Profilaktyka chorób serca

Profilaktyka chorób serca – regularne badania, jak dbać o serce?

Profilaktyka chorób serca jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Dotyczy ona nie tylko osób ze zwiększonym ryzykiem, a więc otyłych, palących i chorych na inne choroby przewlekłe typu cukrzyca. Choroby związane z sercem i naczyniami, które nie są wcześnie zdiagnozowane,mogą spowodować nawet śmierć. Mało kto, zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Dlatego tak ważnym jest, aby pamiętać o kilku podstawowych czynnikach stanowiących zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca oraz ich zapobieganie.

Profilaktyka chorób serca

Nie od dziś wiadomym jest, jak zły wpływ na serce ma palenie papierosów – częsta przyczyna chorób układu krwionośnego. Zawierają one substancje, które zwężają naczynia krwionośne , co wiąże się z miażdżycą tętnic. To z kolei może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Zawarta w papierosach nikotyna jest odpowiedzialna za podnoszenie ciśnienia krwi oraz tętna.

Palenie może również powodować powstanie choroby zakrzepowo-zatorowej. Dzieje się to dlatego, gdyż tlenek węgla zaczyna wypiera cząsteczki tlenu a tym samym, zajmuje ich miejsce. Profilaktyka w tym zakresie jest dość prosta, wystarczy unikać dymu tytoniowego oraz rzucić palenie, a po roku ryzyko zachorowań na choroby serca ulega znacznemu zmniejszeniu.

Profilaktyka chorób serca – aktywność fizyczna

Nigdy nie powinno zapominać się o aktywności fizycznej – sposobem na zdrowe serce. Można ona występować formie różnych ćwiczeń bądź też zwykłego ruchu np. podczas spacerów, prac w ogrodzie lub porządki domowe. Ruch jest o tyle ważny, dla każdego człowieka, ponieważ redukuje stres, który wpływa negatywnie na pracę serca. Może ją rozregulować bądź całkowicie zaburzyć doprowadzając do nerwicy.

Podczas ćwiczeń pozbywamy się zbędnego cholesterolu z krwi, który wpływa na tworzenie się zmian miażdżycowych w układzie krwionośnym a także będąc w ruchu utrzymujemy prawidłową wagę ciała a więc zapobiegamy otyłości. Ona także ma bardzo duże znaczenie w chorobach serca, które jest otłuszczone i musi przepompować znacznie więcej krwi aniżeli ma to miejsca u osób szczupłych.Serce ostaje narażone na dodatkową pracę i obciążenie. Uważa się, iż ćwiczenia powinno wykonywać się codziennie ok 30-60 min. A więc ważna jest systematyka.

Profilaktyka chorób serca – dieta

Profilaktyka chorób serca dotyczy także odpowiednio zbilansowanej diety. Otyłość – niebezpieczna pułapka spowodowana nadmiernym spożywaniem pokarmów. Mowa tutaj głównie o otyłości, obejmującej obszar brzucha. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Tłuszcz może także, oprócz talii i brzucha, zaatakować narządy wewnętrzne, co stanowi poważne zagrożenie dla serca.

Dlatego też, należy zwracać uwagę, co jemy i w jakich ilościach. Mówimy wówczas o diecie dobrej dla naszego serca, która ma polegać na unikaniu w żywności złych tłuszczów, jakimi są tłuszcze nasycone i trans, cholesterolu a zwłaszcza soli. Oczywistym jest, iż stosując tę dietę, należy unikać żywności typu fast food, czerwonego mięsa, produktów z białej mąki, margaryn i tłustego nabiału. Szczególnie niezdrowe są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, dlatego też, najrozsądniej byłoby, zastąpienie ich tłuszczami pochodzenia roślinnego np. olej rzepakowy.

Jednak dieta dla serca nie może polegać tylko i wyłącznie wymienionych wyżej produktów spożywczych. Należy dodawać do niej inne, wpływające korzystnie na zdrowie, szczególnie układ krwionośny. Mowa tutaj o warzywach i owocach, tłuszczach zawierających kwasy omega 3 (np. ryby, oliwa z oliwek), pełnoziarnistym pieczywie (np. chleb razowy) , ziemniakach, chudym mięsie (np. drób) oraz makaronie.

Niezwykle istotną role odgrywają w zdrowej diecie antyoksydanty, zawarte w w witaminach A,C,E. Ich głównym zadaniem jest neutralizacja szkodliwego działania wolnych rodników. Antyoksydanty możemy znaleźć w kapuście, pomidorach, papryce, dyni, marchwi, kalarepie, sałacie, cykorii, morelach, wątrobie, serach, rybach i olejach roślinnych. Spożywanie smażonych i solonych potraw, to nie jest zdecydowanie profilaktyka chorób serca.

Zamiast używania obróbki termicznej, jaką jest niestety często wykorzystywana a więc smażenie, należy zamienić ją na gotowanie na parze, pieczenie lub grillowanie. Sól powinna zostać zastąpiona innymi przyprawami np. bazylią, tymiankiem, rozmarynem, oregano bądź też szałwią.

Profilaktyka chorób serca – regularne badania

Aby zapobiec chorobom serca, należy pamiętać o przeprowadzaniu regularnych badań-  diagnoza problemu  i podjęcie w tym kierunku działania (leczenie). Daje nam to dodatkową możliwość sprawdzenia w jakim stanie jest nasze serce i czy prowadzimy odpowiedni tryb życia, aby cieszyć się zdrowiem przez długi czas.

Badania przeprowadzane rzadko albo zbyt późne pojawienie się na nich, może skutkować brakiem możliwości całkowitego wyleczenia lub prowadzeniem normalnego życia, spowodowane zaawansowaniem choroby. Każda choroba wykryta we wczesnym stadium rozwojowym, daje prawie 100% wyleczalność, pomijając poważne wrodzone wady serca, lecz i tutaj medycyna daje wiele możliwości (operacje) i nadziei na dalsze lata życia.

Reasumując, profilaktyka chorób serca, nie wymaga od nas zbyt dużych wyrzeczeń a najważniejszą z nich, stanowi nasza wewnętrzna motywacja do bycia zdrowym przez długie lata. Zdrowe serce otwiera nam drzwi do realizowania naszych marzeń i pasji a także  bycia po prostu szczęśliwym człowiekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *