Torbiele wątroby

Torbiele wątroby – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Torbiele wątroby to ogniskowe wgłębienie wątroby, ograniczone przez torebkę tkanki łącznej z płynem w środku. Torbiel wątroby objawia się bólem w prawym górnym kwadrancie, dyskomfort w nadbrzuszu, nudności, niestrawność, asymetrię w obrębie jamy brzusznej. Rozpoznanie torbieli wątroby opiera się na danych ultrasonograficznych i tomograficznych.

Torbiele wątroby są łagodną formacją wnękową wypełnioną cieczą, od wewnątrz wyłożoną warstwą nabłonka. Najczęściej torbiele są wypełnione przezroczystą cieczą, która jest bezwonna i bezbarwna, czasami mogą zawierać ciekłą lub galaretowatą masę koloru brązowo-zielonego, składającą się z cholesterolu, bilirubiny, mucyny, fibryny, komórek nabłonkowych.

Torbiele wątroby mogą być zlokalizowane w różnych segmentach, płatach, a nawet w więzadłach wątroby, powierzchownie lub dogłębnie. Średnica wykrytych torbieli wątrobowych waha się od kilku milimetrów do 25 lub więcej centymetrów. W hepatologii i gastroenterologii torbiele wątroby rozpoznaje się u około 0,8% populacji. U kobiet torbiele wątroby są wykrywane 3-5 razy częściej niż u mężczyzn, zwykle w wieku 40-50 lat. Torbiele wątroby mogą być łączone z kamicą żółciową, marskością wątroby, torbielami dróg żółciowych, chorobą policystycznych jajników, zespołem policystycznych nerek i trzustki.

Torbiele wątroby – przyczyny

W kwestii pochodzenia prawdziwych niepasożytniczych torbieli wątroby nie ma zgody. Niektórzy autorzy stosują się do poglądu, że torbiele powstają w wyniku rozrostu zapalnego dróg żółciowych podczas embriogenezy i ich późniejszej niedrożności. Uważa się, że istnieje zależność między pochodzeniem torbieli wątroby a przyjmowaniem leków hormonalnych (estrogenów, doustnych środków antykoncepcyjnych).

W medycynie współczesnej dominuje teoria, która wyjaśnia występowanie torbieli wątroby z nieprawidłowych dróg żółciowych, które w procesie rozwoju embrionalnego nie są zawarte w układzie dróg żółciowych. Rozwój nabłonka tych zamkniętych wnęk prowadzi do gromadzenia się płynu i przekształcenia ich w torbiel wątrobową. Torbiele wątroby powstają z powodu nekrozy nowotworów, urazowego uszkodzenia wątroby, pasożytniczego uszkodzenia wątroby przez echinokoki (larwy tasiemca).

Torbiele wątroby – objawy

Małe pojedyncze torbiele wątroby z reguły nie dają objawów, jednak często pojawiają się, gdy torbiel osiąga rozmiar 7-8 cm, a także z uszkodzeniami wielu torbieli nie mniej niż 20% objętości miąższu wątroby.

W tym przypadku odnotowuje się uczucie bólu i ciężkości w prawym nadżebrzuszu i w nadbrzuszu, które są wzmacniane po jedzeniu lub obciążeniu. Na tle wzrostu torbieli wątroby rozwija się:

 • Niestrawność
 • Pobudzenie
 • Nudności
 • Wymioty
 • Wzdęcia
 • Biegunka
 • Osłabienie
 • Utratę apetytu
 • Nadmierne pocenie się
 • Duszność
 • Stan podgorączkowy.

Olbrzymie torbiele wątroby powodują asymetryczne powiększenie brzucha, powiększenie wątroby, utratę wagi, żółtaczkę. W niektórych przypadkach torbiel jest określana palpacyjnie przez powłoki brzuszne.

Skomplikowane torbiele wątroby rozwijają się z krwotokiem do jej ściany lub jamy, ropniami, perforacją, skrętem torbieli, złośliwą degeneracją. Krwotok, pęknięcie torbieli lub wypłynięcie jej zawartości w sąsiednich narządach powoduje ostry atak bólu brzucha. W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo krwawienia do jamy brzusznej, zapalenia otrzewnej. Kiedy sąsiednie przewody żółciowe są ściśnięte, pojawia się żółtaczka, a po zakażeniu powstaje ropień wątroby.

Torbiele wątroby – diagnostyka

Większość torbieli w wątrobie jest wykrywana przez przypadek podczas ultrasonografii jamy brzusznej. Według echografii torbieli wątroby określa się jamę owalnego lub okrągłego kształtu ograniczoną cienką ścianą o zawartości anehogennej. Jeśli w jamie znajdują się torbiele z krwią lub ropą, echa wewnątrz światła stają się zauważalne. W wielu przypadkach wykorzystuje się ultradźwięki do wykonania przezskórnego nakłucia torbieli, a następnie badania cytologicznego i bakteriologicznego.

Korzystanie z CT, MRI, scyntygrafii wątroby, angiografii pnia trzewnego i tętnic krezkowych jest konieczne do diagnostyki różnicowej torbieli naczyniaka krwionośnego wątroby, nowotworu przestrzeni pozaotrzewnowej, nowotworów jelita cienkiego, trzustki, z przerzutami do wątroby. W razie wątpliwości przeprowadza się diagnostyczną laparoskopię. Aby wykluczyć pasożytniczą etiologię torbieli wątroby prowadzi się specyficzne serologiczne testy krwi  (ELISA, INA).

Torbiele wątroby – leczenie

U pacjentów bezobjawowych torbiele wątroby nieprzekraczającej 3 cm średnicy, wymagają obserwacji gastroenterologa ( hepatologa).

Wskazaniami do chirurgicznego leczenia torbieli wątroby są:

 • Powikłania (krwawienie, pęknięcie, ropienie itp.)
 • Duże i gigantyczne torbiele 10 cm i więcej
 • Ściskanie dróg żółciowych
 • Kompresja układu żyły wrotnej wraz z rozwojem nadciśnienia wrotnego
 • Wyraźne objawy chorobowe
 • Pogorszenie, jakości życia
 • Nawrót torbieli wątroby po próbie nakłucia.

Leczenie pasożytniczych torbieli wątroby wykonuje się pod nadzorem specjalisty chorób zakaźnych. Wszystkie interwencje chirurgiczne w przypadku torbieli wątroby mogą być radykalne, warunkowo radykalne i paliatywne. Radykalne metody dla samotnej torbieli obejmują wycięcie wątroby, w chorobie policystycznej transplantacja wątroby. Metody warunkowo-radykalne mogą obejmować wycięcie (wyłuszczenie) torbieli lub wycięcie ścian torbieli. Podczas wykonywania tych interwencji szeroko stosowany jest minimalnie inwazyjny dostęp laparoskopowy.

Paliatywne interwencje w przypadku torbieli wątroby nie oznaczają usunięcia wnęki i mogą polegać na ukierunkowanej aspiracji nakłucia zawartości torbieli, otwieranie, opróżnianie i odprowadzanie pozostałości jamy torbieli; marsupializacja torbieli (przecięcie ściany torbieli, usunięciu jej zawartości), cystoenterostomia (endoskopowy drenaż wewnętrzny przestrzeni płynowych).

Konieczne jest stosowanie diety ubogiej w tłuszcz, unikanie produktów pieczonych, wędzonych, konserwowych i solonych. Ponadto należy zrezygnować z lodów, napojów gazowanych i mocnej kawy. Ostre potrawy są całkowicie wykluczone. Należy regularnie jeść świeże owoce i warzywa. Niezbędne są produkty mleczne, ryby, wątroba zwierząt, które są bogate w witaminę B12, która odgrywa ważną rolę w normalnym funkcjonowaniu wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *