Leczenie niedosłuchu

Leczenie niedosłuchu – wczesna identyfikacja niedosłuchu u dzieci

Leczenie niedosłuchu wymaga indywidualnego rozwiązania opartego na rodzaju ubytku słuchu. Niedosłuch to dwa różne problemy: utratę słuchu związaną z zaburzeniem funkcjonowania ucha wewnętrznego i zaburzone funkcjonowanie nerwu słuchowego.

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Przyczyny niedosłuchu mogą być różne, ale ogólnie można je podzielić na dwie grupy: wrodzoną i nabytą.

Wrodzone przyczyny manifestują się w momencie narodzin, a to najczęstszy problem wykryty u noworodków. Mogą być albo genetycznie zdeterminowane, albo spowodowane przez naruszenie rozwoju płodu w macicy. Przed pojawieniem się szczepionki choroba taka jak różyczka podczas ciąży była częstą przyczyną wrodzonej głuchoty.

Nabyte przyczyny prowadzą do niedosłuchu w każdym wieku i są to:

  • Choroby zakaźne, w tym zapalenie opon mózgowych, odra i świnka
  • Przewlekłe zapalenie ucha
  • Gromadzenie się płynu w uchu: zapalenie ucha środkowego
  • Stosowanie niektórych leków, takich jak leki stosowane w leczeniu zakażeń noworodków, malarii, gruźlicy lekoopornej i raka
  • Urazy głowy lub uszu
  • Nadmierny hałas, w tym w miejscu pracy
  • Starzenie się, w szczególności z powodu degeneracji komórek czuciowych
  • Woskowina lub ciała obce blokujące zewnętrzny przewód słuchowy.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego jest częstą przyczyną utraty słuchu u dzieci.

Wczesna identyfikacja niedosłuchu u dzieci

Wczesne wykrywanie i odpowiednie działanie są kluczowymi czynnikami, aby zminimalizować wpływ niedosłuchu na rozwój dziecka i wyniki w nauce. Wśród niemowląt i małych dzieci dotkniętych ubytkiem słuchu wczesne wykrywanie i leczenie w testach może pomóc w poprawie rozwoju mowy dziecka. Dzieci niesłyszące powinny mieć możliwość nauki języka migowego z członkami rodziny.

Badania przesiewowe w kierunku chorób ucha i utraty słuchu w warunkach przedszkolnych, szkolnych i w miejscu pracy mogą być również skuteczne w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia utraty słuchu. Pomocna może być także terapia mowy, rehabilitacja słuchu i inne powiązane usługi. Osoby, które cierpią na niedosłuch mogą nauczyć się komunikować, nabywając umiejętności czytania z ust, a także wykorzystując pisemne lub drukowane teksty i język migowy. Nauka języka migowego będzie przydatna dla dzieci z niedosłuchem, a napisy i tłumaczenie w języku migowym w telewizji ułatwią dostęp do informacji.

Leczenie niedosłuchu

W celu leczenia niedosłuchu, stosuje się różne metody, w zależności od ciężkości uszkodzenia i od tego, czy dotyczy to jednego ucha czy obydwu.

Leczenie niedosłuchu – dwoje uszu

Aparaty słuchowe pomagają większości osobom z łagodnym lub umiarkowanym upośledzeniem słuchu w obu uszach. W przypadku głębszego niedosłuchu same aparaty słuchowe mogą nie wystarczyć. Wynika to z faktu, że w przypadku ubytku słuchu dźwięki są odbierane ze zniekształceniem. Wzmacnianie dźwięków za pomocą aparatów słuchowych sprawia, że są głośniejsze, ale niekoniecznie wyraźniejsze. Nawet przy pomocy wysokiej, jakości aparatów słuchowych dźwięk może wydawać się zniekształcony, jeśli ucho wewnętrzne zostanie poważnie uszkodzone.

Aparat słuchowy to urządzenie, które wzmacnia dźwięk za pomocą wbudowanego mikrofonu. Zbiera dźwięk i przetwarza go za pomocą sygnału elektrycznego za pomocą małego komputera. Aparat słuchowy dobierany jest w zależności od stopnia ubytku słuchu. Cyfrowe aparaty słuchowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ dostosowują się do głośnego lub cichego otoczenia. Aparaty słuchowe są dobrym rozwiązaniem dla wielu osób z niedosłuchem i zawsze powinny być wypróbowane, jako pierwsza opcja.

Jeśli ktoś cierpi na ciężki rodzaj niedosłuchu. Aparaty słuchowe już nie pomogą, może wraz z lekarzem sprawdzić możliwość zastosowania implantów ślimakowych. Implant ślimakowy jest urządzeniem elektronicznym, które jest chirurgicznie wszczepiane, to znaczy działa wokół uszkodzonego ucha wewnętrznego i bezpośrednio stymuluje nerw słuchowy. W przeciwieństwie do aparatów słuchowych, implanty ślimakowe przekształcają fale dźwiękowe w impulsy elektryczne. Tym samym imitując naturalny proces słyszenia.

Leczenie niedosłuchu – jedno ucho

Jeśli doszło do niedosłuchu jednostronnego od łagodnego do ciężkiego, najczęściej stosuje się konwencjonalne aparaty słuchowe. Ponieważ korzystanie z aparatów słuchowych wymaga pewnego stopnia ochrony słuchu, są one bezużyteczne z całkowitym ubytkiem słuchu. Przy całkowitej utracie słuchu implanty ślimakowe mogą przekazywać dźwięk przez tkanki kostne od uszkodzonego ucha po jednej stronie do działającego ucha wewnętrznego po drugiej stronie. Ułatwia to rozpoznawanie mowy w hałaśliwym otoczeniu i zmniejsza tłumienie dźwięków. Implanty mogą stanowić dobrą opcję leczenia zarówno dla normalnego, jak i nieznacznie zmniejszonego słuchu.

Nowoczesne leczenie niedosłuchu (dlaczego warto)

Nowoczesne rozwiązania mogą być odpowiednie, gdy używanie aparatów słuchowych nie działa. Dzięki nowoczesnej technologii wszczepione implanty ślimakowe mogą zmienić życie w sposób, którego wcześniej nie można było sobie wyobrazić. Implanty ślimakowe mogą zastąpić ludzki aparat słuchowy. Nieczynna część ucha wewnętrznego jest zminimalizowana za pomocą implantu ślimakowego, który zastępuje jego funkcje. Z tego powodu ponownie można usłyszeć osoby cierpiące na ciężki lub kompletny niedosłuch odbiorczy.

Osoby z ubytkiem słuchu wysokiej częstotliwości, które dobrze słyszą przy niskich częstotliwościach, mogą skorzystać z połączenia implantu ślimakowego i aparatu słuchowego: stymulacji elektroakustycznej. To rozwiązanie jest przeznaczone dla osób z jednostronnym ubytkiem słuchu i dla wszystkich, którzy nie mają wystarczającego efektu z aparatów słuchowych.

Implant przenosi dźwięk przez kości bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Implant ucha środkowego to alternatywne rozwiązanie dla osób, które nie mogą korzystać z aparatów słuchowych. Nie mogą z przyczyn medycznych lub nie mają wystarczającego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *