Kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa – objawy, przyczyny, leczenie kolki wątrobowej

Kolka wątrobowa to problem pojawiający się najczęściej u kobiet, które osiągnęły czterdziesty rok życia. Symptomy określonej choroby to nagły ból, który wyróżnia się dużą intensywnością. Zlokalizowany jest po prawej stronie pod żebrami. Ponadto promieniuje on łopatki umieszczonej z prawej strony. Pojawienie się określonego schorzenia często świadczy o przeciążeniu występującym w okolicy pęcherzyka żółciowego.

Podkreślić należy fakt, że sytuacja pojawia się w przypadku obu płci, jednakże opisywany problem znacznie częściej dotyczy kobiet. Istotne jest także to, że zasadniczo występuje w przypadku kobiet otyłych i właśnie po czterdziestym roku życia. To właśnie otyłość najczęściej prowadzi do obciążenia pęcherzyka żółciowego. Gdyż woreczek żółciowy jest rodzajem przechowalni żółci, która niezbędna jest do procesu trawienia. W sytuacji spożywania pokarmów, dochodzi do kurczenia się pęcherzyka żółciowego, a co za tym idzie wypychania żółci w kierunku dwunastnicy. W pewnych sytuacjach dochodzi do utrudnień w przepływie żółci, na skutek powstałych złogów i to właśnie objawia się uaktywnieniem się ostrego bólu.

Kolka wątrobowa – przyczyny

Opisując powstanie kolki wątrobowej należy wspomnieć o funkcjach, które pełni tutaj zasadniczy narząd, czyli wątroba. Głównym zadaniem tego elementu ludzkiego ciała jest wychwytywanie oraz usuwanie szkodliwych substancji mających działanie toksyczne, a także produkowanie tak potrzebnej żółci, niezbędnej przede wszystkim w procesie trawienia tłuszczów. W sytuacji, gdy przyjmowana przez człowieka dieta bogata jest w tłuszcze, szczególnie pochodzenia zwierzęcego, w końcu musi pojawić się rezultat w postaci niespodziewanego ataku kolki wątrobowej.

Spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcz zwierzęcy prowadzi do zwiększenia wydzielania hormonu określonego jako cholecystokinina, która stymuluje skurcze pęcherzyka żółciowego. Pamiętać należy także o tym, że obfitujące w tłuszcz nawyki pokarmowe wpływają na pojawienie się nadwagi, a nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje krystalizowanie się cholesterolu, który transportowany jest do żółci. Jest to mechanizm, który przyczynia się do powstawania niebezpiecznych złogów w woreczku żółciowym.

Kolka wątrobowa – objawy

Jak więc objawia się kolka wątrobowa? Jakie symptomy są wówczas obecne? Sygnały świadczące o jej obecności pojawiają się niespodziewanie. Ponadto dolegliwość bólowa może trwać nawet kilka godzin. Pierwszy symptom świadczący o obecności schorzenia to silny oraz trwały ból odczuwany w obszarze prawej strony brzucha. W przypadku dużego nasilenia dolegliwości bólowych, może pojawić się tutaj promieniowanie do prawej łopatki, a ponadto ramienia.

W bardziej zaawansowanych sytuacjach może dojść do uaktywnienia się stanu wymiotnego. Wydzielina wymiotna zawiera wówczas żółć. W chwili przejścia kamienia przez kanały żółciowe oraz jego dotarcia do dwunastnicy, przykre dolegliwości bólowe ustępują. Wymienić tutaj można także symptomy towarzyszące nagłej dolegliwości bólowej obecnej w przypadku uaktywnienia się kolki jelitowej. W tej sytuacji obecne są ponadto stany wymiotne, nudności, a także wzdęcia oraz uciążliwa zgaga.

Kolka wątrobowa – leczenie

W sytuacji pojawienia się nagłego bólu często nie jesteśmy w stanie szybko skorzystać z pomocy lekarskiej. W związku z tym w tej sytuacji pomocne są domowe sposoby radzenia sobie z określoną jednostką chorobową. Bardzo przydatny w tym zakresie będzie ciepły kompres położony w okolicy brzucha. Ulga pojawi się także w sytuacji zastosowania czopka rozkurczowego oraz przeciwbólowego. W okresie ataku, a także do dwóch dni po nim, konieczna jest rezygnacja z pokarmów stałych, soków owocowych, a także słodzonych napojów. Wskazane do spożycia są wówczas delikatne kleiki oraz warzywa. Leczenie symptomów kolki wątrobowej polega także na przyjmowaniu preparatów przeciwbólowych oraz rozkurczowych.

Jak przebiega leczenie zabiegowe kolki wątrobowej? Działania podjęte w ramach leczenia zabiegowego mają na celu likwidację przyczyn prowadzących do uaktywnienia się kolki. W tej sytuacji najczęściej przeprowadza się cholecystektomię. Pod pojęciem tym ukrywa się czynność polegająca na chirurgicznym usunięciu pęcherzyka żółciowego. Dokonuje się tego albo w sposób laparoskopowy lub po otwarciu powłok brzucha. Dodatkową czynnością w tym zakresie jest przeprowadzenie endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) z działaniem polegającym na protezowaniu kanałów żółciowych albo poszerzaniu ich ujścia do dróg żółciowych. Czynność taka ma wpływ na ułatwienie wydostania się kamieni z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.

Czynności zmierzające do zapobiegania uaktywniania się kolki wątrobowej polegają na przyjmowaniu odpowiedniej diety. Takie nawyki żywieniowe powinny być bogate w produkty białkowe. Bardzo cenne w tym zakresie są sery twarogowe, chude mięso (indyk, cielęcina), a także ryby morskie i owoce morza. Ważne są także ograniczenia w zakresie spożywania pikantnych potraw oraz soli, alkoholi, a ponadto tłuszczów zwierzęcych. Istotny jest także sposób przygotowania potraw. Najlepszym sposobem jest gotowanie oraz delikatne pieczenie bez użycia tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *