Hipotonia – przyczyny, objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Hipotonia jest to niedociśnienie lub zwyczajniej niskie ciśnienie krwi. Przedstawia się jako stan zmniejszonego napięcia mięśniowego. Co ważne – nie jest to choroba, a jedynie objaw, który swoją drogą dość łatwo zaobserwować nawet u dzieci tuż po urodzeniu. Trudniejszym zadaniem jest natomiast rozpoznanie przyczyn.

Plusem takiego zaburzenia jest to, że chroni niskociśnieniowców przed udarem mózgu lub zawałem serca. Jest dość częstym zjawiskiem. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że występuje ono, kiedy wartość ciśnienia wynosi u kobiet poniżej 100/60 mmHg, a u mężczyzn mniej niż 110/70 mmHg. Najbardziej narażone są młode kobiety o szczupłej sylwetce ciała.

Hipotonie dzielimy na trzy grupy. Pierwsza z nich to hipotonia ortostatyczna, która jest skutkiem nagłej zmiany pozycji, na przykład z leżącej na stojącą. Może być ona skutkiem nadużywania alkoholu lub wynikać z brania leków obniżających ciśnienie, zwłaszcza u starszych osób. Zatem ta przypadłość jest wyjątkiem od reguły młodego wieku. Druga z kolei występuje hipotonia konstytucjonalna, a jej inne nazwy to pierwotna lub samoistna.

Ma miejsce kiedy odnotowuje się stały spadek ciśnienia według norm podanych przez WHO. Ciężko tu również o określenie jednoznacznej przyczyny takiego zjawiska. Ostatnia to hipotonia wtórna i definiowana jest jako obniżone ciśnienie, które utrzymuje się stale w wyniku, na przykład chorób układu krążenia. Jest to niedociśnienie, które występuje jako powikłanie po chorobach układu krążenia, neuropatii autonomicznej (przykładowo przy chorobie Parkinsona).

Dalej niedoczynności kory nadnerczy, płata tylnego przysadki mózgowej, tarczycy. Czujnym należy pozostać również przy różnego rodzaju infekcjach, cukrzycy. W sytuacjach gdy z powodu krwawienia lub odwodnienia zmniejsza się ilość krwi w organizmie. Czynnikiem ryzyka będzie przedawkowanie leków hipotensyjnych, oczywiście groźne jest nadużywanie alkoholu oraz długotrwałe leżenie u przewlekle chorych pacjentów w sytuacji, gdy dochodzi do rozluźnienia naczyń krwionośnych.

Hipotonia – objawy

Objawy niskiego ciśnienia krwi to uczucie zmęczenia, brak sił, bóle i zawroty głowy oraz problemy z koncentracją. Jednak lista jest otwarta i wpisuje się na nią brak energii, niemożność wykonywania aktywności fizycznej przez dłuższy czas, szumy w uszach, powtarzające się duszności, nadmierne pocenie się, nieregularna praca serca, uczucie chłodu (w dłoniach oraz stopach najczęściej).

Zaburzenie to charakteryzuje się również większą tkliwością na ból. problemami z zapamiętywaniem, spowolnieniem reakcji na bodźce zewnętrzne. Dużo kłopotów z codziennymi sprawami przysparzają hopotonikom opóźnione procesy myślowe, zaburzenia widzenia, a także pogorszone samopoczucie.

Hipotonia – przyczyny

Podstawową przyczyną hipotonii jest niewystarczająca ilość spożywanych płynów. Dalej może być nią siedzący tryb życia,  wadliwe funkcjonowanie receptorów ciśnienia w organizmie. Dalej przyjmowanie leków psychofarmakologicznych, moczopędnych i rozszerzających naczynia, niewydolność przysadki mózgowej czy kory nadnerczy. Również winna może być w tym wypadku genetyka.

Hipotonia – leczenie

Jedną z metod jej leczenia są leki zwiększające ciśnienie krwi lecz stosuje się je, gdy inne metody nie przyniosą efektu. Osobom z hipotonią podaje się leki, które zwiększają napięcie żył oraz podnoszą ciśnienie krwi. Do leczenia hipotonii ortostatycznej stosuje się mineralokortykoidy, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Podaje się też leki zwężające naczynia i podaje się:

  • efedryna – w dawce 25 mg/dzień,
  • metylofenidat – w dawce 10 mg/dzień,
  • fenylopropanolamina – w dawce 25 mg/dzień,
  • midodryna – w dawce nawet powyżej 10 mg/dzień.

Jednak optymistycznie istnieje wiele sposobów niefarmakologicznych, które z łatwością podnoszą ciśnienie. Wśród nich wymienia się głównie takie związane ze zwiększeniem aktywności fizycznej, powolnym wstawaniem z łóżka/krzesła, leżenie z lekko uniesioną górną częścią ciała, na przykład na wyższej poduszce. Odnośnie diety zaleca się jedzenie w mniejszych porcjach, jednak częściej, dalej picie kawy.

W ubiorze dominować powinny pończochy uciskowe. A zbawienny będzie leczniczy masaż ciała. Pomoże też picie dużej ilości płynów, w porcjach 2-2,5 litra na dobę, a także zwiększenie spożywanej soli mieszczącej się w przedziale 10-20 g/dzień. Obalony, w przypadku niskociśnieniowców, zostaje mit o szkodliwości siedzenia z nogą założoną na nogę. W tym przypadku ma pozytywny wpływ na zdrowie i prawidłowy przepływ krwi.

Hipotonia – pierwsza pomoc

Jak zostało wyżej wspomniane osobą z niskim ciśnieniem często towarzyszą duszności i omdlenia. Wynika z tego, że ważnym aspektem w ich przypadłości będzie udzielenie pierwszej pomocy w tej sytuacji. Należy położyć ją płasko na ziemi i unieść kończyny dolne. Czynność pobudzi napływ krwi do serca, dzięki czemu zwiększy się ciśnienie tętnicze w organizmie. Gdy to nie pomoże dzwonimy po karetkę. Takie działania są niezwykle istotne, ponieważ mogą uratować zdrowie, a nawet życie hipotonika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *