Przęśl dwukłosowa

Przęśl dwukłosowa – właściwości lecznicze, zastosowanie

Przęśl dwukłosowa (Ephedra distachya) to roślina najczęściej spotykana na Kaukazie, w Azji Środkowej, na Syberii, w południowej strefie europejskiej części. Preferuje ona suche wzgórza stepowe, rośnie również na glebach piaszczystych i marglistych. Często można ją znaleźć na kamienistych i żwirowych stokach.

Przęśl dwukłosowa jest rośliną dwupienna, wyprostowaną, czasami rozłożoną, o wysokości 15-40 cm. Kłącze ma pełzające. Korzeń jasnozielony, silnie rozgałęziony. Liście zredukowane, 0,15-0, 2 cm długości, brązowo-żółte. Kwitnie w maju-czerwcu. Owoce 0, 6 cm długości, jajowate-podłużne, gdy są dojrzałe, przypominają jagody, bardzo soczyste, ceglaste.

Do celów leczniczych stosuje się ziele, które zbiera się pod koniec lata. Zebrane surowce są suszone w miejscach osłoniętych przed słońcem i przechowywane w grubych opakowaniach lub szklanych pojemnikach w suchym, wentylowanym miejscu.

Przęśl dwukłosowa – właściwości lecznicze

Przęśl dwukłosowa zawiera efedrynę, kwas benzoesowy, metyloefedrynę, pseudoefedrynę, katechol, garbniki i inne składniki. Zielone gałęzie zawierają alkaloidy, efedrynę i d-pseudoefedrynę ich całkowita ilość wynosi 0,25-1,7%, w tym efedryny do 65%, garbniki, pirokatechol, flobbafen znaleziono we wszystkich organach rośliny, w szyszynkach kwas askorbinowy.

W medycynie przęśl dwukłosowa jest używana do wytwarzania preparatów chlorowodorku efedryny i d-efedryny, stosowanych w astmie oskrzelowej, katarze siennym, pokrzywce, niedociśnieniu, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, rozedmie płuc. Chlorowodorek efedryny i d-efedryna są częścią kompleksowych preparatów teopedryny, escodolu, solutanu, które powiększają światło oskrzeli, a także są używane, jako środki przeciwastmatyczne.

Roślina wywiera pobudzający wpływ na centralny układ nerwowy, podnosi ciśnienie krwi, nieznacznie zwiększa zawartość cukru we krwi. W przeciwieństwie do epinefryny, efedryna będąca składnikiem tej rośliny ma bardziej trwały efekt. Jest stosowana w przypadkach zatrucia lekami z grupy opium, skopolaminą. Roślina ma właściwości napotne, łagodzące, przeciwbólowe, moczopędne i przeciwgorączkowe.

Właściwości farmakologiczne

 • Zwiększa ciśnienie krwi
 • Wzmacnia i przyspiesza skurcze serca
 • Poprawia ukrwienie
 • Rozszerza oskrzela
 • Zwiększa wydzielanie moczu i potu
 • Obniża temperaturę ciała
 • Zmniejsza ból.

Przęśl dwukłosowa – zastosowanie

W starożytnych Chinach, w leczeniu astmy oskrzelowej, krztuśca, gruźlicy płuc, zioło to służyło jako środek przeciwkaszlowy.

Przęśl dwukłosowa posiada takie działanie jak:

 • Pobudza krążenie
 • Obkurcza naczynia krwionośne
 • Stymuluje centralny układ nerwowy
 • Rozluźnia mięśnie gładkie oskrzeli i innych narządów,

Ponadto redukuje ból i obniża temperaturę ciała, gdy występują choroby z gorączką, pobudza wydalanie moczu i potu. Wywar leczniczy z przęśli dwukłosowej jest wytwarzany na bazie ziela tej rośliny. Jest on najbardziej skuteczny w leczeniu:

 • Astmy oskrzelowej
 • Gruźlicy i kokluszu
 • Chorobach serca
 • Dny moczanowej
 • Choroby wrzodowej żołądka
 • Reumatyzmu i malarii
 • Infekcjach wirusowych lub bakteryjnych
 • Katarze siennym.

Przęśl dwukłosowa ze względu na charakter działania jest zbliżona do adrenaliny, ale ma mniejszą aktywność i dłuższy czas działania. Łagodzi skurcze mięśni gładkich klatki piersiowej i brzucha, powoduje zmniejszenie ślinianek, gruczołu przewodu pokarmowego, w mieszaninie z innymi lekami, powszechnie stosowanymi w leczeniu zapaści naczyniowej, przewlekłej niewydolność serca, leczeniu astmy, przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, przyczynia się do rozszerzenia źrenic. Zawartość efedryny w przęśli dwukłosowej jest niewielka (około 0,2%).

Przęśl dwukłosowa posiada działanie pobudzające w sferze doznań seksualnych, wpływa na szybszy i silniejszy wzwód penisa oraz wydłuża trwanie erekcji. Istnieją potwierdzone doniesienia o działaniu odchudzającym, dzięki pozytywnemu wpływaniu na szybszy metabolizm dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Przęśl dwukłosowa zmniejsza odczuwanie głodu a w procesie termogenezy powoduje utratę wagi.

Przęśl dwukłosowa jest jednym z najlepszych środków medycyny ludowej przy leczeniu ostrego reumatyzmu, zapalenia stawów, zapalenia wielostawowego. Zielarze uważają, że roślina ta jest doskonałym lekiem przy dermatozach alergicznych, rozedmie płuc, krwawieniu z nosa, zwęża naczynia zarówno w nieżycie nosa i gardła.

Przęśl dwukłosowa – sposób użycia

Najczęstszym lekarstwem jest wywar:  1 łyżeczkę ziół zalać 2 szklankami wrzątku, następnie gotować do czasu aż objętość wywaru zmniejszy się o połowę. Następnie trzeba przecedzić. Przyjmowanie wywaru powinno wynosić jedną łyżką stołową 3 razy dziennie.

Napar: wziąć 1 łyżkę suchej przęśli dwukłosowej, zalać 1 szklankę wrzącej wody, zaparzać przez 10 minut. Przyjmować 1 łyżkę rano i wieczorem przed posiłkami. Pomaga w reumatyzmie i dnie moczanowej.

Nalewka alkoholowa

2 łyżki ziół zalać 0,5 litra alkoholu, następnie przechowywać w ciemnym miejscu przez 6 dni. Następnie przecedzić. Zewnętrznie alkoholowe nalewki z rośliny stosowane są w reumatyzmie, posiadają efekt znieczulający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *