implanty zębowe

Implanty zębowe – podstawowe zalety, jak dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe – pomimo poprawy opieki stomatologicznej, wielu Polaków cierpi z powodu utraty zębów – głównie z powodu próchnicy zębów, chorób przyzębia lub urazów, wtedy mogą być im potrzebne implanty zębowe. Przez wiele lat jedynymi dostępnymi opcjami leczenia dla osób, którym brakowało zębów, były mostki i protezy. Wtedy pojawiło się nowe rozwiązanie.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe zastępują korzenie zębów. Stanowią mocne podłoże dla stałych lub wymiennych zębów zastępczych, które są dopasowane do naturalnych zębów.

Podstawowe zalety

Implanty zębowe mają wiele zalet, przede  wszystkim:

  • Lepszy wygląd – wyglądają tak jak naturalne zęby. Są przeznaczone do łączenia się z kością, dlatego stają się trwałe.
  • Lepsza mowa – przy źle dopasowanych protezach zębowych, zęby mogą się wślizgnąć do ust, powodując mruczenie lub niewyraźne wymawianie słów. Implanty dentystyczne pozwalają mówić bez obaw, że zęby mogą się ześlizgnąć.
  • Zwiększony komfort – stają się częścią nas, dlatego eliminują dyskomfort ruchomych protez.
  • Łatwiejsze jedzenie – przesuwanie protezy może utrudniać żucie. Implanty zębowe działają tak, jak naturalne zęby, dlatego można spożywać ulubione potrawy bez obaw i bez bólu.
  • Poprawiona samoocena – takie implanty pomagają przywrócić piękny uśmiech i dają dobre samopoczucie.
  • Poprawione zdrowie jamy ustnej – nie wymagają redukcji innych zębów, jak ma to miejsce w przypadku mostków. Pobliskie zęby nie zostają zmienione, aby wspierać implant, dlatego nasze własne zęby pozostają nienaruszone. Poprawia to długoterminowo stan zdrowia jamy ustnej. Indywidualne implanty umożliwiają również łatwiejszy dostęp między zębami, poprawiając tym samym higienę jamy ustnej.
  • Trwałość – implanty zębowe są bardzo trwałe i wytrzymują wiele lat. Przy dobrej opiece, mogą wystarczyć na całe życie.
  • Wygoda – zdejmowalne protezy mogą być problemem. Implanty eliminują kłopotliwe niedogodności, związane z usuwaniem protez, a także potrzebę stosowania niechlujnych klejów, które utrzymują je na swoim miejscu.

Jak skuteczne są implanty zębowe?

Wskaźniki powodzenia implantów różnią się w zależności od tego, w którym miejscu szczęki znajdują się implanty, ale ogólnie mają wskaźnik sukcesu aż 98%. Przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą wytrzymać całe życie.

Czy każdy może mieć implanty zębowe?

W większości przypadków każdy, kto jest wystarczająco zdrowy, aby poddać się rutynowej ekstrakcji zęba lub chirurgii jamy ustnej, może zostać wzięty pod uwagę, jeśli chodzi o wstawienie implanta zębowego. Pacjenci powinni mieć także zdrowe dziąsła i kości, wystarczające do utrzymania implantu. Muszą dbać również prawidłowo o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty.

Osoby, bardzo dużo palące, osoby, cierpiące na niekontrolowane, przewlekłe zaburzenia, takie jak cukrzyca lub choroby serca, lub pacjenci, którzy otrzymali radioterapię w rejonie głowy/szyi, muszą być poddani indywidualnej ocenie. Jeśli zastanawiamy się nad implantami, porozmawiajmy ze swoim dentystą, aby sprawdzić, czy są one odpowiednie dla nas.

Co jest potrzebne w  uzyskaniu implanta zębowego?

Pierwszym krokiem jest opracowanie zindywidualizowanego planu leczenia. Plan powinien uwzględniać nasze specyficzne potrzeby i powinien być przygotowany przez zespół specjalistów, którzy są specjalnie przeszkoleni i doświadczeni w chirurgii stomatologicznej i stomatologii odtwórczej. To podejście zespołowe zapewnia skoordynowaną opiekę w oparciu o stworzenie implantów, które będą odpowiednie dla nas.

Następnie implant korzenia zębowego, który jest małym słupkiem, wykonanym z tytanu, umieszcza się w gnieździe kostnym brakującego zęba. Gdy szczęka się goi, rośnie wokół wszczepionego implantu zębowego, mocując go bezpiecznie w szczęce. Proces gojenia może trwać od 6 do 12 tygodni.

Po połączeniu implantu z kością zębowa do słupka, przymocowany jest mały łącznik, w celu bezpiecznego przytrzymania nowego zęba. Aby wykonać nowy ząb lub zęby, dentysta wykonuje odciski zębów i tworzy model zgryzu, który obejmuje wszystkie zęby, ich typ i układ. Nowy ząb lub zęby zostają oparte na tym modelu. Zamieniony ząb, zwany koroną, zostaje następnie przymocowany do zaczepu.

Zamiast jednej lub więcej pojedynczych koron, niektórzy pacjenci mogą mieć nasadki umieszczone na implancie, które utrzymują i podtrzymują wyjmowaną protezę.

Jak bolesne są implanty zębowe?

Większość osób, które otrzymały implanty zębowe, twierdzi, że procedura jest bardzo dyskomfortowa. Podczas zabiegu można stosować miejscowe znieczulenie, a większość pacjentów zgłasza, że implanty zębowe wiążą się z mniejszym bólem niż ekstrakcja zęba.

Po implantacji stomatologicznej, łagodną bolesność można leczyć lekami przeciwbólowymi bez recepty.

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe wymagają takiej samej opieki jak prawdziwe zęby. Dlatego tak ważne jest prawidłowe szczotkowanie, czyszczenie nicią dentystyczną, płukanie płynem do jamy ustnej i regularne wizyty stomatologiczne. Przestrzegając tych procedur, implanty mogą wytrzymać nam naprawdę na bardzo długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *