Leczenie nadciśnienia

Leczenie nadciśnienia – objawy, przyczyny nadciśnienia

Leczenie nadciśnienia – nadciśnienie to inaczej zbyt wysokie ciśnienie krwi. Oznacza to, ze serce pompuje krew silniej niż powinno w zwężone naczynia krwionośne. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ jeżeli nie obniżamy ciśnienia, wzrasta ryzyko wylewu krwi do mózgu, zawału serca, chorób nerek i innych śmiertelnie niebezpiecznych schorzeń. O zbyt wysokim ciśnieniu można mówić, gdy ciśnienie skurczowe (ta wyższa wartość pomiaru) przekracza- 140, rozkurczowe zaś- 90.

LECZENIE NADCIŚNIENIA – OBJAWY

Typowymi objawami dla nadciśnienia są:

 • ból głowy, często opisywany jako uczucie ucisku, a także częste zawroty głowy
 • duszność
 • nerwowość
 • problemy ze snem
 • uczucie kołatania serca
 • obrzęki kończyn (kostki, dłonie, nogi)
 • zaburzenie funkcji nerek

PRZYCZYNY

Nie da się stwierdzić jednoznacznie tylko jednej przyczyny wysokiego ciśnienia. Na to schorzenie składa się wiele czynników zewnętrznych, a także predyspozycje genetyczne.

Niewątpliwie jedną z głównych przyczyn nadciśnienia jest nadwaga. Wraz ze wzrostem wagi, wzrasta ciśnienie krwi. Palenie papierosów również bardzo źle wpływa na ciśnienie krwi. Składniki dymu tytoniowego przyczyniają się do twardnienia ścianek naczyń krwionośnych, natomiast nikotyna powoduje zwężanie się naczyń, co prowadzi do wzrostu ciśnienia. Także niewłaściwa dieta, pełna tłuszczów nasyconych, cholesterolu i soli, która sprawia, że ciało zatrzymuje wodę, sprawia pogorszenie się stanu ciśnienia.

Często także czynniki zewnętrzne, takie jak stresujący tryb życia może źle wpływać na ciśnienie. Niektóre badania wskazują także, iż mieszkanie przy ruchliwej ulicy może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia, ze względu na hałas i ciągły zgiełk.

Inne czynniki sprzyjające wysokiemu ciśnieniu to:

LECZENIE NADCIŚNIENIA – SPOSOBY LECZENIA

Nadciśnienie można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i samemu w domu. Najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka przez lekarza specjalistę, który stwierdzi, czy potrzebne będą leki, czy też wystarczy zmiana trybu życia do obniżenia ciśnienia.

Możemy sami również przyczynić się do obniżenia ciśnienia. Jedną z bardziej efektywnych metod obniżania ciśnienia jest:

 • Odpowiednia dieta. Nazywa się ona DASH (Diary Approaches to Stop Hyperstetion, czyli dieta na obniżenie ciśnienia krwi). Dieta ta zakłada, iż należy spożywać jak najmniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a jak najwięcej owoców, warzyw, pokarmów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Na przykład codzienne jedzenie miseczki owsianki pomoże zmniejszyć ciśnienie. Jak wykazały badania owsianka i płatki owsiane pomagają obniżać ciśnienie i stężenie cholesterolu. Dobroczynnym składnikiem jest tutaj błonnik o nazwie beta-glukan.
 • Ograniczenie spożycia soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, co powoduje wzrost ciśnienia
 • Rzucenie palenia. Niewiele jest czynników gorzej wpływających na ciśnienie niż palenie tytoniu.
 • Pozbycie się zbędnych kilogramów. Jeżeli masz nadwagę, wystarczy zrzucić 5 kg, aby wyraźnie obniżyć ciśnienie.
 • Ruszanie się- aktywność fizyczna. Intensywne ćwiczenie 3 razy w tygodniu przez 30 min poprawi nie tylko twoją kondycję, ale i ciśnienie krwi! Może się to wydawać absurdalne- przecież wysiłek fizyczny podnosi chwilowo ciśnienie. Jednakże, jeżeli ćwiczy się regularnie, utrzymuje się ciśnienie spoczynkowe na odpowiednim poziomie. Odpowiednie będzie bieganie, rower, basen- wszystko to w co lubisz lub w czym dobrze się czujesz.

Leczenie nadciśnienia

 • Ograniczenie stresu. Ważnym aspektem jest znalezienie sposobu na uspokojenie organizmu. Znajdź to, co cię relaksuje i sprawia ci przyjemność. Posiadanie zwierzaka, z którym można wyjść na spacer, pogłaskać go i po prostu cieszyć się jego widokiem może znacznie pomóc w leczeniu nadciśnienia. Możesz także spróbować medytacji lub zacząć rozwijać swoje hobby, np. malarstwo, praca w ogrodzie, czy też gra na instrumencie
 • Zażywanie magnezu. Magnez sprzyja rozluźnianiu mięśni gładkich, które tworzą ścianki naczyń krwionośnych. Najlepszy jest w postaci cytrynianu lub glukonianu magnezu – te związki są łagodne dla przewodu pokarmowego. Wraz z zażywaniem magnezu, powinno się zażywać wapń, jednak nie jednocześnie, najlepiej w odstępie minimum 2 godzin. Zalecana dawka to 400 miligramów magnezu i 1000 miligramów wapnia dziennie.
 • Zażywanie kapsułek z olejami z tłustych ryb. Zażywanie takich kapsułek zwiększy ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te wpływają na zmniejszenie produkcji substancji, które powodują zwężanie naczyń krwionośnych (m.in. prostaglandyny). Typowa kapsułka zawiera po 1000 miligramów tych związków- dwie takie dawki pomogą obniżyć ciśnienie krwi, a na dodatek poprawić krążenie. Najlepszymi naturalnym źródłami kwasów omega-3 są tłuste ryby, np. makrela, łosoś.
 • Tak, zwykły czosnek jest w stanie przyczynić się do obniżenia ciśnienia. Zalecanie jest jedzenie codziennie surowego ząbka czosnku lub zażywanie suszonego wyciągu w ilości odpowiadającej 4 gramom świeżego czosnku.
 • Wyciąg z głogu. Zażywaj codziennie 100-150 miligramów wyciągu z głogu. Głóg rozszerza naczynia krwionośne, a także prawdopodobnie wpływa na działanie enzymu rozkładającego angiotensynę, który powoduje zwężania naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *