triathlon

Triathlon – zasady uprawiania triathlonu, pływanie, bieganie

Triathlon staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportu, skąd ten fenomen popularności? Trójbój to połączenie pływania, kolarstwa oraz biegania. Bez wątpienia to sport wymagający i angażujący całe ciało, od 2000 roku jest dyscyplina olimpijską.

Triathlon – ciekawa dyscyplina sportu

Chcąc zapewni bossie wszechstronny rozwój mięśni wybierz triathlon. Treningi tej dyscypliny sportu są wymagające, jednak warto zadbać o taka aktywność. Pierwsze zawody w triathlonie odbyły się w 1974 roku w Kalifornii i gościły 46 zawodników. Obecnie na Hawajach odbywają się najpopularniejsze na świecie zawody triathlonowe Iron Man, w Polsce najliczniejszymi zawodami są zawody w Gdyni, Poznaniu i Suszu. Wciąż imprez triatlonowych przybywa.

Zasady uprawiania triathlonu

Sport ten podzielony jest na kilka etapów obejmujących pływanie, biegi oraz jazdę na rowerze. Każda z aktywności ma wyznaczony dystans, a wygrywa ten zawodnik który łącznie pokona wszystkie dyscypliny w najkrótszym czasie. Dyscypliny zmieniają się kolejno a do czasu zawodnika wlicza się minuty na przebranie między etapami. Zasady zawodów są dość restrykcyjne i precyzyjnie określone, zwłaszcza tyczy się to stref zmiany i dozwolonych aktywności w tym obszarze. Nie jest trudno o dyskwalifikację. Zabronione są techniki grupowe jak też udział elektroniki, poza zegarkiem.

Pływanie

Pływanie odbywa się na otwartym zbiorniku wodnym np. na rzece, ale również na oceanie. Zawodnicy płyną trasą wydzieloną przez boje. Przy określonej temperaturze wody można korzystać z pianek i kombinezonów, jednak zakazany jest iny sprzęt jak maska, czy płetwy.
Kolarstwo

Najdłuższym dystansem w triathlonie jest kolarstwo. Starty są na rowerach szosowych lub tak zwanych czasówkach. Rowery do jazdy triathlonowej mają nieco inna konstrukcje hamulców i przerzutek dzięki czemu są szybsze. Niestety również technika jazdy jest inna wymagająca odmiennego oddychania sprzyjającego zmęczeniu. Niedozwolone w tym etapie jest draftowanie, czyli poruszanie się w tunelu powietrznym za innym zawodnikiem.

Bieganie

Trzecim i ostatnim sportem w triathlonie jest bieganie. Biegać można zarówno przodem jak i tyłem, jednak obowiązuje zakaz biegu bez butów. Dystans biegu jest nieco krótszy od jazdy na rowerze, jednak zwykle sporo dłuższy od pływania. Dla wielu osób to najłatwiejszy odcinek, bo końcowy, niestety zmęczenie dwóch pierwszych etapów potrafi znacznie utrudnić bieg i to właśnie na tym odcinku uzyskać najgorszy czas.

Popularność

Triathlon popularny jest zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Pozwala na urozmaicenie i wszechstronność. Istotne jest jednak prowadzenie treningów łącznych w trzech dyscyplinach jednocześnie, następujących po sobie. Klucz sukcesu tkwi w umiejętności rozłożenia sił na trzy etapy, biorąc pod uwagę specyfikę każdego z nich. Nie sztuka jest trenowanie codziennie innej dyscypliny sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *