Niedosłuch

Niedosłuch – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, nadmierny hałas

Niedosłuch jest upośledzeniem słuchu polegającym na niewłaściwym odbiorze oraz przewodzeniu dźwięków. Nie zależnie od tego czy problem ten występuje u dziecka czy też u osoby dorosłej może być związany z różnymi przyczynami prowadzącymi do jego powstania. Określony rodzaj schorzenia pojawiający się u najmłodszych może odnajdywać swoje pochodzenie jeszcze w okresie życia płodowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, od kilku lat prowadzi się badania o charakterze przesiewowym u noworodków w celu wykrycia nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem słuchu. Niedosłuch u osób dorosłych natomiast może być rezultatem funkcjonowania w obszarze narażonym na działanie hałasu bądź też starzenia się organizmu.

Niedosłuch – rodzaje

Literatura wymienia dwa rodzaje niedosłuchu, a mianowicie niedosłuch przewodzeniowy oraz odbiorczy. Pierwszy z wymienionych to taki rodzaj, w którym osoby chore skarżą się na pogorszenie słuchu niskich dźwięków. Podkreślić należy również fakt, że w tym przypadku pacjenci zdecydowanie lepiej rozpoznają mowę w hałasie. Osoby takie nie maja również trudności ze słuchanie podczas rozmowy telefonicznej. Symptomy towarzyszące pojawiające się w określonej sytuacji to szumy uszne. Pojawiają się także wycieki uszne w przewlekłym zapaleniu ucha środkowego.

Drugi rodzaj niedosłuchu to taki, w którym pacjenci gorzej słyszą dźwięki wyższe, takie jak na przykład pukanie do drzwi czy też dźwięk dzwonka. W tej sytuacji również mogą wystąpić szumy uszne, a także uczucie pełności w uchu.

Niedosłuch – przyczyny

Wyróżnić można następujące przyczyny prowadzące do powstania problemu niedosłuchu przewodzeniowego:

 • wysiękowe zapalenie ucha środkowego występujące w towarzystwie niedosłuchu, szumów w uchu, odczuwania pełności w uchu, niejednokrotnie występuje zmieniona pod względem wyglądu błona bębenkowa,
 • przewlekłe zapalenie ucha środkowego z obecnością długotrwałego wycieku z ucha, najczęściej dostrzegalna jest perforacja błony bębenkowej.
 • zatkany zewnętrzny przewód słuchowy na skutek obecności wosku, ciała obcego, zapalenia ucha zewnętrznego, w rzadkich przypadkach nowotworu,
 • uraz z widoczną perforacją błony bębenkowej i/albo występowanie krwi poza nią,
 • otoskleroza z charakterystycznymi szumami w uszach, zawrotami głowy oraz problemami z równowagą,
 • guzy o charakterze łagodnym albo złośliwym, w przypadku których występuje niedosłuch jednostronny
 • wady wrodzone takie jak na przykład zespół Treachera-Collinsa, w którym pojawia się na przykład niedosłuch o charakterze przewodzeniowym, a takze anomalie dotyczące drugiego łuku skrzelowego.

W przypadku obecności niedosłuchu odbiorczego wyróżnia się następujące przyczyny prowadzące do powstania określonego schorzenia:

 • uraz taki jak na przykład złamanie kości skroniowej, w tym przypadku niejednokrotnie dostrzegalna jest perforacja błony bębenkowej i/albo występowanie krwi poza nią,
 • nieprawidłowości w zakresie mikrokrążenia w uchu wewnętrznym, które spowodowane są przez zakrzepicę, skurcz naczynia, a także zator,
 • guzy kata mostkowo-móżdżkowego w tym przypadku poza problemem niedosłuchu występują również szumy uszne. Także zaburzenia w zakresie równowagi, u niektórych pacjentów może wystąpić niedowład nerwu trójdzielnego bądź twarzowego,
 • uszkodzenia, które pojawiają się w rezultacie infekcji wirusowej, a więc świnka, różyczka, grypa albo półpasiec,
 • przyjmowanie preparatów ototoksycznych, a więc kwas acetylosalicylowy, kwas etakrynowy, chinina i inne
 • zatrucia powstałe na skutek substancji toksycznych,
 • choroba Meniere’a – ubytki słuchu łączą się z zawrotami głowy, szumami usznymi, a także odczuciem rozpierania w uchu.

Niedosłuch – nadmierny hałas

Tak jak to już zostało wspomniane niedosłuch może być spowodowany na skutek nadmiernego hałasu. Takie działanie prowadzi do powstania mikrourazów kosteczek słuchowych. Doprowadza to do niszczenia komórek nerwowych, które odpowiedzialne są za odbieranie dźwięku, a także przekazywanie dalej do mózgu. W rezultacie nie mogą być do niego przekazywana fala dźwiękowa. Szkodliwe w tym zakresie jest wykorzystywanie słuchawek na przykład do słuchania muzyki.

Niekorzystna jest także ekspozycja na głośne dźwięki podczas koncertów rockowych. A także odpalania sztucznych ogni, jazdy na motocyklu, oraz innych czynności przyczyniających się do nadmiernego hałasu powodujacego uszkodzenia oraz urazy kosteczek słuchowych. Długotrwały hałas, który przekracza 85 decybeli może przyczynić się do pojawienia się przejściowego niedosłuchu. Natomoast przeprowadzone badania wykazały, że poziom hałasu obecny na szkolnych przerwach osiąga nawet wartość 110 decybeli.

Niedosłuch – spowodowany przez wiek

Niedosłuch spowodowany przez starzenie się organizmu jest naturalnym ubytkiem słuchu. Problem ze słuchem powstał na skutek zmian zwyrodnieniowych pojawiających się w uchu wewnętrznym, u osób powyżej 50 roku życia. Ludzie, którzy cierpią na niedosłuch starczy, nie odbierają wszystkich odgłosów oraz dźwięków. Co więcej, powstają trudności z rozpoznawaniem i odróżnieniem dźwięków, zaczynają się one łączyć w jedne niezrozumiały dźwięk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *