Wysoki poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu a długowieczność – dobry i zły cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu uchodzi za niewłaściwy z uwagi na zagrożenie chorobami serca, miażdżycą, jednak badania przemawiają za tym, iż jest inaczej. Statystycznie większość osób po 60 tym roku życia przyjmuje leki obniżające poziom cholesterolu w trosce o swoje zdrowie, zaś najnowsze badania naukowe zwracają uwagę na to, by w starszym wieku poziom cholesterolu utrzymywał się co najmniej podwyższony.

Dobry i zły cholesterol

Rozważania nad poziomem cholesterolu należy zacząć od tego, iż magazynujemy w organizmie cholesterol tak zwany dobry i zły. Ten zły to nic innego jak tłuszcz, który powoduje niedrożność żył, miażdżycę i wiele schorzeń. Jednak przyjmując leki na obniżenie cholesterolu musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż nie rozróżniają one dobrego od złego cholesterolu i wpływają na obniżenie poziomu również dobrego cholesterolu, co może być tragiczne w skutkach. Konsekwencje niedoborów cholesterolu są o wiele poważniejsze niżeli przekroczenie normy.

Wysoki poziom cholesterolu – badania nad cholesterolem

Badania naukowe dotyczące poziomu cholesterolu oraz wpływu na zdrowie, zwłaszcza serca są niejednoznaczne. Z jednej strony medycyna skłania nas do dbania o obniżanie poziomu cholesterolu chroniąc serce i układ krążenia, z drugiej zaś strony naukowcy donoszą iż wysoki poziom LDL gwarantuje długowieczność.

Komu wierzyć? Otóż istotny jest wiek, w którym poziom cholesterolu winien być wyższy niż norma, a kiedy wiek sprawia, iż wysoki poziom cholesterolu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Japońscy naukowcy dowiedli iż w starszym wieku wyższy poziom LDL minimalizuje ryzyko ataku serca.

Cholesterol, czyli co?

Cholesterol to woskowata substancja przypominająca tłuszcz. Jest bardzo ważna dla organizmu, a jej cechą jest rozpuszczalność w tłuszczach. Nadmiar cholesterolu powoduje miażdżycę, jednakże bez cholesterolu mózg ludzki nie byłby w stanie pracować. Substancja ta wykorzystywana jest między innymi w produkcji hormonów steroidowych, to dzięki niej jesteśmy w stanie ograniczać stres. Cholesterol chroni nasze nerwy, stąd też zapotrzebowanie na niego może być większe.

Niedobory cholesterolu

Podobnie jak nadmiar cholesterolu może szkodzić, tak samo niedobór tej substancji jest niebezpieczny, bowiem potrzebuje go każda komórka ciała, jest on składnikiem błony komórkowej i odpowiada za połączenia wielu substancji i związków występujących w organizmie ludzkim. Braki w cholesterolu objawiają się niewystarczającą ilością kwasu żółciowego oraz problemem z przemianą materii, ponadto niedobory zaburzają produkcje testosteronu i estrogenu powodując niepłodność i problemy z libido. Cholesterol jest niezbędny w procesie produkcji witaminy D.

Zespół Smitha-Lemliego-Opitza

Zespół Smitha-Lemliego-Opitza to genetyczny niedobór cholesterolu. Problemem tego schorzenia są zaburzenia wzroku, trawienia oraz odporności. Częste infekcje i podatność na zapalenia generują liczne powikłania i choroby towarzyszące. Statystycznie współistniejącym zaburzeniem jest autyzm, deformacja rak, stóp i innych narządów.

Wysoki poziom cholesterolu – odkrycia naukowe

Jednym z ostatnich odkryć naukowych jest fakt, iż cholesterol łączy się w ludzkim ciele z siarką tworząc siarczan cholesterolu. Jest to o tyle ważne odkrycie, iż substancja ta spowalnia tętno i minimalizuje ryzyko chorób serca. Pragnąc zapewnić organizmowi dużą dawkę dobrego cholesterolu winniśmy szukać go w produktach tłuszczowych pochodzenia roślinnego. Unikać zaś w dicie powinniśmy żywności zawierającej wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *