Czosnek

Czosnek – problemy z wątrobą, obniżenie poziomu złego cholesterolu

Czosnek – liczne badania dowodzą, że w czosnku znajduje się substancja aktywna zwana allicyną. Daje ona takie same działania jak leki stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi. Badania te dowodzą również, że czosnek zapobiega tworzeniu angiotensyny II a także relaksuje naczynia krwionośne.

Czosnek

Warzywo to świetnie sprawdza się również jako domowy sposób na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Te wszystkie korzyści sprawiają, że czosnek jest jednym z najlepszych warzyw zdrowotnych a w dodatku ma niesamowity smak. Większość osób nie wyobraża sobie bez niego życia i codziennego gotowania, ponieważ potrafi wkomponować się w niemalże każdą potrawę. Pyszny, pożywny, zdrowy – czy to nie jest połączenie doskonałe?

Oprócz obniżenia ciśnienia krwi i stężenia złego cholesterolu czosnek wspomaga również pracę układu odpornościowego. Ostatnie badania dowodzą, że jego regularne spożycie może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę lub przeziębienie. Jest świetny także przy leczeniu licznych zakażeń oraz zapaleniu ucha.

Surowy może spowodować nieświeży oddech, zgagę, mdłości, wzdęcia, nieładny zapach ciała i cierpki posmak w ustach. To jednak zależy od indywidualnych preferencji każdego człowieka.

Istnieje pewna grupa osób, które mimo dobroczynnych właściwości nie powinny sięgać po czosnek, który w takich sytuacjach mógłby spotęgować przebieg choroby.

Sprawdź czy i Ty nie zaliczasz się do tej grupy

Wiadomo, że czosnek posiada silne właściwości przeciwzakrzepowe więc jest doskonały w leczeniu chorób krążeniowych. Krew po jego spożyciu staje się bardziej płynna a to zapobiega tworzeniu się zakrzepów prowadzących między innymi do zawału serca i udarów mózgu. Jeśli zażywasz leki przeciwzakrzepowe unikaj czosnku, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego krwawienia.

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i zażywasz leki powinieneś skonsultować się ze specjalistą, który określi czy w Twoim przypadku spożywanie czosnku jest bezpieczne i zdrowe.

Jeśli masz problemy z wątrobą również powinieneś zaprzestać spożywania czosnku, ponieważ warzywo to potrafi znacząco zredukować działanie przyjmowanych leków. Można to zaobserwować na przykład w przypadku kobiet zażywających hormonalne leki antykoncepcyjne.

Jeśli masz wrażliwy żołądek również powinieneś zredukować ilość spożywanego czosnku, ponieważ może on być zbyt trudny do strawienia przez organizm. Osoby z drażliwym przewodem pokarmowym spożywając czosnek narażają się na przykre dolegliwości zdrowotne. Oczywiście w takich sytuacjach nie trzeba wystrzegać się czosnku bezwzględnie. Należy jedynie ograniczyć jego spożycie.

Jeśli jesteś w ciąży także nie możesz zjadać zbyt dużej ilości surowego czosnku. Spożycie zarówno w czasie ciąży jak i karmienia piersią należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Jeśli ciśnienie krwi jest zbyt niskie to absolutnie nie można sięgać po czosnek, który obniży je jeszcze bardziej! To może powodować poważne komplikacje zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *