Balonikowanie zatok

Balonikowanie zatok – na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać

Balonikowanie zatok inaczej zwane jest również balonoplastyką, balonowaniem lub balonizacją. Pod tymi tajemniczymi nazwami kryje się zabieg, który może przynieść ulgę wszystkim zmagającym się z zapaleniem zatok. I choć zapewne nie każdy o nim słyszał, to balonikowanie może przynieść choremu naprawdę wiele dobrego.

Inwazyjność owego zabiegu została zredukowana do minimum. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i w stu procentach bezpieczny. Z balonizacji skorzystać mogą wszyscy Ci, którzy borykają się ze stanami zapalnymi zatok, bez względu na to, jakie podłoże ma w ich przypadku ta choroba.

Balonoplastyka jest tak samo skuteczna zarówno wtedy, kiedy przyczyną zapalenia jest infekcja wirusowa, bakteryjna albo grzybicza, jak i wtedy, kiedy chore zatoki to wynik dręczącej organizm reakcji alergicznej. Jeżeli Ty również zmagasz się z uporczywym zapaleniem zatok, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią niniejszego artykułu.

Zatoki – poznajcie się bliżej

Zanim skupimy się na zabiegu balonikowania zatok, warto wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o tych ostatnich. Wprawdzie każdy z nas pewnie wie, gdzie zlokalizowane są zatoki, i jaka jest mniej więcej ich budowa, jednak mało kto potrafi powiedzieć o nich coś więcej. A tymczasem zatoki pełnią w naszym organizmie szereg istotnych funkcji i dlatego zasługują na nieco więcej naszej uwagi.

Od zatok zależna jest modulacja naszego głosu. Zatoki pełnią także ważną funkcję ochronną. Osłaniają, bowiem, delikatne struktury twarzoczaszki. Zdrowe zatoki właściwie same się oczyszczają. Dzieje się to za sprawą obecnego w nich śluzu.

Kiedy jednak nasze zatoki chorują, przepływ powietrza staje się utrudniony, a chory zmaga się z nieprzyjemnym uczuciem zatkania w okolicach oczu i nosa. Dręczone zapaleniem zatoki przysparzają ogromny ból, który trudno jest lekceważyć. W pierwszej kolejności warto ulżyć im stosując inhalacje z ziół czy olejków. Kiedy te nie przynoszą jednak ulgi warto udać się do lekarza i rozpocząć leczenie farmakologiczne. Co jednak w sytuacji, kiedy i ono nie przynosi oczekiwanych skutków, a ból staje się nie do zniesienia? Wtedy z pomocą może przyjść wspomniane już wcześniej balonikowanie zatok.

Zabieg balonikowania zatok

Balonikowanie zatok przez wiele osób utożsamiane jest z angioplastyką. Angioplastykę stosuje się w celu udrożnienia tętnic. Porównanie to stanowi jednak poważny błąd, ponieważ oba wspomniane zabiegi znacznie różnią się od siebie. Balonizacja jest dla pacjenta dużo bardziej komfortowa, ponieważ nie wywołuje żadnego bólu. Ponadto przebiega dużo sprawniej, a cały zabieg nie trwa dłużej niż półtorej godziny. Dla chorego najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że po balonikowaniu zatok może on od razu odpoczywać w domu.

Istotą balonoplastyki jest udrożnienie zatoki poprzez rozszerzenie jej światła. Jest to możliwe za sprawą balonika z powietrzem. Balonika, który zostaje wprowadzony do zatoki za pomocą specjalistycznego cewnika. Aby zabieg przebiegał prawidłowo, w jego trakcie laryngolog korzysta również z endoskopu, który pozwala mu zobaczyć, czy balonik został dobrze umiejscowiony. Dzięki powiększeniu zatoki w ten sposób możliwe jest usunięcie zalegającej w niej wydzieliny.

Rekonwalescencja po balonikowaniu zatok trwa zaledwie tydzień, ale w tym czasie pacjent powinien odmówić sobie spożywania alkoholu. Jeżeli na co dzień osobą aktywną fizycznie, to w trakcie rekonwalescencji zmuszony będzie zwolnić nieco tempo. Dodatkowo musi zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią dawkę odpoczynku. Laryngolog może również zalecić choremu przyjmowanie odpowiednich leków i wydać dodatkowe zalecenia. Aby nie zmarnować efektów balonizacji warto sumiennie przyjmować leki i dostosować się do owych zaleceń.

Balonikowanie zatok – wskazania

Wskazaniem do poddania się balonikowaniu zatok jest zapalenie zatok. Warto korzystać z tego zabiegu nie tylko w przypadku zapalenia o przewlekłym charakterze, ale również tego o ostrym przebiegu. Nie ma przy tym znaczenia, z jakim rodzajem zapalenia zatok mamy do czynienia. Do laryngologa powinni więc zgłosić się osoby, które cierpią z powodu zapalenia zatok czołowych. Powinni również osoby zmagające się z zapaleniem zatok sitowych oraz zapaleniem zatok szczękowych.

Wszystkie te przypadki sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest poważnie utrudnione, a ból może być naprawdę nie do zniesienia. Z tego powodu balonizacja często okazuje się ratunkiem dla cierpiących pacjentów. Co więcej, zabieg ten jest na tyle bezpieczny dla chorego, że laryngolodzy często zalecają go również dzieciom. Dzieciom, kiedy leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanych skutków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *