Sposoby na przemarznięcie

Sposoby na przemarznięcie – od przemarznięcia do grypy – jak uniknąć?

Sposoby na przemarznięcie to proste, domowe zabiegi przywracające organizmowi właściwą temperaturę. Odzyskanie jej działa także kojąco i regenerująco na każdą część ciała. Na temat przeziębionego organizmu powstało wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Odpowiednie działania i czas podjęcia tego działania mają kluczowe znaczenie nie tylko dla odzyskania zdrowia i sił, ale również dla zapobiegania kolejnym, niekomfortowym sytuacjom. Każde wyziębienie organizmu może pociągnąć za sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości i chorób. Jak ich uniknąć? Jakie są najlepsze sposoby na przemarznięcie?

PRZEMARZNIĘCIE ORGANIZMU – OBJAWY

Spadek temperatury ciała do nawet 35 stopni Celsjusza może objawić się poprzez:

 • Mimowolne drżenie całego ciała, a zwłaszcza nóg i szczęki
 • Zimną a nawet lodowatą skórę
 • Zasinienie ciała lub mocno blednącą twarz
 • Drętwienie, bóle lub skurcze mięśni, zwłaszcza rąk i nóg
 • Zawroty głowy
 • Ogólne poczucie osłabienia i niepokoju

SPOSOBY NA PRZEMARZNIĘCIE

Sposoby na przemarznięcie nie są ani drogie ani trudne. Zaliczają się najczęściej do tak zwanych domowych sposobów leczenia i dlatego warto podjąć je jak najszybciej, najlepiej od razu wtedy, gdy organizm domaga się podwyższenia temperatury. Do najbardziej popularnych i leczniczych metod leczenia wyziębienia zalicza się:

 • Gorące kąpiele – Pobudzają, regenerują i…odkażają! Zwłaszcza wtedy, jeśli dodamy do nich olejki, np. lawendowy, tymiankowy lub jałowcowy.
 • Gorące herbaty – Z dodatkiem miodu, cytryny lub imbiru nie tylko rozgrzeją i postawią na nogi, ale również zwalczą ewentualne wirusy i bakterie, które mogły się pojawić.
 • Leżenie lub spanie pod ciepłym kocem – Skoro ciepło jest najsilniejszym sprzymierzeńcem walki z przeziębionym organizmem, a sen od zawsze wpływa korzystnie na poprawę nie tylko sił fizycznych organizmu, ale również emocjonalnych i psychicznych, połączenie snu z ciepłym kocem jest w tej sytuacji bezcenne.

JAK ZAPOBIEC?

Dobre sposoby na przemarznięcie to jedno, ale dobre metody zapobiegania to drugie. I zdecydowanie ważniejsze! Dla zdrowego stylu życia i jak najlepszego uniknięcia przemarzniętego organizmu, warto wdrożyć w swoją codzienność kilka zasad. Na przykład:

 • Dbać o odpowiedni ubiór, tak, żeby organizm nie był ani przeziębiony ani przegrzany. Doskonale sprawdza się tu metoda ubierania warstwowego, tak zwanego „na cebulkę”.
 • Dbać o odpowiednie obuwie – cienka podeszwa czy brak ocieplenia podczas zimnych miesięcy to szerokie otwieranie drzwi wszelkich chorobom i infekcjom. Jeśli obuwie samo w sobie nie jest ocieplane, warto ubrać ciepłe skarpetki. Inną ważną zasadą jest unikanie spacerowania po deszczu w szpilkach lub tenisówkach!
 • Nosić nakrycia głowy i szyi – oprócz stóp, jednym z najbardziej potrzebujących ochrony miejsc jest oczywiście głowa. Noszenie czapki, zwłaszcza zimą, to absolutna konieczność i skuteczna metoda zapobiegania przeziębieniom.
 • Ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne w postaci peelingów – Zima to nie najlepszy czas na peelingi twarzy – zostaje ona pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, przez co łatwiej ulec zakażeniu i wyziębieniu ciała.
 • Nosić ciepłą bieliznę – Ważne przy mrozach. W ciepłą bieliznę można zaopatrzyć się w wielu polskich sklepach.
 • Zwracać uwagę na jakość materiałów – Chociaż płaszcz akrylowy może wyglądać ciepło i przyjaźnie, nie ogrzeje organizmu i rozczaruje zimą. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na skład materiałów ubrań. Oprócz bawełny i wełny, polecany jest również lyocell. Charakterystyczną cechą lyocellu jest to, że zimą grzeje, a latem przynosi ochłodę.

NAJLEPSZE PRODUKTY HAMUJĄCE ROZWÓJ CHOROBY

Tymianek, czosnek, czarny bez i czarna porzeczka – naturalne produkty czy sposoby na przemarznięcie? I jedno i drugie! Tymianek i czosnek odkażają organizm z bakterii, a czarne bez wraz z czarną porzeczką naładowują organizm potężną dawką witaminy C. Najlepiej spożywać je w postaci gorących soków, dzięki czemu organizm zostaje natychmiastowo rozgrzany. Popularnymi środkami wspomagającymi są również goździki, słodkie maliny oraz cynamon.

Doskonale działają na wyziębiony organizm, ponieważ ich charakterystycznymi właściwościami jest walka ze stanami bólowymi i zapalnymi. Rozgrzewająco działają także większe posiłki: przygotowana dobrze zupa (zwłaszcza rosół) albo brązowe kasze i brązowy ryż. Te ostatnie zawierają w sobie bardzo dużo składników odżywczych, które pozwolą organizmowi szybciej dojść do siebie. Magnez, fosfor, potas, krzem – po dodaniu miodu, sprawna regeneracja gwarantowana!

Sposoby na przemarznięcie organizmu są dostępne każdemu człowiekowi. Dbanie o swoje ciało, zdrowe jedzenie i rozsądny ubiór pomogą jednak uniknąć nadmiernego wyziębienia. Profilaktyczne podejście do swojego organizmu jest zawsze dla człowieka korzystne, a dzięki poszerzaniu wiedzy w tym zakresie, można cieszyć się zdrowiem przez bardzo długi czas. Nieleczone przemarznięcie to ryzykowne zaniechanie, dlatego już teraz trzeba przemyśleć swój styl życia. Wprowadzenie kilku zasad z pewnością przyniesie odczuwalne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *