Terapia testosteronem

Terapia testosteronem – skutki uboczne, dobór dawki

Terapia testosteronem wymaga obecności niskiego poziomu testosteronu oraz objawów hipogonadyzmu. Chociaż nadal istnieją kontrowersje dotyczące wskazań do suplementacji testosteronem u starzejących się mężczyzn (z powodu braku szeroko zakrojonych, długotrwałych badań oceniających korzyści i ryzyko stosowania terapii zastępczej testosteronem u mężczyzn), doniesienia wskazują, że terapia testosteronem może przynieść szeroką gamę korzyści dla mężczyzn z hipogonadyzm.

Korzyści te obejmują poprawę libido i funkcji seksualnych, gęstość kości, masę mięśniową, lepszy skład ciała, lepszy nastrój, erytropoezę, funkcje poznawcze, jakość życia i choroby sercowo-naczyniowe. Być może najbardziej kontrowersyjnym obszarem jest kwestia ryzyka, a w szczególności możliwa stymulacja raka prostaty przez testosteron. Inne możliwe zagrożenia obejmują nasilenie objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego, toksyczności wątroby, nadmiernej lepkości, erytrocytozy, nasilenia nieleczonego bezdechu sennego lub ciężkiej niewydolności serca. Pomimo tych kontrowersji suplementacja testosteronem w ostatnich latach znacznie wzrosła.

Rola testosteronu

Testosteron jest hormonem wytwarzanym przez jądra i odpowiada za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych. Testosteron jest również ważny dla utrzymania masy mięśniowej, odpowiedniego poziomu czerwonych krwinek , wzrostu kości, dobrego samopoczucia i funkcji seksualnych.Objawy niskiego testosteronu mogą obejmować dysfunkcję seksualną, niską energię i utratę niektórych cech męskich.

Terapia testosteronem działa poprzez wypieranie naturalnej produkcji testosteronu. Leki  występują w postaci żeli, roztworów do stosowania miejscowego, plastra przezskórnego umieszczonego na skórze lub na górnych dziąsłach, zastrzyków i granulek wszczepianych pod skórę.

Co to jest terapia testosteronem

Terapia testosteronem to po prostu zastąpienie utraconego testosteronu w ciele za pomocą właściwego leku w odpowiedniej dawce. Pacjent odzyskuje jakość życia, którą stracił, gdy jego naturalne hormony uległy wyczerpaniu.

Efekty uboczne

Ciało prawie zawsze przyjmuje wstrzyknięcia testosteronu, które są dostarczane przez mięsień, ponieważ lekarstwo jest dokładną repliką tego, co organizm już produkuje. Dlatego nie widzi, że roztwór, który był wstrzykiwany to obca substancja.

Jedyne problemy, które mogą się pojawić, mogą wynikać z reakcji alergicznej na lek lub niewłaściwej jego dawki. Wraz z przyjmowaniem zastrzyków zaleca się zawsze zmianę złych nawyków na dobre. Pozwoli to pacjentowi prowadzić zdrowy tryb życia, który pomaga w naturalnej produkcji testosteronu z jąder u mężczyzn i jajników u kobiet.

Skutki uboczne testosteronu

Najczęstsze działania niepożądane terapii testosteronem występują na skórze, gdzie stosowane są miejscowe formy leku – takie jak żele, roztwory i plastry przezskórne, w tym:

  • swędzenie
  • pęcherze wypełnione płynem
  • czerwona, podrażniona skóra

Zmiana trybu życia

Zaleca się w trakcie i po kuracji wprowadzenie zdrowych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak:

  • Jedzenie odpowiednich rodzajów nieprzetworzonej żywności
  • Spanie wystarczająco dużo
  • Wykonywanie odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych
  • Utrzymywanie niskiego poziomu stresu
  • Utrzymywanie spożycia alkoholu w zdrowej, kontrolowanej ilości
  • Niepalenie papierosów

W połączeniu z terapia testosteronem powyższe zdrowe nawyki przynoszą zaskakująco szybkie efekty.

Terapia testosteronem dla kobiet

Terapia testosteronem to leczenie medyczne, które zastępuje utracony hormon testosteronu, który wyczerpuje się z ciała w miarę starzenia się. Faktem jest, że aby żyć w optymalnym zdrowiu, zarówno mężczyźni, jak i kobiety potrzebują wystarczającej ilości testosteronu, chociaż w różnych ilościach; kobiety potrzebujące dużo mniej niż mężczyźni. Chociaż testosteron jest często uważany za męski hormon płciowy, jest on również wytwarzany w niewielkich ilościach przez żeńskie gruczoły nadnercza i jajniki i może być powiązany z popędem seksualnym u kobiet.

Testosteron jest czasami przepisywany w leczeniu objawów menopauzy. Implanty testosteronu poprawiają objawy, takie jak: uderzenia gorąca, pocenie się, dyskomfort w klatce piersiowej, problemy ze snem, nastroje depresyjne, drażliwość, lęk, ból, zaburzenia pamięci, koncentracji oraz obserwuje się polepszenie życia seksualnego i satysfakcji w okresie po menopauzie. Możliwe skutki uboczne terapii testosteronem u kobiet obejmują trądzik i nieprawidłowy wzrost włosów na twarzy i ciele.

Terapia testosteronem dla kobiet jest dość powszechna. Kobiety nie używają jednak zastrzyków, ale zamiast tego zostaną im przepisane kremy. Dawkowanie należy dokładnie rozważyć zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, dlatego też przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest przeprowadzenie badań.

Dobór odpowiedniej dawki

Testowanie polega na pobraniu próbki krwi pacjenta. Badanie krwi powie lekarzowi, czy pacjent ma do czynienia z niskim poziomem testosteronu. Ponadto czasami pacjent będzie musiał również wykonać szereg innych badań, które pozwolą dokładniej określić stan jego zdrowia. Na ej podstawie lekarz dobiera dawki i ustala indywidualny plan leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *