chrypka

Chrypka – objaw choroby czy schorzenie? Jak sobie radzić z chrypką?

Chrypka – jednym z klasycznych objawów chorób układu oddechowego jest chrypka. To, czy można ją wyleczyć farmaceutykami lub domowymi sposobami zależy w dużej mierze od tego, czy jest ona samodzielną jednostką chorobową, czy tylko objawem. A zatem chrypka – objaw choroby czy samodzielne schorzenie?

Z czego wynika chrypka?

Chrypa – objaw choroby czy samodzielne schorzenie? Aby sobie odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć, czym jest chrypka i skąd się bierze. Chrypa to po prostu nieprawidłowy przepływ powietrza przez struny głosowe w krtani. Powoduje to zniekształcenie głosu, jego zmatowienie, trudności z płynnym wypowiadaniem się. Bardzo często połączona jest z uczuciem drapania w gardle i jego suchością. Może mieć ona tak naprawdę wiele przyczyn i określenie ich jest kluczem do postawienia diagnozy.

Chrypka – objaw choroby czy samodzielne schorzenie?

Chrypa jest jedynie objawem różnych schorzeń, nie jest zaś schorzeniem samym w sobie. Dlatego też wszelkie leki na chrypę reklamowane w telewizji są jedynie lekami objawowymi. Pomogą one złagodzić chrypę, jednak jeśli nie usuniemy jej przyczyny – nie wyleczą jej do końca.

Zazwyczaj obok chrypki pojawiają się inne objawy chorobowe – suchość w gardle, pieczenie, kaszel, spuchnięte migdałki i inne. Jeśli dostrzegamy u siebie chrypkę, prawdopodobnie jest ona wstępem do poważniejszych schorzeń. Dlatego po zaobserwowaniu tego objawu należy natychmiast udać się do lekarza.

Czego objawem może być chrypa?

Chrypka jest powszechnym objawem, którego doświadczył przy okazji innych chorób każdy z nas. Zwykle nie ma powodów do niepokoju – czasem chrypka dopadnie nas niespodziewanie z powodu silniejszego stresu lub przemęczenia i błyskawicznie znika. Czasem jest efektem chwilowego wysuszenia gardła i mija po wypiciu herbaty z miodem. Jeśli chrypa utrzymuje się przez kilka dni – wówczas jest objawem poważniejszej choroby.

Nawracająca chrypka może być utrapieniem palaczy, śpiewaków i osób używających często głosu, na przykład nauczycieli. Zwykle mija samoistnie lub po zastosowaniu odpowiednich leków nawilżających gardło. Ostra chrypa uniemożliwiająca mówienie może być objawem nieżytu krtani, polipów i guzków w krtani, a nawet raka krtani.

Tak więc jeśli chrypa trwa powyżej kilku dni, nie ustępuje samoistnie i po zastosowaniu domowych receptur, warto sprawdzić co jest jej przyczyną. Szczególnie, gdy do chrypy nie dochodzi gorączka czy ból gardła, które identyfikujemy błyskawicznie jako chorobę gardła.

Jak sobie radzić z chrypką?

Chrypa zwykle towarzyszy chorobom układu oddechowego, więc aby się jej pozbyć, należy przede wszystkim wyeliminować chorobę. Gdy chrypka uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto spróbować starych sprawdzonych metod – zjeść łyżkę miodu, pić dużo płynów by nawilżyć gardło. Najlepiej pić chłodne płyny, które zmniejszą przekrwienie gardła. Oprócz tego należy oszczędzać głos i unikać krzyczenia. Absolutnie podczas chorób układu oddechowego nie należy mówić na mrozie, by uniknąć wychłodzenia strun głosowych i pogłębienia problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *