Zapalenie śródpiersia

Zapalenie śródpiersia – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie śródpiersia to aseptyczny lub mikrobiologiczny proces zapalny w tkance śródpiersia z ostrym lub przewlekłym przebiegiem. Rozwój ostrego zapalenia śródpiersia charakteryzuje się bólem za mostkiem, gorączką, dreszczami, tachykardią, ciężkim zatruciem wewnętrznym. W przewlekłym zapaleniu śródpiersia na pierwszy plan wysuwają się objawy ściskania narządów śródpiersia (kaszel, duszność). Rozpoznanie zapalenia śródpiersia opiera się na badaniach rentgenowskich, tomografii komputerowej, ultrasonografii, bronchoskopii, mediastinoskopii.

Zapalenie śródpiersia – rodzaje

  • Pierwotne – spowodowane urazem w narządach śródpiersia
  • Wtórne – spowodowane przez przenikanie infekcji do śródpiersia z innych obszarów.

Zgodnie z klinicznym przebiegiem choroby:

  • Piorunujące
  • Ostre
  • Chroniczne.

Natura stanu zapalnego: surowiczy, ropny, beztlenowy, zgniły, ropień zgorzelisty, gruźliczy.

Przewlekły typ zapalenia śródpiersia może być spowodowany przyczynami aseptycznymi lub mikrobiologicznymi.

Aseptyczne:

  • Reumatyczne
  • Pokrwotoczne
  • Spontaniczne

Mikrobiologiczne:

  • Specyficzne
  • Nieswoiste.

Choroba wyróżnia się również typem lokalizacji. Ostre zapalenie śródpiersia jest zwykle zakaźne.

Zapalenie śródpiersia – przyczyny

W przypadku pierwotnego typu choroby zapalenie śródpiersia jest spowodowane infekcją w otwartej ranie w narządach śródpiersia, na przykład w przypadku zranienia postrzałowego. Możliwe jest również uszkodzenie przełyku za pomocą instrumentów lub ingerencji ciał obcych. Istnieją szanse na powikłanie w postaci zapalenia śródpiersia po samoistnym pęknięciu przełyku, oparzeniach, perforacjach lub owrzodzeniach wywołanych procesami nowotworowymi.

Czasami zapalenie śródpiersia występuje po operacji z powodu zaburzeń integralności zespoleń przełykowo-żołądkowych, z powikłaniami po interwencjach na sercu. Wtórny typ patologii jest powikłaniem destrukcyjnych i ropnych procesów, kiedy zapalenie przechodzi do tkanki śródpiersia, możliwe jest, że patogen sam przechodzi z innych części ciała. Na poziomie mikrobiologicznym patogeny mają zazwyczaj mieszany charakter.

Beztlenowce:

  • Prevotella
  • Petostreptokokki
  • Bakteroidy
  • Porfiromonady
  • Fuzobakterie.

Mieszany:

  • Pałeczka zapalenia płuc
  • Gronkowiec
  • Paciorkowiec.

Grzyby mogą również działać, jako patogeny. Ze względu na mieszany charakter mikroflory, bakterie beztlenowe i tlenowe działają w połączeniu, co zwiększa ryzyko choroby i ryzyko śmierci.

Zapalenie śródpiersia – objawy

Ostry typ choroby wykazuje nagły rozwój, pojawiają się następujące objawy:

  • Bóle w klatce piersiowej
  • Gorączka (temperatura ciała osiąga 39-40 stopni)
  • Dreszcze
  • Pocenie się
  • Skrócenie oddechu.

Jeśli procesowi towarzyszą ropne stany zapalne w innej części ciała, pojawiają się objawy ropnego zatrucia, które ostatecznie prowadzą do ograniczenia ruchliwości osoby i zmieszania. Najbardziej wyrazistym objawem zapalenia śródpiersia jest silny ból w klatce piersiowej, który jest jeszcze większy w momencie, gdy głowa przechyla się do tyłu, jak również podczas połykania. Dlatego chorzy często przyjmują wymuszone pozycje, pochylając głowy do klatki piersiowej, aby zmniejszyć ból.

Ponadto twarz puchnie, górna połowa ciała, szyja, rozedma podskórna rozwija się, żyły powierzchniowe poszerzają się i pojawia się sinica skóry. Z zatruciem, pojawia się: tachykardia, obniżenie ciśnienia tętniczego, może wystąpić arytmia. W związku z kompresją śródpiersia można zaobserwować duszności, silny kaszel. W piorunującej postaci ostrego zapalenia śródpiersia chory może umrzeć w ciągu pierwszych 2 dni.

Przewlekły przebieg aseptycznego zapalenia śródpiersia może prowadzić do ucisku narządów śródpiersia, ataków astmy i chrypki. Przewlekłe zapalenie śródpiersia może rozwijać się, jeśli w śródpiersiu znajduje się ropień, a wokół niego rozwija się bliznowacenie. Występuje również niska temperatura ciała z pewnymi wahaniami, poceniem się, bólem w klatce piersiowej, osłabieniem. Jeśli narządy są ściśnięte, zaczyna się kaszel, zmiana głosu, duszność. A wokół niego rozwija się proces bliznowaty.

Zapalenie śródpiersia – diagnostyka

We wczesnych stadiach trudno rozpoznać zapalenie śródpiersia. Lekarz powinien szczegółowo zbadać historię i dokładnie przeanalizować obraz kliniczny. Istnieją obiektywne symptomy:

  • Zwiększony ból podczas stukania w mostek
  • Ból z naciskiem na wyrostki kręgów
  • Bolesne przechylenie głowy
  • Obrzęk szyjny, itp.

Wymagane jest również szczegółowe prześwietlenie klatki piersiowej, tomografia i prześwietlenie przełyku. Te obserwacje pozwalają zobaczyć ekspansję cienia śródpiersia i szyi, odmę opłucnową, przetokę pokarmową, rozedmę płuc. W przypadku podejrzenia perforacji przełyku lekarz zaleca wykonanie wziernikowania przełyku, jeśli istnieje możliwość uszkodzenia oskrzeli i urazów szyi bronchoskopia.

Dzięki ultrasonografii jamy opłucnowej lekarz może wykryć wysięk opłucnowy i osierdziowy. Dodatkowo stosowane są techniki inwazyjne: torakoskopia diagnostyczna, mediastinoskopia. Biorąc pod uwagę wiele przyczyn występowania, zapalenie śródpiersia jest przedmiotem zainteresowania nie tylko pulmonologii i chirurgii klatki piersiowej, ale również dla otolaryngologii, gastroenterologii, kardiologii, stomatologii.

Zapalenie śródpiersia – leczenie

Przy zapaleniu śródpiersia lekarz przede wszystkim przepisuje antybiotyki i przeprowadza drenaż ropnego zapalenia. Wymagana jest wczesna interwencja chirurgiczna. Kiedy lekarz stwierdzi ropne i traumatyczne zapalenie śródpiersia, może zdecydować o mediastinotomii (zabieg diagnostyczny wykonywany w celu pobrania wycinków ze zmian zlokalizowanych w przednim śródpiersiu). W tym celu stosuje się aktywne aspirowanie, śródpiersia przemywanie za pomocą środków antyseptycznych.

Jeśli leczenie rozpocznie się we wczesnym okresie, 12-24 godzin po wystąpieniu rozwoju choroby, zszywane są ubytki w ścianach oskrzeli i przełyku i przeprowadzany jest drenaż jamy opłucnowej. Kiedy stan zapalny spowodowany jest przez zmiany pooperacyjne, które często występują podczas interwencji na sercu, lekarz wykonuje resekcję mostka, usuwa martwicze tkanki.

W przypadku ropnia lekarz może wykonać punkcję przezklatkową i płukanie jamy ropnia. Konieczne jest wyeliminowanie przyczyn, które powodują ucisk śródpiersia i wspomagają proces zapalny.

Rokowanie i zapobieganie zapaleniu śródpiersia

Prognozy dotyczące zapalenia śródpiersia zawsze są bardzo poważne. Na wynik choroby wpływa natura choroby podstawowej lub uraz, termin rozpoznania zapalenia śródpiersia, adekwatność interwencji chirurgicznej i prawidłowość okresu pooperacyjnego. W ostrym ropnym zapaleniu śródpiersia śmiertelność sięga 70%. Sposoby zapobiegania zapaleniu śródpiersia mają na celu przede wszystkim zapobieganie uszkodzeniom jatrogennym i śródoperacyjnym ranom narządów śródpiersia, szybkie diagnozowanie i racjonalne leczenie chorób prowadzących do zapalenia śródpiersia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *