Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia – klasyfikacja, przyczyny, objawy i leczenie

Choroby układu krążenia są niezwykle groźne dla nas i naszego zdrowia, a nawet życia. Statystyki wskazują, że są one najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, szacuje się, że jest to nawet około dwieście osób rocznie. Jej przyczyny to między innymi stres, zła dieta i mało ruchu.

Sam układ krążenia to taki układ narządów, które zapewniają transport płynów ustrojowych w organizmie. Dzieli się ona na układ krwionośny i układ limfatyczny. Pierwszy z nich jest systemem zamkniętym w żyłach, w których krąży krew. Pompą, która wprawia ją w ruch jest serce, które też wymusza nieustający jej ruch. Zatem krew wypływa z serca tętnicami, a wraca żyłami.

Ciekawostką jest, że im dalej od serca, tym ciśnienie krwi jest mniejsze, a niekiedy nawet równe zeru. Podsumowując, układ krwionośny składa się z serca oraz naczyń krwionośnych, którymi są tętnice i żyły. W tętnicach krew pulsuje, a w żyłach płynie spokojnie. Natomiast drugi, układ limfatyczny nazywany jest chłonnym, który w przeciwieństwie do poprzedniego jest otwartym układem naczyń i przewodów.

Płynie nimi płyn ustrojowy czyli limfa. Najważniejszą funkcją układu chłonnego jest ochrona oraz obrona, a także recyrkulacja płynów ustrojowych. Z powyższego wynika, że wykonuje on zadania:

  • odpornościowe – w węzłach limfatycznych powstają niektóre białe ciałka krwi,
  • neutralizujące – nastęuje zwalczanie ciał oraz substancji obcych i szkodliwych dla organizmu
  • odprowadzające – ma miejsce odprowadzenie limfy z powrotem do krwi

Prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego warunkuje sprawność i elastyczność tkanki łącznej. Nie może być ona zbyt miękka i przepuszczalna, ponieważ toksyny, zamiast do węzłów chłonnych, a później do nerek i na zewnątrz organizmu, gromadzą się przykładowo w tkankach tłuszczowych i powodują cellulit.

Choroby układu krążenia – przyczyny

Szczególnymi czynnikami ryzyka są podwyższony poziom cholesterolu, wcześniej wspomniana już mała aktywność ruchowa, dalej palenie tytoniu, nadwaga, otyłość, czynniki psychologiczne, takie jak depresja i nadmierny stres, upośledzona tolerancja glukozy, złe odżywianie się, zaawansowany wiek, rodzinne obciążenie chorobami serca. Czynnikiem warunkującym choroby układu krążenie jest również płeć męska.

Choroby układu krążenia – nadciśnienie tętnicze

To podwyższone, powyżej określonej normy, ciśnienie krwi. Objawia się częstymi bólami głowy, które nasilają się po przebudzeniu, bezsennością, wybuchowością, zatem niekontrolowaniem emocji, występuje kołatanie serca, duszności, potliwość, szumy w uszach, nadmierne zmęczenie.

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest  chorobą cywilizacyjną i pozostaje najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Zaskakujący jest fakt, że u około 95 procent chorych na nadciśnienie rozpoznaje się jego pierwotną postać, czyli nie można w sposób jednoznaczny ustalić przyczyny nadciśnienia tętniczego, ani jej usunąć.

Choroby układu krążenia – niewydolność serca

Choroba występuje, gdy serce nie może przepompować wystarczającej ilości krwi, która dostarczy organizmowi tlenu, czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Pojawiające się przy tej patologi objawy to nietolerancja wysiłku fizycznego, duszności, zmęczenie, oraz zatrzymująca się w ciele woda, co skutkuje obrzękami. Przyczyn niewydolności upatruje się w chorobie niedokrwiennej serca, przeciążeniu ciśnieniowym serca, powikłań zawału, chorobach zastawkowych lub osierdzia, a także w kardiomiopatii.

Dalej wymienia się w etiologii choroby i stany niezwiązane z dysfunkcją serca, lecz z niezdolnością do wykonywania większego wysiłku. Przykładem takiej sytuacji będzie ciąża, gdzie układ krążenia jest obciążony. Kolejne to niedokrwistości, czyli obniżony poziom hemoglobiny powodujący zapotrzebowanie na większą ilość krwi do zasilenia i dotlenienia tkanek.

Choroby układu krążenia – zawał serca

Zawał serca powstaje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Skutkiem jest martwica odciętego kawałka serca. Jest to proces nieodwracalny. Zawał jest skutkiem choroby wieńcowej. Do przyczyn zalicza się także frakcja LDL cholesterolu, czyli tak zwany zły cholesterol, dalej nieleczone nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyce, palenie papierosów, picie alkoholu oraz nieprawidłowa dieta.

Pomocne będzie rzucenie palenia, ograniczenie do minimum spożywania alkoholu, zdrowa żywność, lekka porcja ruchu, regularne wizyty kontrolne u lekarza i unikanie stresu. Zawał może nastąpić u osób zwłaszcza prowadzących siedzący tryb życia, mających siedzącą pracę.

Choroby układu krążenia – arytmia serca

Arytmia serca to zaburzenia rytmu serca objawiające się przyśpieszeniem, zwolnieniem albo nieregularnościami. Należy pamiętać, że zdrowe serce bije miarowo, ok. 60-80 razy na minutę. Przyczyną są najczęściej czynniki takie jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego i nieprawidłowe ilości elektrolitów krwi.

Arytmia może być skutkiem przedawkowania leków. Aby zdiagnozować arytmię wykonuje się wielokrotne badanie EKG, a także RTG klatki piersiowej i ECHO serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *