Wstrząs kardiogenny

Wstrząs kardiogenny – przyczyny, pierwsza pomoc, wykrywalność

Wstrząs kardiogenny jest stanem zagrożenia życia pacjenta. W przypadku jego wystąpienia wymagany jest niezwłoczny transport osoby do szpitala, który zwiększa szanse przeżycia. Liczba pacjentów umierających z powodu wstrząsu kardiogennego wynosi od 65 do 90 procent. Dowiedz się kiedy występuje, na czym polega, jakie są jego rodzaje oraz jakie może mieć skutki.

Czym jest wstrząs kardiogenny?

Wstrząs kardiogenny jest zespołem objawów. Rozpoznajemy go po zimnej, pokrytej potem, bladej skórze. Towarzyszy mu obniżenie temperatury ciała, spadek ciśnienia, płytki i szybki oddech, ból w klatce piersiowej oraz zaburzenia świadomości. Ponadto zauważamy podczas jego trwania tak zwaną olgurię (skąpomocz), która oznacza znaczne zmniejszenie wydalania moczu w ciągu doby.

Wstrząs kardiogenny – przyczyny

Omawiany wstrząs jest związany z niedokrwieniem lub niedotlenieniem tkanek oraz organów. Powstaje w wyniku zmniejszenia objętości krwi, jaką serce tłoczy do naczyń krwionośnych, czyli rzutu serca. Nieprawidłowa praca tego narządu jest spowodowana jego ciężką dysfunkcją. Istnieje kilka czynników, z którymi możemy łączyć wstrząs kardiogenny. Przyczyną zaistniałych symptomów może być:

zawał mięśnia sercowego

Nazywamy go potocznie atakiem serca. Jego przyczyną jest zamknięta tętnica wieńcowa, która doprowadza krew do serca, co powoduje martwicę tego organu. Wstrząs kardiogenny jest najgroźniejszym powikłaniem zawału mięśnia sercowego. Statystyki pokazują, że wstrząs sercopochodny występuje u 7-7,5 procent osób z zawałem (USA, Worcester Heart Attack Study).

niewydolność serca

Stan, w którym serce nie jest w stanie działać z wystarczająca wydajnością do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

kardiomiopatia

Jest to grupa chorób mięśnia sercowego, które mogą być wywołane różnymi czynnikami.

choroba wieńcowa

To inaczej choroba niedokrwienna serca. Jest następstwem przewlekłego niedotlenienia komórek. Choroba wieńcowa z jej wszystkimi podtypami jest najczęstszym powodem śmierci osób w większości państw Europy Zachodniej.

odrzucenie przeszczepu serca

Serce do przeszczepu można pozyskać od osoby zmarłej, u której nie doszło do uszkodzenia tego organu. Niestety możliwe jest, że organizm nie przyjmie obcego ciała. Skutecznym sposobem monitorowania, czy nowe serce prawidłowo pracuje, jest biopsja.

przedawkowanie leków

Czasem wstrząs kardiogenny może być powikłaniem spowodowanym przyjmowaniem leków nasercowych.

Szczególnie narażone na wstrząs kardiogenny są osoby starsze, diabetycy, oraz osoby, które już przeszły zawał. Ponadto zwiększenie szans na wystąpienie wstrząsu powodują długo nieleczone choroby zastawek oraz osadzanie się złogów cholesterolowych w tętnicach wieńcowych.

Jak wykrywamy i leczymy wstrząs kardiogenny?

W celu upewnienia się, że mamy czynność rzeczywiście ze wstrząsem kardiogennym, wykonywane są badania ultrasonograficzne, czyli tak zwane ECHO serca. Badanie to pozwala na pewne postawienie diagnozy oraz dokładne przyjrzenie się zmianom. We wstrząsie tym niezastąpiony jest pomiar rzutu minutowego i ciśnienia zaklinowania w tętnicy płucnej z użyciem cewnika Swana-Ganza. Ponadto bezpośrednio monitorowane jest ciśnienie tętnicze.

Leczenie wstrząsu sercopochodnego odbywa się w szpitalu. Leki, które mają za zadanie pomóc w przypadku wstrząsu kardiogennego, polepszają kurczliwość mięśniówki serca. Do tego stosowane są substancje zwane aminami katecholowymi. Inne leki mają obniżać opór obwodowy. W tym przypadku wykorzystywane są: nitrogliceryna, nitrprusydek sodu. Głównym sposobem leczenia, jest usunięcie przyczyny wystąpienia wstrząsu.

Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu kardiogennego.

Istnieje możliwość, że będziesz świadkiem wstrząsu kardiogennego bliskiej ci osoby lub przypadkowego przechodnia. W tym przypadku ważna jest natychmiastowa pomoc i przetransportowanie tej osoby do szpitala.

Jeśli chory jest przytomny

Należy nawiązać z nim kontakt, próbując go uspokoić. Powinno się cały czas oceniać funkcje życiowe: oddychanie, bicie serca. Następnie polecić danej osobie położenie się na płaskim podłożu i unieść jej nogi ponad klatkę piersiową.

Gdy chory nie jest przytomny

Jeśli chory nie daje oznak przytomności oraz możemy podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa lub klatki piersiowej, nie stosujemy uniesienia jego nóg. nie jest to także dozwolone, gdy osoba przechodząca wstrząs kardiogenny, odczuwa silne duszności.

Jak zminimalizować szanse wystąpienia wstrząsu kardiogennego.

Istnieją sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia wstrząsu kardiogennego w przyszłości. Zaliczamy do nich:

kontrola nadciśnienia

W utrzymaniu zdrowego poziomu ciśnienia pomagają ćwiczenia, minimalizacja stresu, kontrolowanie zdrowej wagi, ograniczanie spożywania sodu oraz alkoholu. Jeśli mimo to cierpisz na nadciśnienie, lekarz może przepisać leki, które z nim walczą.

rzucenie palenia

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.

Obniżenie cholesterolu i tłuszczu w diecie

Mowa tutaj szczególnie o tłuszczach nasyconych. W przypadku gdy ograniczenie cholesterolu w diecie nie pomaga, lekarz może przepisać na to specjalne leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *