Gorączka Pontiac

Gorączka Pontiac – przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka Pontiac występuje w szczególności w postaci epidemii, dlatego też pojedyncze przypadki zachorowań występują bardzo rzadko. Całkowitą odpowiedzialność za jej wywołanie ponosi bakteria Legionelli. Podstawowym objawem jak sama nazwa na to wskazuje jest gorączka z towarzyszącymi jej bólami mięśni, dreszczami itp. Gorączka Pontiac to poza płucna postać legionellozy.

Bakteria Legionelli została wyizolowana i zidentyfikowana ponad rok po epidemii, która wybuchła wśród uczestników konwentu Legionu Amerykańskiego. Tak więc pełna identyfikacja bakterii nastąpiła w roku 1976 roku w Filadelfii.

Gorączka Pontiac – przyczyny

Główną przyczyną za występowanie gorączki Pontiac obciążono na podstawie licznych badań bakterię Legionella pneumophila. Gdzie możemy ją spotkać? Bakteria ta występuje niemal wszędzie, w szczególności dobrze rozwija się w wodzie i mokrej glebie. Optymalne warunki dla rozmnażania się bakterii to środowisko wilgotne oraz temperatury od 30 do 45˚C. Gwarantowane obumieranie bakterii występuje dopiero w temperaturze 70 stopni.

Dotąd nie odnotowano zgonów osób cierpiących na tę postać legionelozy czyli gorączkę Pontiac. Choroba nie powoduje znacznych szkód w organizmie, nie oznacza to że jej wykrycie powinno być bagatelizowane gdyż świadczy to o występowaniu Legionelli w środowisku, która w sprzyjających warunkach może  się rozwinąć i doprowadzić do zachorowań na groźniejszą jej postać czyli tak zwaną chorobę legionistów.

Kiedy występuje zwiększone ryzyko zachorowania na gorączkę Pontiac? Otóż do wywołania choroby potrzebne jest masowe występowanie tych bakterii. Zakażenie nie występuje jednak przez wypicie wody, lecz przez powietrze. Bakterie przedostają się do dróg oddechowych i płuc wraz z maleńkimi kropelkami wody.

Wśród miejsc szczególnie narażonych na zwiększone występowanie bakterii powodujących gorączkę Pontiac najczęściej wymienia się:
– miejsca masowej użyteczności publicznej takie jak baseny kąpielowe, jacuzzi, obiekty sportowe,
– sanitariaty oraz prysznice w szpitalach, dużych hotelach czy ośrodkach
– pomieszczenia z wmontowanym systemem klimatyzacyjnym i wentylacyjnym itp.

Gorączka Pontiac – objawy

Gorączka Pontiac to łagodna forma zakażenia bakterią legionellozą. Warto nadmienić iż w jej przebiegu nie obserwuje się zajęcia płuc, co jest charakterystyczne dla legionellozy, a choroba przypomina właśnie zwykłą grypę. Wszystkie objawy ustępują po kilku dniach, nie pozostawiając żadnych trwałych następstw.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów gorączki Pontiac wymienia się:
– wysoką gorączkę,
– dysfunkcje oddychania,
– zaburzenia świadomości,
– silny ból głowy,
– liczne dreszcze,
– uciążliwy kaszel,
– zakażenie płucne,

Wśród wyżej wymienionych czynników najbardziej niebezpieczne jest zakażenie płucne ponieważ ryzyko śmierci sięga w tym przypadku od 15­­­%  do 20%. Co charakterystyczne czas między dostaniem się bakterii do organizmu, a pojawieniem się pierwszych objawów wynosi zazwyczaj od 2 do 10 dni.

Gorączka Pontiac – leczenie

Bakterii legionella może powodować między innymi gorączki Pontiac. Z uwagi na że gorączka Pontiac ma objawy podobne do grypy, o różnym stopniu natężenia dlatego z reguły nie potrzebuje terapii antybiotykowej i mija samoistnie w ciągu dwóch do pięciu dni.

Gorączka PontiacNie oznacza to że należy bagatelizować objawy które wzbudzają nasz niepokój. Niezwłocznie należy zawiadomić lekarza specjalistę o niepokojących nas objawach. Po przeprowadzeniu wywiadu i być może zleceniu badań na obecność bakterii ostatecznie lekarz postawi diagnozę. W leczeniu istotną rolę odgrywa czas oraz trafność diagnozy.

Gorączka Pontiac zazwyczaj nie wymaga specjalnego leczenia. W większości przypadków bakteria legionella wymaga tylko kontrolowania występujących objawów i wdrożenie leczenia objawowego. Polega ono na podawaniu doraźnych środków które umożliwią wyeliminowanie dokuczliwych objawów takich jak bóle głowy, stawów. Wówczas lekarz zaleca środków przeciwbólowych które ułatwią lub umożliwią pacjentowi normalne funkcjonowanie. Zaleca się w szczególności ze względu na męczącą gorączkę przyjmowanie dużej ilości płynów oraz wypoczynek.

W skrajnie niebezpiecznych przypadkach w leczeniu gorączki Pontiac stosowania jest antybiotykoterapia. Zaleca się całkowite wyeliminowanie źródła potencjalnego zagrożenia czyli nie wdychane skażonych cząsteczek wody oraz wyeliminowanie spożywania zanieczyszczonej wody. Zlikwidowanie wszelkich nawilżaczy, wentylatorów. Należy zastosować środki ochrony dróg oddechowych i wyeliminowanie centrów infekcyjnych.

Mimo iż choroba nie powoduje znacznych szkód w organizmie, jej wykrycie nie powinno być bagatelizowane ponieważ bakteria w sprzyjających warunkach może  się rozwinąć i doprowadzić do zachorowań na groźniejszą postać- chorobę legionistów.

Przy chorobie legionistów objawy występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni, gorączki powyżej 39-40 °C. Częstymi objawami są także biegunka, silne bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, dreszcze a także zaburzenia świadomości.

Legionelloza nie jest od razu wykrywana. W wielu przypadkach przyczyną zgonu jest błędne rozpoznanie ponieważ na bakterię nie działają antybiotyki podawane standardowo przy zapaleniu płuc.

W leczeniu legionellozy stosuje się antybiotyki makrolidowe takie jak: erytromycynę lub klarytromycynę, a także roksytromycynę. Czas leczenia wynosi ok 2 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *