pomóc zrównoważyć poziom hormonów.

Usunięcie tarczycy – powikłania

Podobnie jak w przypadku każdej poważnej operacji, operacja tarczycy niesie ryzyko niepożądanej reakcji na znieczulenie ogólne. Inne zagrożenia obejmują ciężkie krwawienie i zakażenie. Komplikacje związane z operacją tarczycy rzadko się zdarzają, jednak dwa najpopularniejsze zagrożenia to:

  • uszkodzenie nawracających nerwów krtaniowych (nerwy połączone z twoimi strunami głosowymi)
  • uszkodzenie przytarczyc (gruczołów kontrolujących poziom wapnia w organizmie).

Suplementy mogą z łatwością leczyć niski poziom wapnia. Leczenie należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe.

Dlaczego procedura jest wykonywana

Lekarz może zalecić usunięcie tarczycy, jeśli występuje którekolwiek z poniższych objawów:

  • Mały wzrost tarczycy ( guzek lub torbiel)
  • Tarczyca, która jest tak nadaktywna, jest niebezpieczna (tyreotoksykoza)
  • Rak tarczycy
  • Niezłośliwe (łagodne) guzy tarczycy
  • Obrzęk tarczycy, który utrudnia oddychanie lub połykanie

Można również poddać pacjenta zabiegowi chirurgicznemu, jeśli ma zaburzenia tarczycy i nie chce poddać się radioaktywnemu leczeniu jodem, lub nie może być leczony za pomocą leków przeciwtarczycowych.

Po operacjach tarczycy, pacjenci są w stanie zrobić wszystko, co mogli zrobić przed operacją. Niektórzy pacjenci doświadczają jednak niedoczynności tarczycy po operacji jej usunięcia, wymagając dalszego leczenia hormonem tarczycy. Jest to szczególnie ważne, jeśli usunięto cały gruczoł tarczycy. Zasadniczo na dzień po operacji rozpoczyna się leczenie hormonem tarczycy, nawet jeśli istnieją plany leczenia jodem radioaktywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *