akrofobia

Akrofobia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Akrofobia, odmiennie lęk wysokości to dolegliwość, jaka uniemożliwia przebywanie na dużych oraz bardzo dużych wysokościach. Połączone jest to z obawą przed upadkiem oraz doznaniem w związku z tymże dużego szwanku na zdrowiu. Może się pojawić już na samą myśl o byciu na tychże wysokościach. Co istotne, osoba cierpiąca może oglądać programy, filmy, zdjęcia, grać w gry, w jakich akcja toczy się na ogromnej wysokości. Dolegliwość ta dotyka zarówno panów jak również panie, może pojawić się w dowolnym wieku.

Akrofobia – co to jest?

Akrofobia, więc popularnie lęk wysokości, to obawa, jakiej nazwa wynika z języka greckiego. Określenie „acron” znaczy wysokość, dlatego takie słowo dla lęku przed byciem na wysokości i strachu przed spadnięciem. Nie lubimy być na dużych wysokościach. Zazwyczaj czujemy łagodny niepokój, lecz unikamy kolejek górskich w wesołym miasteczku, krawędzi klifów lub wysokich górskich stoków.

Poszczególni mają jednakże większe symptomy lęku wysokości – boją się stania na wiaduktach, kręci im się w głowie w czasie jazdy windą oraz nigdy nie wchodzą na wysokie piętra rozmaitych obiektów. Badacze twierdzą, iż wszyscy rodzimy się z lękiem wysokości. U większości spośród nas, wraz z rozwojem i dojrzewaniem lęk przemija. U pozostałych jednakże utrzymuje się poprzez całe życie oraz niejednokrotnie stanowi duży kłopot. O ile możemy po prostu trzymać się z daleka od skoków na bungee, o tyle w obecnych czasach jeszcze trudniej uniknąć wycieczek samolotem lub jeżdżenia windą.

Przyczyny lęku wysokości

Przyczyny lęku wysokości – identycznie jak również powody powstawania pozostałych fobii charakterystycznych u ludzi – nie zostały dotąd wyraźnie wskazane. Sugerowaną przyczyną akrofobii są doświadczane w dzieciństwie tragiczne przeżycia. Przykładowo osoba dorosła, cierpiąca na lęk wysokości, w dzieciństwie mogła np. spaść z drzewa oraz doświadczyć pewnego urazu – w takim wypadku strach przed doświadczeniem po raz następny takiej sytuacji wydaje się dosyć logiczny. Do lęku wysokości może doprowadzać także również działanie, gdzie obaw przed wysokościami niejako „uczymy się” od naszych najbliższych. Taką tezę postawiono na bazie owego, iż u dzieci tychże osób, jakie same chorują na lęk wysokości, identyczny kłopot występuje z większą intensywnością aniżeli u potomków ludzi bez lęku wysokości. W dziecku widzącym, iż jego opiekun bądź opiekunowie bardzo boją się wysokości, analogicznego typu lęk może się także po prostu rozwijać.

Symptomy lęku wysokości

Osoby borykające się z lękiem wysokości, chociażby na samą myśl o byciu na ogromnych wysokościach, mają niemiłe emocje. Przebywanie na nich, i również potencjalna opcja zlecenia, chociaż nieraz nieracjonalna, wiąże się z szeregiem symptomów typowych dla fobii. Pośród nich specjaliści charakteryzują przeważnie: ogromny lęk, zawroty głowy, ból głowy, poczucie tzw. miękkich nóg, zadyszki, kłopoty z oddychaniem, kołatanie serce, drżenie kończyn o odmiennym stopniu pogłębienia, zbytnią potliwość, szybką akcję serca, pewność przyjścia nieuchronnej katastrofy wiążącej się z upadkiem i śmiercią, i również duży lęk. Rzeczone symptomy występują u osób z akrofobią, ale ich występowanie jest indywidualne oraz u każdej osoby atak lękowy może występować odmiennie. Lęk przed byciem na dużej wysokości wcale nie mija sam. Trwa do czasu, aż osoba nie przestanie myśleć o potencjalnym znajdowaniu się w takim miejscu. Bądź do czasu, gdy nie zmieni miejsca pobytu.

Jak leczyć akrofobię?

Akrofobia potrzebuje leczenia, ponieważ natężenie strachu w wielu okolicznościach może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Terapia obejmuje spotkania z psychologiem, który pomoże w oswajaniu strachu przed wysokościami. Można robić to na mnóstwo sposobów. Świetne efekty zapewnia tak nazywane odwrażliwianie, więc łagodne oswajanie z bodźcem lękowym. Osobie cierpiącej oferuje się wchodzenie wpierw na pierwsze, później na drugie piętro, na drabinę, schody. Stopniowo oswajanie się z wychodzeniem na balkon. Celem kuracji jest spokojne przyzwyczajanie osoby do bodźca lękowego.

Znakomite rezultaty zapewnia ta technika w zestawieniu z relaksacją. Na czym polega? Mianowicie chory ma kontakt z bodźcem lękowym. Np. wchodzi na piętro oraz tam lekarz wykorzystuje metody relaksacyjne, na przykład medytację, wizualizację lub ćwiczenia oddechowe. Kiedy chory uspokoi się, może zejść. Potem powraca lecz na dłużej oraz także wykorzystywane są metody relaksacyjne. Farmakoterapia wykorzystywana jest sporadycznie oraz tylko jako leczenie posiłkowe. Opcjonalnie, w okolicznościach krytycznych, np. po epizodzie ataku histerii, stosowane są delikatne środki uspokajające oraz przeciwdepresyjne.

Rokowania

W wypadku akrofobii mnóstwo zależy od metody oraz techniki leczenia, od stopnia doświadczenia oraz nastawienia terapeuty. Niezwykle istotne jest, żeby osoba cierpiąca na akrofobię nie pozostawała z tymże kłopotem sama. A takzę żeby miała poczucie wsparcia od bliskich. Należałoby pamiętać, iż owego typu osoba potrzebuje mnóstwo empatii oraz zrozumienia. Same techniki leczenia mogą wywołać zniecierpliwienie ze strony pozostałych. Mogą narazić taką osobę na pośmiewiska, co z pewnością nie pomoże w pokonaniu strachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *