Kardiomiopatia

Kardiomiopatia – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, grupy

Kardiomiopatia, to choroba której w tym artykule poświęcimy dość sporo uwagi i postaramy się Wam przybliżyć zarówno jej etiologię, jak również wiele innych cennych informacji. Zacznijmy więc od samego pojęcia kardiomiopatii, która z języka łacińskiego brzmi następująco: cardiomyopathia. Schorzenie to dość ciężko określić jednoznacznie, gdyż bardzo często traktuje się je jako nie pojedynczy przypadek a grupę różnych chorób w których najbardziej narażony na niebezpieczeństwo jest mięsień sercowy.

Nie mamy niestety możliwości aby podać jeden zbity spis przyczyn tej choroby, wynika to z racji tego iż mamy tutaj do czynienia z niejednorodną etiologią. Przyczyn może być wiele i jest ich wiele. W przypadku naszego zagadnienia może wyróżnić zarówno grupy kardiomiopatii jak również rodzaje tej choroby. Poniżej przedstawimy poprawny podział:

Kardiomiopatia – grupy kardiomiopatii:

  • wtórne
  • pierwotne

Kardiomiopatia – rodzaje kardiomiopatii sklasyfikowanych:

  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM)
  • Kardiomiopatia restrykcyjna (RCM)
  • Kardiomiopatia przerostowa (HCM)
  • Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC)

Kardiomiopatia – rodzaje kardiomiopatii niesklasyfikowanych:

  • Niescalenie lewej komory(LVNC)
  • Kardiomiopatia tako – tsubo

Zaczynając od DCM, czyli kardiomiopatii rozstrzeniowej należy powiedzieć, że w chorobie tej występuje zjawisko zaciemnienia mięśnia sercowego w komorach. Tkanka mięśniowa, która tworzy serce staje się o wiele większa niż w normalnych przypadkach. Oprócz tych powikłań dochodzą tutaj też takie objawy jak zwłóknienie zarówno około naczyniowe jak też śródmiąższowe. Przyczynami powstania tego rodzaju kardiomiopatii bardzo często mogą być pojawiające się wirusy lub bakterie, możemy tutaj wymienić: ospę, różyczkę, wirus HIV, gruźlice, itp. Schorzenie to może też wystąpić u osób niedożywionych bądź jednostek które cierpią na problemy metaboliczne.

Kolejny rodzaj to kardiomiopatia restrykcyjna czyli RCM. Jak więc wygląda ten przypadek? Mamy tutaj do czynienia z rodzajem, który u pacjentów jak stwierdzono występuje najrzadziej. Ale jeśli już się pojawi to charakteryzują go trudności przy rozciągani mięśnia sercowego. Pojawiają się problemy z właściwym napełnianiem serca krwią, co w efekcie prowadzić będzie do mniejszego przepływu krwi. Następstwem tego rodzaju kardiomiopatii bardzo często staje się niewydolność serca u pacjentów. Jeśli chodzi zaś o samą etiologię i o to skąd bierze się ten przypadek to jako najczęstszy powód traktuje się tutaj anomalie w budowie ścian sercowych, właśnie dlatego można przypuszczać że jest to powód tak rzadkiego występowania tego typu kardiomiopatii.

Kardiomiopatia przerostowa, sklasyfikowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako HCM to choroba serca, która warunkowana jest genetycznie. Ma ona największy związek z lewą komorą serca gdzie występuje zwykle przerost o charakterze asymetrycznym. Co najciekawsze nie pojawia się w tym wypadku poszerzenie lewej komory serca, natomiast widoczne jest mocne pogrubienie ściany lewej komory. Jeśli chodzi o powód powstania tego schorzenia jak już było wcześniej wspomniane jest to choroba serca, która dyktowana jest uwarunkowaniami genetycznymi.

Kardiomiopatia

Ostatnia już ze sklasyfikowanych kardiomiopatii to arytmogenna kardiomiopatia prawej komory, w skrócie ARVC. Pojawia się tu zwyrodnienie tłuszczowe mięśnia serca, tutaj również mamy do czynienia z podłożem genetycznym. Przyczyny nie są tutaj dokładnie określone, to zjawisko również bezpośrednio wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia arytmii komorowych.

Jeśli chodzi o niesklasyfikowane rodzaje kardiomiopatii pojawiają się tutaj dwa, są to jak wcześniej zostało już wymienione: niescalenie lewej komory (LVNC) oraz kardiomiopatia tako – tsubo. Pierwsza z nich wiąże się z nieprawidłowością rozwojową lewej komory mięśnia sercowego. Dokładnie chodzi o to, że trzy warstwy, które występują w mięśniu sercowym nie są ze sobą prawidłowo scalone. Ta przypadłość również pojawia się dość rzadko oraz warunkują ją geny.

Kardiomiopatia tako – tsubo zaś, traktowana również jako „kardiomiopatia wywołana stresem” bądź „zespół złamanego serca”, pojawia się jako ostra niewydolność serca, bardzo niebezpieczna dla pacjenta. W przypadku etiologii najczęściej wskazuje się na podłoże emocjonalne. Co ciekawe ta przypadłość częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn.

Jak objawia się kardiomiopatia?

Pomimo tego, że powyżej wyróżniliśmy wiele przeróżnych rodzai kardiomiopatii, pamiętajmy jednak że wszystkie te zaburzenia w mniejszym bądź większym stopniu wiążą się z zaburzeniami w obrębie prawidłowego funkcjonowania serca. Tak więc objawy, które bardzo często towarzyszą pacjentom z tym problem, okazują się bardzo podobne. Najczęstszy problem to ból pojawiający się w obszarze klatki piersiowej.

Dodatkowo pojawić mogą się też duszności oraz problemy z koncentracją powodowane zawrotami głowy. U pacjenta pojawiają się takie cechy jak szybkie męczenie się, ogólne osłabienie organizmu, może dochodzić do omdleń. Osoby borykające się z owymi schorzeniami mogą również w szybkim tempie tracić na masie ciała. Oczywiście pojawia się też zaburzenie rytmu serca, może pojawić się też migotanie przedsionków.

Jak leczyć kardiomiopatię?

Jeśli chodzi o leczenie, stosowanych metod jest bardzo wiele. Pojawia się tutaj głównie pomoc farmakologiczna, gdzie stosowane są laki zarówno moczopędne jak też blokery enzymu konwertującego angiotensynę. Ważne są też leki poprawiające krążenie oraz krzepliwość.

Oczywiście pojawiają się też przypadki w których konieczna jest ingerencja operacyjna, tutaj mogą pojawić się takie zabiegi jak: zabieg Morrowa, resekcja przegrody międzykomorowej. Konieczne może być też wszczepienie kardiowertera – defibrylatora, który jest bardzo przydatny w przypadku migotania komór. Ostatecznością są tutaj przeszczepy serca, które stosuje się już w skrajnych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *