Język geograficzny

Język geograficzny – Czym jest język geograficzny? Leczenie

Język geograficzny (lingua geographica) to łagodne zapalenie powierzchni języka. Na języku są zauważalne czerwone kropki, jakie są objęte białymi otoczeniem. Wyróżnia go typowe poczucie palenia oraz czasami nadwrażliwość żywności.

Czym jest język geograficzny?

Język geograficzny jest łagodnym zapaleniem języka, rumieniem wędrującym. Sporadycznie zmiany pojawiają się w pozostałych miejscach, np. na wewnętrznej stronie policzków. Język geograficzny może być rzeczą wrodzoną oraz nie informować o żadnej jednostce patologicznej, jednakże w wypadku jego szybkiego pojawienia się, należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli język geograficzny pojawił się niespodziewanie, może to wskazywać na stan zapalny błony śluzowej. Specjalista w pierwszej kolejności musi ustalić, czy chory nie ma nawyku przygryzania języka, gdyż jest to popularny powód rozwinięcia zapalenia w tymże obszarze.

Przyczyny języka geograficznego

Przyczyny języka geograficznego mogą być różnorodne – badacze nie są pewni, czemu u poniektórych osób pojawia się taka dolegliwość. Zauważono jednakże, iż określone zmiany na języku mogą pojawiać się w wypadku poniektórych dolegliwości, na przykład cukrzycy. Prócz owego mogą występować podczas ciąży, w wypadku ogromnego stresu, i chociażby mogą być dziedziczone genetycznie. Co istotne, język geograficzny w ciąży pojawia się u wielu pań. Może on także wskazywać na grzybicę jamy ustnej, ogromne nadwrażliwości, bielactwo bądź na łuszczycę. Jedną spośród najpowszechniejszych przyczyn języka geograficznego jest awitaminoza – w szczególności ogromne deficyty witamin z klasy B. W wypadku pojawienia się zmian należy zrobić badania, mające na celu wyeliminowanie tychże dolegliwości.

Elementy zagrożenia

Dziedziczenie gra ważną funkcję w rozwoju języka geograficznego. Elementy psychosomatyczne także mają niekorzystny wpływ na rozwój owego zjawiska. Skargi mogą się pogarszać poprzez stres psychiczny. Może poszerzyć się także podczas ciąży. ale po porodzie symptomy zanikają.

Język geograficzny – nie jedynie geny

Gdy język geograficzny może informować o chorobie? Na pewno kiedy pojawia się znienacka u osoby, jaka wcześniej miała „zwykły” język. Wówczas trudno już winić przodków za taki symptom, należy zwrócić się do specjalisty. Język z przypadkowymi „kształtami” na powierzchni może wskazywać na pewien stan zapalny błony śluzowej, na awitaminozę, na grzybicze zarażenie jamy ustnej bądź na nadwrażliwość. Występuje też u osób z bielactwem, cukrzycą lub łuszczycą. Chory winien zostać skierowany na właściwe badania w kierunku tychże dolegliwości.

Język geograficzny – symptomy

Ciemniejsze miejsca znajdujące się na języku przeważnie bardzo się złuszczają. Język jest wrażliwy wskutek spożycia alkoholu lub potraw o niezwykle wyrazistym smaku, i też ciepłych lub zimnych. W rezultacie odczuwany jest dyskomfort, palenie bądź szczypanie. Nierówności rumienia wędrującego języka mogą wywoływać mnożenie, natomiast też rozprzestrzenianie się choroby spowodowanej poprzez bakterie lub grzyby.

Język geograficzny – leczenie

Język geograficzny jest zmianą, jaka nie wymaga leczenia. Symptomy asystujące plamkom na języku, takie jak ból lub palenie języka można zmniejszać, stosując środki znieczulające i – miejscowo – sterydy. W wypadkach, kiedy osad na języku spowodowany jest zainfekowaniem grzybiczym (grzybica jamy ustnej), przeważnie powodowanym poprzez Candida albocans, wtedy należy wykorzystać leczenie przeciwgrzybicze. Kiedy u źródła zmian na języku leży deficyt witamin z grupy B, należałoby zastosować suplementację witamin, jaka winna w przeciągu paru tygodni zlikwidować kłopot.

Gdy mamy do czynienia z reakcją uczuleniową, to leczenie winno opierać się na usunięciu ewentualnego alergenu z diety i (opcjonalnie) przyjmowaniu środków przeciwhistaminowych. Złagodzenie pogłębienia palenia języka zapewnia też unikanie ostrych, kwaśnych za ciepłych i za zimnych potraw. Chorzy winni także zapobiegać alkoholu, dojrzałych serów, octu, orzechów, czosnku, cebuli, kwaśnych owoców i pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej. Pomocne może wykazać się też unikanie stresów i picie poniektórych czarnych herbat. Z całą pewnością każda osoba mająca tenże kłopot winna pamiętać o codziennej oraz odpowiedniej czystości jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku oraz ponadto płukać jamę ustną roztworem do płukania.

Język geograficzny u dzieci

Jak się okazuje, na język geograficzny chorują także dzieci. W wypadku najmniejszych jest on koloru jasnej czerwieni, pokrywa go szaro-biały osad. Mogą one obejmować małą część języka bądź pokrywają go w pełni. Układ rumienia przypomina mapę. Leczenie przebiega identycznie jak u dorosłych. Gdy rumień wędrującego języka nie został przejęty po rodzicach bądź pozostałych bliskich, to jego symptomy można zmniejszać za pomocą właściwych środków sterydowych. Można również za pomocą środków przeciwbólowych, w obu wypadkach działających miejscowo. W wypadku kiedy przypadłość jest symptomem zarażenia grzybiczego, specjalista sięga po dane środki przeciwgrzybicze, tymczasem gdy język geograficzny wynika ze zbyt małej ilości witamin, wykorzystuje się uzupełnianie brakujących składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *