Palec trzaskający

Palec trzaskający – przyczyny, objawy, leczenie palca trzaskającego

Palec trzaskający to dolegliwość, na którą cierpią najczęściej osoby pracujące w biurze i sportowcy ale nie tylko. Powoduje ból ręki i znacznie upośledza jej funkcje. Może uniemożliwić prawidłowe chwytanie oraz wykonywanie najprostszych codziennych czynności jak na przykład zapinanie guzików od koszuli czy wiązanie sznurowadeł. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do całkowitego upośledzenia funkcji ruchowej chorej ręki.

Palec trzaskający – przyczyny

Główną przyczyną zmian zwyrodnieniowych jest stan zapalny ścięgna w obrębie chorego palca, a konkretnie chodzi o zapalenie więzadła obrączkowego. Stan zapalny najczęściej rozwija się w palcu serdecznym ale nie jest to regułą. Może wystąpić też w palcu wskazującym lub małym. W wyniku stanu zapalnego na palcu powstaje obrzęk.

Przyczyną choroby są zazwyczaj urazy mechaniczne spowodowane powtarzającym się uciskaniem twardych przedmiotów. Narażone na tę dolegliwość są osoby pracujące przy komputerze, grające na instrumentach i wykonujące inne prace ręczne. Choroby autoimmunologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, amyloidoza i cukrzyca podwyższają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w obrębie ścięgien palców.

Palec trzaskający znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej narażone są kobiety, które przeszły menopauzę ze względu na zmiany hormonalne, które także przyczyniają się do powstania tego schorzenia. Dlatego schorzenie to często występuje też u kobiet w ciąży.

Palec trzaskający – objawy

Najbardziej zauważalnym objawem zespołu palca trzaskającego jest ból ręki i ograniczenie jej sprawności ruchowej. Wykonywanie niektórych czynności jest połączone z charakterystycznym dźwiękiem trzaśnięcia, kiedy chore ścięgno przeskakuje pod więzadłem obrączkowym. Wraz z rozwojem stanu zapalnego w obrębie stawu śródręczno-paliczkowego powstaje bolesny guzek. Jest to zgrubiałe ścięgno.

Dolegliwości bólowe także zaczynają narastać i nie występują już tylko w trakcie wykonywania czynności ale także w stanie spoczynku ręki. W tym stadium pacjenci często starają się „oszczędzać” chorą rękę jednak nie jest do dobrym rozwiązaniem ponieważ prowadzi to do osłabienia mięśni i dalszych kłopotów z wykonywaniem różnych prac. Z biegiem czasu może to prowadzić do całkowitego upośledzenia funkcji ruchowych ręki. Zablokowany palec często trzeba prostować przy pomocy drugiej ręki.

Zespół palca trzaskającego może występować także w kciukach u dzieci. Jednak jest to stan wrodzony i bardzo często występuje obustronnie. Kciuk u noworodka jest całkowicie zablokowany więc nie powoduje charakterystycznego dźwięku trzaskania ani bólu. Zwyrodnienie może cofnąć się w pierwszym roku życia dziecka bez ingerencji z zewnątrz. W pozostałych przypadkach – ok 70% potrzebna jest operacja chirurgiczna.

Palec trzaskający – leczenie

Objawy występujące przy występowaniu zespołu palca trzaskającego są tak charakterystyczne, że podczas wywiadu u lekarza wystarczy sama rozmowa aby zdiagnozować problem. Często dla pewności zleca się wykonanie USG palca aby wykluczyć takie dolegliwości jak zwichnięcie stawu lub przykurcz.

Leczenie zespołu trzaskającego palca na początku powinno obejmować zmniejszenie stanu zapalnego. W tym celu stosuje się zastrzyki niesterydowe lub sterydowe przeciwbólowe i przeciwzapalne, podawane do pochewek ścięgna. Dodatkowo lekarz przepisuje jeszcze tabletki o takim samym działaniu. Leczenie farmakologiczne powinny być wspierane zabiegami rehabilitacyjnymi takimi jak: krioterapia lub nagrzewanie. Wykorzystuje się także zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków. Jeśli leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, potrzebna jest operacja.

Najskuteczniejsza metoda leczenia

Operacja palca trzaskającego polega na wykonaniu prostego zabiegu ambulatoryjnego pod miejscowym znieczuleniem, który polega na nacięciu dłoni i rozcięcia troczka. Więzadło obrączkowe można przeciąć także przez skórę przy użyciu grubej igły jednak operacja polegająca na nacięciu daje lepsze rokowania. Zabieg chirurgiczny jest skutecznym sposobem leczenia zespołu palca trzaskającego i umożliwia szybki powrót do aktywności.

Ryzyko wystąpienia powikłań takich jak krwiak czy zakażenie jest niewielkie i prawie nie występuje. Cały zabieg trwa 30 minut a po jego zakończeniu pacjent może opuścić szpital z niewielką blizną i ręką umiejscowioną na temblaku. Okres rekonwalescencji trwa do 4 tygodni. Przez ten czas powinno przyjmować się niewielkie dawki leków przeciwbólowych. Gdy po wykonaniu operacji dolegliwość nawraca można zastosować delikatne ćwiczenia ruchowe oraz wzmacniające.

W leczeniu zespołu palca trzaskającego ważny jest czas i stopień nasilenia się zmian zapalnych. Opóźnianie leczenia powoduje nie tylko większe dolegliwości bólowe ale ryzyko nawrotów choroby nawet po operacji. Warto pamiętać, że zabieg chirurgiczny jest w tym przypadku najskuteczniejszą metodą leczenia i nie należy obawiać się jej. Długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych nie jest obojętne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *