Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, w której tkanka wątrobowa ulega otłuszczeniu. Schorzenie często dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyn, które mogą prowadzić do tego stanu, jest wiele, ale najczęstszym jest nadużywanie tłustych potraw i alkoholu. Stłuszczenie wątroby może również rozwijać się w wyniku zaburzeń metabolicznych, niedoboru białka i witamin, przewlekłego zatrucia niektórymi toksycznymi związkami. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje u osób z cukrzycą i nadczynnością tarczycy.

Stłuszczenie wątroby – przyczyny

W przypadku odkładania się tłuszczu w wątrobie istnieje wiele tego powodów, głównym z nich jest nadużywanie alkoholu, kolejne miejsca to cukrzyca, otyłość i wysoka zawartość niektórych frakcji tłuszczu we krwi spowodowana przyczynami genetycznymi i odpowiednimi preferencjami żywieniowymi. Do rzadszych przyczyn stłuszczenia wątroby należą niektóre leki, zabiegi chirurgiczne w przewodzie pokarmowym, choroby dziedziczne. Ponadto czynniki mogą się łączyć.

Aby dowiedzieć się, jak wyleczyć stłuszczenie wątroby, konieczne jest, znalezienie powodów, przez które się ono rozwinęło. Główne przyczyny choroby to:

 • Nadmierne spożywanie alkoholu, metanol, niszczy komórki wątroby, a w konsekwencji wątroba zaczyna gromadzić komórki tkanki tłuszczowej i zastępuje nimi własne.
 • Intensywne odchudzanie z szybką utratą masy ciała
 • Nadużywaniem tłustych pokarmów
 • Siedzący tryb życia.

Stłuszczenie wątroby mogą powodować:

 • Toksyny, pestycydy
 • Trujące grzyby
 • Niektóre leki.

Warunki metaboliczne, takie jak:

 • Cukrzyca
 • Ciąża
 • Zespół Reye’a ( nadużywanie aspiryny)
 • Choroba Wilsona (gromadzenie się w organizmie nadmiernej ilości miedzi)
 • Choroba Webera-Christiana (zapalenie tkanki tłuszczowej).

Palenie na tle innych czynników tylko pogłębia ryzyko zachorowania. Rzadkie, lecz zdarzają się przypadki, gdy endogenny charakter stłuszczenia rozwija się w wyniku chorób jelit i trzustki. Między innymi, wywoływać stłuszczenie wątroby może niedobór białka w diecie, witamin i żelaza, przeciążenia, przewlekłe zatrucia, niedobory witamin, nadwaga.

Stłuszczenie wątroby – objawy

Pierwsze objawy stłuszczenia wątroby są niespecyficzne:

 • Nudności
 • Dyskomfort w jamie brzusznej
 • Uczucie ciężkości w prawym górnym kwadrancie.

We wczesnych stadiach choroby oraz w przypadkach, gdy przyczyną stłuszczenia wątroby są schorzenia endokrynologiczne, oznaki choroby mogą nie pojawiać się przez długi czas lub być maskowane pod kątem objawów choroby podstawowej.

Zazwyczaj pacjenci zaniepokojeni są:

 • Niestrawnością
 • Mdłościami
 • Wymiotami.

Wraz z postępem choroby może wystąpić ogólne pogorszenie samopoczucia, chorzy skarżą się na:

 • Osłabienie
 • Zwiększone zmęczenie
 • Obniżoną sprawność.

W niektórych przypadkach może wystąpić żółtaczka, której towarzyszy świąd skóry. Podobne dolegliwości można zaobserwować w innych chorobach wątroby i przewodu żołądkowo-jelitowego, a zatem, jeśli pojawią się powyższe objawy, należy skonsultować się z lekarzem i nie angażować się w samodiagnozę i samoleczenie.

Stłuszczenie wątroby – diagnozowanie

Aby wyjaśnić przyczynę stłuszczenia wątroby, lekarz wyznaczy szereg badań takich jak:

 • Badanie ultrasonograficzne wątroby pozwoli wykryć pośrednie objawy złogów tłuszczu w wątrobie, aby oszacować jej wielkość, a czasem ujawnić zmiany charakterystyczne dla marskości wątroby.
 • Biochemiczna analiza krwi dostarczy informacji na temat obecności i natury stanu zapalnego, zaburzeń wymiany żółci i czynnościowych rezerw wątrobowych.
 • Badanie wirusowego zapalenia wątroby jest obowiązkowym krokiem, ponieważ jest ono najczęstszą przyczyną uszkodzenia wątroby. Ponadto wirus zapalenia typu C może zakłócać metabolizm tłuszczu w wątrobie.

Dodatkowe badanie w tym określenie parametrów immunologicznych, tomografii komputerowej i biopsji wątroby jest zalecane w szczególnych przypadkach.

Stłuszczenie wątroby – leczenie

Jeśli ktoś podejrzewa u siebie stłuszczenie wątroby, powinieneś skonsultować się z gastroenterologiem lub hepatologiem. W trakcie leczenia dietetyk, endokrynolog i kardiolog mogą również pomóc, w korygowaniu metabolizmu lipidów. Leczenie stłuszczenia wątroby będzie długotrwałe i wymaga od chorego cierpliwości i dyscypliny, a w niektórych przypadkach zmiany złych nawyków. Przede wszystkim należy wyeliminować czynnik, który spowodował rozwój choroby, a także rozpocząć leczenie współistniejących chorób.

Chorzy wymagają ścisłej diety, która powinna być przestrzegana nie tylko w trakcie leczenia, ale także po jego zakończeniu. Dieta wyklucza stosowanie jakichkolwiek tłustych produktów, czy to mięsa, ryb czy produktów mlecznych. Obejmuje ona również konserwowane, wędzone, ostre, marynowane, smażone potrawy, masło i wyroby cukiernicze z tłustymi kremami. Przy stłuszczeniu wątroby jest bezwzględnie przeciwwskazane stosowanie jakichkolwiek napojów alkoholowych.

Przydatne jest włączenie do diety niskotłuszczowych odmian mięsa i ryb w formie gotowanej lub w formie klopsików i sufletów. Świeże owoce i warzywa powinny zawsze być obecne na stole. Zaleca się jeść czarny chleb, oleje roślinne, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Liczba jaj jest ograniczona do jednego na dzień i przygotowywać je lepiej w formie omletu.

Leczenie farmakologiczne stłuszczenia wątroby

Oprócz terapii dietetycznej chorzy są leczeni farmakologicznie. Terapia ma na celu normalizację wątroby i dróg żółciowych. Bardzo skuteczne w leczeniu stłuszczenia wątroby są takie leki jak: Essenizale, Resolute, Ursosan. Przebieg przyjmowania tych leków wynosi zwykle, co najmniej 2 miesiące. Chorzy powinni być przygotowani na to, że w ciągu całego życia będą musieli zażywać leki z tej grupy w celach profilaktycznych.

Terapia witaminowa jest również ważna w kompleksowym leczeniu choroby. Zazwyczaj wystarczy kilka razy w roku otrzymywać cykl kompleksów witaminowych. Szczególnie przydatne są witamina E, kwas nikotynowy, kwas askorbinowy i kwas foliowy, ryboflawina. Szczególną uwagę zwraca się na stan metabolizmu tłuszczów u chorych. W większości przypadków wymagana jest korekta wskaźników metabolizmu lipidów, dla których przepisywane są leki antycholinergiczne. Środki ludowej medycyny przeciw otyłości wątroby, infuzje i wywary z róży, nieśmiertelnika i ostropestu są również wykorzystywane. Należy zauważyć, że powinny one być przyjmowane tylko za zgodą lekarza prowadzącego.

W leczeniu choroby ważny jest wysiłek fizyczny. Jest to niezbędne do zapobiegania otyłości i walki z nadwagą, a także do ogólnego wzmocnienia organizmu. Stłuszczenie wątroby jest chorobą o korzystnym rokowaniu dla chorych. Im szybciej rozpocznie się leczenie tej choroby, chory ma większe szanse na całkowite wyleczenie. A przy zbyt późnym lub nieprawidłowym leczeniu, choroba może przejść do postaci przewlekłego zapalenia wątroby, aż do najcięższej czyli marskości wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *