Toksyczne uszkodzenie wątroby

Toksyczne uszkodzenie wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Toksyczne uszkodzenie wątroby to choroba, która uaktywnia się gdy pod wpływemmtoksyn obecnych w miąższu wątroby powstają zmiany, które doprowadzić mogą do powstania stanów zapalnych, a nawet marskości wątroby. W ciężkim przypadku dochodzi do niewydolności wątroby, osoczowej skazy krwiotocznej, a ponadto encefalopatii wątrobowej, która zakończyć się może śpiączką wątrobową.

Toksyczne uszkodzenie wątroby może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. Wśród podstawowych przyczyny powstania opisywanego w tym artykule schorzenia wymienia się następujące: nadużywanie alkoholu, przyjmowanie preparatów należących do grupy antybiotyków, leków hormonalnych, sterydów, ponadto pestycydy, zatrucie grzybami oraz szkodliwe pyły oraz gazy. W sytuacji zatrucia grzybami może pojawić się ostre toksyczne uszkodzenie wątroby, którego objawem jest marskość wątroby, żółtaczka, a ponadto śpiączka wątrobowa.

Toksyczne uszkodzenie wątroby – objawy

Symptomy toksycznego uszkodzenia wątroby mogą być różne oraz inne jest też tempo rozwoju choroby. Uzależnione to jest od wielu czynników. Bardzo ważna jest intensywność wystawiania tego organu na działanie szkodliwych substancji, czas ich funkcjonowania oraz ewentualne połączenia działania kilku toksyn, na przykład gazów, preparatów farmaceutycznych, pestycydów oraz alkoholu. Początkowym symptomem ostrzegawczym jest tutaj ból w prawym łuku żebrowym. Inne ważne objawy to: osłabienie, ból głowy, nudności, ból stawów, lekki stan gorączkowy, drętwienie palców stóp oraz rąk, powiększenie sutków (w przypadku mężczyzn), wypadanie włosów (genitalia oraz pachy).

Toksyczne uszkodzenie wątroby – czynniki ryzyka

Niebezpieczeństwo wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby jest większe w przypadku kobiet, zwłaszcza nie rezygnujących ze spożywania alkoholu w większych dawkach. Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni. Toksyczne uszkodzenie wątroby uwarunkowane jest ponadto czynnikami genetycznymi. Do uaktywnienia się określonego zespołu chorobowego może dojść także na skutek obecności wirusowego zapalenia wątroby typu B, a także typu C.

Bardzo istotna jest także kwestia odżywiania. Dieta ubogoskładnikowa, która bardzo często występuje w przypadku nadużywania alkoholu, a ponadto dieta jednoskładnikowa, istotnie pogarszają stan ogólny narządów obecnych w organizmie człowieka, w tym także wątroby, przyczyniając się do jej większej podatności na różnego rodzaju choroby. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się także rasę. W tym przypadku należy podkreślić, że bardziej podatni na to schorzenie są osoby pochodzące z rasy azjatyckiej.

Toksyczne uszkodzenie wątroby – diagnoza

W sytuacji, w której podejrzewa się obecność opisywanej w tym artykule choroby przeprowadza się wykonanie morfologii krwi. W tym przypadku zauważalna jest małopłytkowość. Ponadto bada się enzymy wątrobowe. W tej sytuacji widoczny jest wzrost działalności aminotransferazy asparaginowej oraz alaninowej, a także podwyższone GGTP. W przypadku diagnostyki tego schorzenia zleca się ponadto zadanie zaburzenia układu krzepnięcia. W określonym teście niebezpieczny jest wzrost INR oraz wydłużenie czasu protombinowego. Ponadto zauważa się podwyższony poziom bilirubiny. Ponadto konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej wątroby, a także ewentualna biopsja wątroby.

Toksyczne uszkodzenie wątroby – leczenie

Podkreślić należy fakt, że ciężkie uszkodzenie wątroby jest stanem, który zagraża życiu człowieka. Konieczna jest wówczas hospitalizacja na oddziałach intensywnej opieki zdrowotnej. Bardzo ważna jest kwestia znalezienia przyczyny powstania toksycznego uszkodzenia wątroby. Wówczas szansa na wyleczenie jest dużo większa. Jednakże w sytuacji polekowego uszkodzenia tego organu, rezygnacja z czynnika powodującego uszkodzenie jest niemożliwa.

W takiej sytuacji należy podjąć działania zmierzające do maksymalnego ograniczenia określonego preparatu farmakologicznego. Kuracja bardzo często jest bardzo długa, czasami jedynym ratunkiem na normalne funkcjonowanie jest przeszczep wątroby. Bardzo przydatne w leczeniu toksycznie uszkodzonej wątroby jest przyjmowanie preparatów, które wzmacniają czynności komórek wątrobowych.

Są to na przykład środki zawierające wyciąg z karczocha albo wyciąg z ostropestu plamistego, ponadto L-asparagina, L-ornityna, witaminy B, a ponadto witamina E. Dodatkowo osobom chorym zaleca się przyjmowanie diety wątrobowej, która jest lekkostrawna. Posiłki przygotowywane przy tej diecie muszą być spożywane w sposób regularny. Ponadto podkreślić należy fakt, że konieczne w tym przypadku jest unikanie alkoholu, pikantnych potraw oraz przypraw, oraz innych produktów, które przyczynić się mogą do obciążenia chorego narządu.

Toksyczne uszkodzenie wątroby – profilaktyka

Dla uniknięcia uaktywnienia się toksycznego uszkodzenia wątroby należy unikać kontaktu ze szkodliwymi warunkami, ponadto należy dbać aby nie przekraczać dawkowania zapisanych preparatów farmakologicznych, należy także ograniczyć przyjmowanie leków bez recepty, a co najważniejsze należy zrezygnować z alkoholu. Bardzo ważną kwestią jest także stosowana dieta. Należy w tym względzie unikać wszelkich konserwantów, a także sztucznych barwników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *