Maski antysmogowe

Maski antysmogowe – którą wybrać, aby chroniła nasz układ oddechowy

Maski antysmogowe na twarz stanowią zabezpieczenie przed wdychaniem skażonego powietrza zagrażającego zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego. Jak wiadomo smog to nic innego jak wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Powstają szkodliwe chemicznie związki gromadzące się w środowisku, które mają znaczny wpływ na zdrowie ludzi, którzy coraz częściej w codziennym życiu stają przed koniecznością stosowania osobistej ochrony dróg oddechowych.

Co to jest smog?

Smog powstaje w gorącej, bezwietrznej pogodzie z powodu emisji spalin, emisji z zakładów i pożarów lasów. Im więcej zakładów przemysłowych, tym bardziej jest agresywny jest skład powietrza. Smog jest bardzo toksyczny, zawiera produkty spalania: ozon, sole metali ciężkich, tlenki azotu, węgiel i siarkę, fotoutleniacze. W przypadku braku wiatru, toksyny są skoncentrowane w niższych warstwach atmosfery, a ludzie są zmuszeni do tego oddychać takim powietrzem.

Smog ma negatywny wpływ na organizm ludzki, jako całość i może powodować poważne choroby. Mózg, układ oddechowy, wątroba i nerki cierpią na brak tlenu. Obfitość utleniaczy w zanieczyszczonym powietrzu stymuluje proces nowotworowy. Szczególnie szkodliwy jest długotrwały kontakt ze smogiem u dzieci, ponieważ powoduje zaostrzenie się chorób przewlekłych, w tym astmy i chorób oskrzelowo-płucnych.

Główne objawy zatrucia smogiem to:

  • Słabość, zmęczenie
  • Bóle głowy
  • Pogorszenie czynności sercowo-naczyniowej.

Czy maski antysmogowe mogą zabezpieczyć drogi oddechowe?

Obecnie pojawia się coraz więcej pytań jak uchronić się przed smogiem. Ludziom jest coraz ciężej oddychać w dużych miastach, w których ciągle ogłaszany jest wysoki poziom zagrożenia środowiska z powodu problemów ze stanem powietrza atmosferycznego.

W takich przypadkach eksperci od środowiska i lekarze zalecają noszenie masek antysmogowych, które przynoszą dobre rezultaty w ochronie dróg oddechowych. Niektóre osoby próbują stosować zabezpieczenia z gazy bawełnianej lub maski medycznej, ale nie jest to prawidłowe działanie. Oczywiście, jeśli ktoś zmoczysz gazę i spróbuje oddychać przez nią w atmosferze zwiększonego zanieczyszczenia smogiem, to w pewnym stopniu łatwiej mu będzie oddychać, ale to uczucie jest bardziej widoczne niż faktycznie skuteczne.

Powietrze ostygnie nieznacznie, niewielka część produktów spalania osadzi się na materiale lub rozpuści się w wodzie, ale najbardziej szkodliwe drobne cząstki i, co najważniejsze, tlenek węgla dostaną się do ludzkiego organizmu bez przeszkód. Tlenek węgla jest jednym z najgorszych składników domowego dymu lub smogu. Jeśli tlenek węgla, który powoduje zatrucie, zawiera toksyczne produkty spalania, wówczas dostanie się do krwi, co może wpłynąć na układ nerwowy, a jego szkodliwe działanie wpłynie negatywnie na stan zdrowia danej osoby.

W organizmie człowieka tlenek węgla wchodzi w trwały związek z hemoglobiną i blokuje naturalną cyrkulację tlenu we krwi i narządach, co może być śmiertelne. Śmierć występuje głównie z powodu arytmii lub ostrej niewydolności serca.

Jaka ochrona dróg oddechowych jest najskuteczniejsza w przypadku smogu?

Smog jest substancją lotną i składa się z dwóch części: fazy kropelkowo-cieczowej i gazu. Zasada działania maski antysmogowej opiera się na filtrowaniu wdychanego powietrza przez materiał, z którego są wykonana. Oznacza to, że wielkość komórek tkanki określa, jak duże cząstki będą się utrzymywać. Nowoczesne maski antysmogowe na opakowaniu muszą mieć tę etykietę, zawierającą klasę ochrony. Innym czynnikiem decydującym o skuteczności tego produktu jest dopasowanie do twarzy, ponieważ tylko idealnie przylegająca maska może zabezpieczyć przed swobodnym przenikaniem szkodliwych cząstek.

Mieszkaniec miasta zmaga się z codziennymi niebezpiecznymi czynnikami zanieczyszczającymi środowisko, takimi jak spaliny samochodowe, pył przemysłowy w obszarach przemysłowych. Ludzie są już przyzwyczajeni do zanieczyszczonego powietrza w mieście, wielu nie przywiązuje dużej wagi do niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą. Tymczasem niekorzystna sytuacja środowiskowa spowodowana nagromadzeniem niebezpiecznych chemicznie stabilnych związków w powietrzu niekorzystnie wpływa na zdrowie ludności. Problem skutecznej ochrony dróg oddechowych staje się szczególnie istotny w zimie. Gdy zanieczyszczenie powietrza osiąga krytyczne poziomy z powodu ogrzewania domów nieodpowiednimi produktami.

Jak ludzie chronią się przed smogiem?

Zasysanie zanieczyszczonego powietrza zależy również od struktury materiałów, z których wykonana jest maska antysmogowa. Zostało udowodnione naukowo, że skuteczność ochronna opatrunku z gazy bawełnianej wynosi 5%, a maski medycznej nie więcej niż 35%. W związku z tym wskazane jest, aby używać ich tylko w ostateczności, gdy nie ma bardziej skutecznych dostępnych środków. Drugi, o wiele skuteczniejszy sposób to maska antysmogowa w postaci filtra respiratora.

Będąc łatwym środkiem indywidualnej ochrony narządów oddechowych, respirator filtrujący jest wykonany z nowoczesnych materiałów włókninowych.  które dobrze filtrują wdychane powietrze. Cechy konstrukcyjne maski antysmogowej zapewniają dokładne dopasowanie do twarzy.

Na rynku dostępnych jest wiele półmasek oddechowych. Do ochrony przed smogiem lepiej wybrać ten, który posiada informację, że chroni przed wszelkimi rodzajami zanieczyszczeń (w tym kurzem, dymem, mgłą, smogiem). Najlepiej z dodatkową ochroną przed tlenkiem węgla.

Maski antysmogowe, którą wybrać?

Decyzja o korzystaniu z maski antysmogowej jest dobra i naprawdę warto chronić swoje zdrowie w taki właśnie sposób. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na dane zawarte na etykiecie takiej maski. Bardzo ważne jest posiadanie przez ten produkt certyfikatu i skutecznego filtra. Maska antysmogowa musi być dopasowana, bo tylko wtedy uzyskiwany jest maksymalny efekt filtrowania zanieczyszczonego powietrza.

Podział masek antysmogowych ze względu na przeznaczenie:

  • Osoby aktywne fizycznie spędzające dużo czasu na powietrzu powinny zakupić maskę antysmogową z zaworem do regulacji przepływu powietrza.
  • Maski dla dzieci powinny posiadać wysoki filtr zatrzymujący nie tylko smog, ale również niemiłe aromaty
  • Maski antysmogowe do codziennego użytku powinny posiadać dobrej, jakości filtr wykonany z włókna węglowego oraz zawór wydechowy.

Na rynku dostępne są maski antysmogowe jednorazowe lub wielorazowego użytku. Te pierwsze są dużo tańsze, ale nie zapewniają tak skutecznego zabezpieczenia przed smogiem. Osoby, które pragną regularnie korzystać z maski powinny jednak wybrać maskę wielokrotnego użytku. Taka inwestycja zwróci się w postaci dobrego stanu zdrowia a przede wszystkim ochrony dróg oddechowych. Aby nie dopuścić do namnażania się chorobotwórczych mikroorganizmów po 3 miesiącach należy wymienić maskę na nową.

Warto jeszcze mieć świadomość, że maski mogą posiadać różne filtry to znaczy:

  • Filtr węglowy chroniąc przed smogiem oraz mikroorganizmami.
  • Filtr HEPA posiada podobne właściwości, ale wyróżnia lepszą przepuszczalność powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *